Joulupäivänä syntyi esikoisemme, pieni ja suloinen tyttö! Haluaisimme antaa tyttärellemme jouluisen nimen, mutta sopivaa ei löydy. Eeva ei miellytä, Lumi-nimeä olemme miettineet, mutta sekään ei tätä joulua kovin hyvin kuvaa... Jouluisia/talvisia nimiä siis miettimään!
Jouluvauva
jouluäiti
102603
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Taateli 1n
Rusina 1n
Liekki 3n
Hohde 1n
Silence 1n
Kulta 21n
Hopea 1n
Luumu 2n
Manteli 19n
Tuikku 11n
Tunnelma 3m/3n
Kide 2m/5n
Tiuku 50n
Tähti 1m/43n
Amaryllis 12n
Seimi 2m/3n
Misteli 2n
Laulu 1n
Enkeli 1m/1n
Loma 2n
Pähkinä 3n
Pyhä 1n
Rusetti 2n
Kimmel 2n
Sametti 1n
Olki 1/1
Mirha 2n
Lapsi 3/5
Lahja 532/12564
Mieli 3/2
Tunne 2/19
Palmu 4n
Rauha 11/17529
Kristalli 2n
Ilo 160/22
Gloria 94 n
Pikku 1/2
Numerot perässä tarkoittavat sitä, kuinka monta kyseisen nimen kantajaa löytyy väestörekisterin mukaan Suomesta.
Krista Juulia Lumilla, Stella (tähti)Sylvia, Silva Seija Lumilla, Juuli-Mari, Lumi-Helmi Juulia
olisi hyvä nimi jouluna syntyneelle tyttövauvalle. Natalia on feminiinimuoto sanasta natalis, joka tarkoittaa syntymäpäivää. Natalis Christi = joulu. Toinen hyvä nimi olisi Manuela, joka on feminiinimuoto nimestä Emmanuel eli Immanuel, joka tarkoittaa suomeksi Jumala meidän kanssamme. (=Jeesus-lapsen nimi joulun profetiassa.)
Jos ette tahdo uskontoon viittaavaa nimeä niin talvisia nimiä on kyllä: Lumi, Lumia, Lumikki, Lumihelmi, Lumimarja, Talvia, Talvikki, Tuike, Tiuku, Helinä, Hely, Tuuli, Tuisku jne. Pyry taitaa kuitenkin olla pojan nimi.
Noelle?
Voisihan kutsumanimi olla eri ja se "jouluinen/talvinen" nimi vaikka tokana nimenä :) ?
Nyt menneeseen jouluun sopii nimi Usva.
Ainakin täällä etelä-Suomessa oli kyllä niin usvaista ja pimeää jouluna(kin), kun ei lunta ollut missään.
Maria
että tuttu vauva on kastettu Taikaksi. Miten olisi Taika Tiuku Tuulia?
ihan kammottava nimi. daigadaigaduu! olen tosissani. älkää rankaisko lapsiparkaa moisella nimellä.
Kiitos ehdotuksista!
Jouluna syntyneen vauvamme nimeksi tulee pitkän ja vaikean pohdinnan jälkeen Laura Säde Maria. Päätimme laittaa jouluisemmat nimet toisiksi nimiksi, koska Laura alkoi miellyttämään molempia todella paljon.