Olen ymmärtänyt, että Ubuntu-distribuutio on suunniteltu lähinnä työasemakäyttöön. Onko kenelläkään kokemuksia Ubuntun soveltuvuudesta tiedostopalvelimeksi?
Soveltuuko Ubuntu tiedostopalvelimeksi?
öböntö
3263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ubuntussa on kaikki samat ohjelmat kuin muissakin jakeluissa. Ubuntu on kuitenkin sekoitus Debianin testiä ja epävakaata versiota. Varsinaiseen tuotantokäyttöön Debianin vakaa versio lienee parempi ratkaisu.
"Olen ymmärtänyt, että Ubuntu-distribuutio on suunniteltu lähinnä työasemakäyttöön."
Ei ole. Ubuntu kuten mikä tahansa laaja Linux-jakelu on asennettavissa käyttäjän tarpeita vastaavaksi.
Ubuntulle on jopa oma server-asennuslevy, jolla voi asentaa minimi asennuksen, johon sitten lisäillään vain ne palikat,joita palvelin tarvitsee.
http://www.ubuntu-fi.org/Wiki/Latausvaihtoehdot
Ubuntu on suunnattu nimenomaan työpöytäkäyttöön, nuo palvelinsoftat on lähinnä extraa.
Millekkään vakavasti otettavalle palvelimelle en kyllä ubuntua laittaisi. En ymmärrä mitä järkeä siinä edes olisi kun Ubuntu kuitenkin on vain uudelleen paketoitu Debianin kehitysversio. jos haluaa luotettavan palvelimen niin sitten ennemmin Debian.
Tokihan se Ubuntu jollekin kotipalvelimelle menettelee, mutta vakavampaan käyttöön en kyllä sitä suosittele.