onko kokemusta

onko kukaan koskaan saannu liikasta nelosta? mun kamu nimittäin sai! mä en älyy miks! se on ollu ihan normaalisti tunneilla, ehkä lintsannu aika paljon, mutta kummiski... musta on aika epäreilua antaa liikasta nelonen, mun kamu on vielä vähän pullee, niin sillä on hirveen vaikeeta käydä siellä tunneilla!
4471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Aika helposti sen nelosen saa, jos ei ole ollut tunneilla (lintsannut); lukiossa se on niin, että kolme kertaa kun olet ollut poissa (et ole selvittänyt poissaoloja, et ole korvannut tunteja), saa nelosen. Että aika herkästi sen saa myös ykäasteella. v_v

Äänestä
  • ...mutta joillekkin on ihan oikeesti vaikeeta tulla liikkatunneille. se mun kaveri on kertonu, että sillä tulee aina vaan ihan kauheen paha olla, vaikkei se haluais. se on joskus oksentanukkin, ihan vaan siitä pelosta. mä ymmärrän sitä hyvin, kun mä vaihdoin yläasteelle, niin muokin pelotti kouluun meno ekan puoli vuotta joka päivä.

    Äänestä

  • ah kun ne ekaluokkalaiset on niin tietämättömiä

    Äänestä

  • ymmärrän... kirjoitti:

    ...mutta joillekkin on ihan oikeesti vaikeeta tulla liikkatunneille. se mun kaveri on kertonu, että sillä tulee aina vaan ihan kauheen paha olla, vaikkei se haluais. se on joskus oksentanukkin, ihan vaan siitä pelosta. mä ymmärrän sitä hyvin, kun mä vaihdoin yläasteelle, niin muokin pelotti kouluun meno ekan puoli vuotta joka päivä.

    Stressaaminen ja paha olo liikunnan takia on tuttua minulle. Nyt se on vähän lievittänyt, mutta silloin pahimmillaan sitä oikeesti jännitti vaikka koko viikon yhtä vaivasta liikuntatuntia, jos sattu olemaan jotain inhottavaa lajia. Kaverisi kannattaisi jutella opettajan kanssa. Jos liikunnanopettajalle juttelu ei onnistu, niin sitten vaikka luokanvalvojalle, tms. Itse kerroin kolmikantakeskustelussa luokanvalvojalle, ja hän sitten ilmoitti liikunnanopettajalle. Jos käytte samoilla liikuntatunneilla, yritä olla hänen kanssaan siellä vierellä tukena. Jos teette jotain parijuttuja, mene hänen parikseen. Jutelkaa asiasta myös keskenänne. Ei kannata liikunnan takia jätätyttää itseään luokalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä91 kirjoitti:

onko kukaan koskaan saannu liikasta nelosta? mun kamu nimittäin sai! mä en älyy miks! se on ollu ihan normaalisti tunneilla, ehkä lintsannu aika paljon, mutta kummiski... musta on aika epäreilua antaa liikasta nelonen, mun kamu on vielä vähän pullee, niin sillä on hirveen vaikeeta käydä siellä tunneilla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu