Moi! Olisko täällä ketään Oulun seutuvilta (tai muidenkin kokemuksia kyllä mielellään otetaan vastaan muiltaosin kuin pystytysporukan; ei liene samat kaempana???!), jotka olis rakentaneet Omatalon? Miten meni pystytykset ja muut, oliko ok porukka pystyttämässä (tuliko K-raudan kautta?)? Oletteko tyytyväisiä taloonne? Meillä vahvoilla omatalon 1½ krs ratkaisu... Onko pienelemntti-ratkaisussa jotain ongelmakohtia; näkyykö palat jotenkin myöhemmin kun tasoitukset ja muut on jo tehty?
Eli kokemuksianne kaivattaisiin!!!
Eli kokemuksianne kaivattaisiin!!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Rakennan itse parhaillaan Jukka-taloa.
Yhden Omatalon tein ja sai jäädä viimeiseksi.
Omatalo on aika peruspaketti, ei mitää ylimääräistä paketin mukana.
Jukkataloilla on lämpimämpi runkorakenne, samoin ulkonurkat ovat paremmin tehtynä ja valmiina elementteinä.Ja sokkeliliitos on Jukalla järkevämpi.
Omatalon nurkka oli kylmä käytännössä. ulkona -26, sisänurkan lämpötila 8 (itse pystytimme)
Samoin Jukalla tulee kaikki räystäänalus laudat ja yläpohjan koolaustavara päätypontattuina, mikä on aika vähäpätöinen asia kaupantekohetkellä, mutta nopeuttaa työmaalla tuplasti asennusta.
Omatalon elementit nousivat kyllä miesvoimin pystyyn, mutta suuret ikkunaelementit piti nostaa neljän miehen voimin pystyyn.
Jukalla onnistuu kahdella miehellä.Meillä meni asennuksessa yksi ikkuna rikki, kun elemetti kolhaisi elementtipinon nurkkaan. Jukalla sitä riskiä ei ole.
Vaikka Omatalo oli meilläkin tarjousvaiheessa vielä mukana ja oli halvempi, ja olin rakentanut aiemmin Omatalon, emme silti valinneet sitä, vaan Jukka-talon.Jukalla toimitussisältö laajempi, ja omatoimirakentajalle helpompi, kun ei tarvitse jokaista nippeliä ja nappelia käydä rautakaupasta hakemassa.
Omatalo tuuppasi talotoimituksen yhteydessä liikaa tavaraa tontille kerralla.
Jukalla saa ne tavarat pihaan kun itselle sopii.
Omatalomme alkaa olla kohta valmis.
Teimme aikoinaan Jukka-talon,en enää koskaan,myytyäkkään ei meinattu saada millään.
Omatalon seinäelemtit paljon jäykemmät,paremmin villoitetut ja mittatarkemmat,kuin Jukan kovalevypahviseinätja kaiken maailman tuulipussit tuulensuojana
Nurkat täynnä villaa ja todella lämpimät,meillä Jukassa aikoinaan kukkaset paleltu talvella,kun oli nurkkien lähellä.
Puuverhous Omatalolla paksumpi 23mm,Jukalla oli silloin n.19mm,nyt kait 21mm. Omatalolla myös päätyräystäselementit ja pohjamaalatut puuosat.
Ikkunat ja Ovet paikoillaan elementissä ja asennus onnistui hyvin. K-raudan järjestämä.
Jukassa irrallaan. Omatalossa isommat ikkunat.
Tilava käyttöullakko vakiona ja todella laadukkaat,kaikilla "herkuilla" mm sälekaihdin valmius ikkunat.
Laajempi toimitussisältö,valittiin Omatalon Hevi-toimitus,ei löytynyt Jukalta vastaavaa.
Toimitukset tontille: mm.väliovet,kattopanelit,puh.villa,vesikate,saunapaketti,kalusteet ja koneet jne. miten vaan sovit tehtaan kanssa,sovittuna aikana tontilla,ei varsinaisen talopakettitoimituksen yhteydessä.
Sokkeliliitos todella hyvä Omatalolla
Tässä ihan vaan muutama juttu,miksi valitsimme Omatalon
Rakennettiin viime keväällä Omatalo OJ167S. 11/2-kerroksinen.Meillä oli ihan mahtava asennusryhmä tehtaalta.Koistisen Pertsa hoiti asennuksen todella hienosti.Kaikki meni ihan hyvin,paitsi ikkunoiden irtoristikot tuli väärän malliset,mutta nekin tehdas toimitti uudet ja nyt näyttää kaikki hyvältä.
Olemme myös tyytyväisiä Omataloon. Kaikki talotehtaan osalta meni hyvin vaikka mutkia oli matkassa. Saimme tontille heti rikkoontuneen tilalle uutta tavaraa. Palvelu oli myös todella mukavaa. MUTTA suhari talonmyyjämme suosittelema asennusporukka oli sieltä ja syvältä. Jos alkaisin uudelleen rakentamaan ottaisin talotehtaan asennusporukan sano talonmyyjä niitä kuinka kiirreelliseksi tahansa...nyt sitten mietitään kuka korvaa kallellaan olevat kattoristikot!!
ja mikä talomyyjä kyseessä?
tarkemmin en voi kertoa.
vaihtoehtoina jukka talo ja omatalo.kaikki kokemukset kiinnostaa ja kummalla hinta-laatusuhde parempi?Meille myös oulun seudulle tulossa-...jos päädyt jompaankumpaan niin laitathan viestiä tännepäin,kumpaan ja miksi:)
Sen verran ex-jukkatalomyyjä (halusi itse vaihtaa hommia tuon jälkeen) on kertonut jukkatalon ongelmista, ettei edes harkita...
Nyt vain tuumailen, että onko tuo pienelementti varmasti hyvä (pätkittäinen höyrynsulkumuovi) vai pitäiskö ottaakin suurelementti? Puutaloa ajattelin kysyä. Vaikka on kyllä parikin ystäväperhettä, joilla omatalo. Toisella yli 15v vanha ja toisella 6v vanha ja kummassakin oikein tyytyväiset asukkaat... eli ihan hyvät suositukset kyllä on niissä!!!