minulle sellainen,että miten te uskallatte ottaa velkaa velan perään,kun itselläni ainakin on sellainen periaate tätä nykyään,että ensin maksetaan entiset velat pois ja sitten tehdään tilanne katsaus et tarvitseeko investointeja tehdä?Kerran velka helvetissä ollut ja se riitti mulle.Alkoi arvostamaan elämässä muutakin kuin sitä jatkuvaa investointi kierrettä.Nyt on velaton tila ja sen oon huomannut,että paljon paremmin mä nyt pärjään kuin ennen.Nyt ei tarvitse huolta kantaa huomisesta vaan voi elää levollisin mielin.Miettikää kaks kertaa mihin olette lähössä jos olette aikeissa tehdä esim uuden navetan ja nämä maaseutukeskuksen herrat juoksupoikineen vielä yllyttävät siihen laskelmillaan yms puheilla.
Kertokaapas arvon kolleegat
11
2006
Vastaukset
- liian luottavainen
pärjäämiseesi velattomanakaan.
Lähitulevisudessa tullaan hävittämään herrojen mielestä liian pienet tilat pois, olet varmaankin maidontuottaja joka ei vielä näe totuutta katsoppas mitä esimerkiksi sikapuolella on tapahtunut tuottajahinnat romahdutettu "liian pieniltä tiloilta" rehukustannukset huomattavasti korkeammat kun jollain isolla, laajentajia rahoittaa muutkin kun pankki ja veronmaksaja.
Että turvaa vaan selustasi äläkä elä siinä uskossa etteikö sama hävitys toistu myös maitopuolella minkä muut ovat jo saaneet kokea ei siinä auta velka eikä velattomuus.
Ei muuta kun 150-250 päinen robottinavetta pystyyn ja alat kiltisti Valion orjaksi tai hukka perii.- Vanha Massikka
Hallituspaikoista on 80 % maanviljelijöiden hallussa. Tarkoittaa sitä että Valio pitää maanviljelijän puolta demareiden ja viheriöiden vyörytystä vastaan.
Et taida olla oikein asioista perillä.
Valio-konsernin hallitus vuonna 2007:
Maanviljelijä Antti Rauhamaa, Kärkölä
Maanviljelijä Esa Juntunen, Vieremä
Maanviljelijä Sauli Lähteenmäki, Rusko
Maanviljelijä Tauno Uitto, Tyrnävä
Toimitusjohtaja Heikki Halkilahti, Helsinki - paljonko korvaus
Vanha Massikka kirjoitti:
Hallituspaikoista on 80 % maanviljelijöiden hallussa. Tarkoittaa sitä että Valio pitää maanviljelijän puolta demareiden ja viheriöiden vyörytystä vastaan.
Et taida olla oikein asioista perillä.
Valio-konsernin hallitus vuonna 2007:
Maanviljelijä Antti Rauhamaa, Kärkölä
Maanviljelijä Esa Juntunen, Vieremä
Maanviljelijä Sauli Lähteenmäki, Rusko
Maanviljelijä Tauno Uitto, Tyrnävä
Toimitusjohtaja Heikki Halkilahti, Helsinkihallituksessa istumisesta on. Paljonko on tilityhinta hallituksessa istuvalla. Onko tilityshinta kaikilla tuottajilla sama vai ei.
- hinta
paljonko korvaus kirjoitti:
hallituksessa istumisesta on. Paljonko on tilityhinta hallituksessa istuvalla. Onko tilityshinta kaikilla tuottajilla sama vai ei.
Sama tilityshinta, kuin muillekkin ko. osuuskunnan tuottajille. Plus kokouspalkkiot jne.
- ei pärjää
Mitä pelättävää siinä velassa on? Oli yrittäjä millä alalla tahansa missä tarvitaan kalliita koneita ei niitä pysty hankkimaan ilman lainarahaa ja tänäpäivänä laina lyhenee nopeammin kuin koneen arvo laskee, kiitos kallistuneen teräksenhinnan. Tänäpäivänä kysytään käytetystä enemmän kuin se on maksanut esim. v2000, ainakin maatalouskoneista. Ja jos homma ei kannata myydään irtaimisto pois ja maksellaan lainaa pitkillä maksuajoilla pois samalla , kun syletään kattoon.
- vai kolmas?
Luultavasti on kahdenlaisia tiloja. Yrittäjäperheen ja ehkä 1-2 ulkopuolisen työllistäviä tiloja, sekä valtavia palkkatyövoimalla pyöriviä osakeyhtiöitä, jossa omistajien ei tarvitse tietää mitään maataloudesta, omata vain rahaa mitä sijoittaa maatalousyhtymään jotta jotkut vähäjärkiset saa ajaa raktorilla.
Taikka sitte on niitä pieniä torppia jotka työllistää ittensä, ilman velkapääomaa, jotka on yhteistyössä isompien kanssa. Taikka sitten toimivat yksin, tulosta tulee sen verran että yrittäjät pärjäilee komiasti, ja perämettät senkun synkistyy. Ja säästöön jääneitä rahoja sijoitellaan tuottavampiin kohteisiin.
Maatalousoppilaitoksessa sanottiin, että jos on huomattava määrä ns. kovaa rahaa, kannattaa sille kattoo joku parempi sijoituskohde kuin maatalous. No mitä sitten? No sitä sitten että miten lainapääoma eroaa kovasta rahasta? Eli miksi ihmeessä lainapääomaa sitten kannattaa sijoittaa maatalouteen, kun kerran tuottavampia kohteitakin on.
Ei muutakun 10.000€ pankinsta lainaa, ja koko raha va osake peliin, voit tienatakkin, ilman terveyden vaarantamista... meinaan ei ole ensimmäinen isäntä mikä on polokeentunut hengiltä sonnilauman jalkoihin..- olen minäkin
Naapurin metsäkoneurakoitsija taannoin totesi, että jos miljoona (silloin koneen hintaluokka) markkaa käteistä olisi, ei todellakaan ostaisi metsäkonetta. Ihmettelin itsekseni, onko omalla ja vieraalla pääomalla muka eroa siinä mielessä, mihin sen sijoittaa.
Jos lainattu miljoona kannattaa laittaa Lokomoon, miksei sitten omaa. Tai jos oman miljoonan sijoittaa vaikka arvopapereihin, eikö sitä kannattaisi yhtä hyvin tehdä velkarahalla? - Paalinpyörittäjä
olen minäkin kirjoitti:
Naapurin metsäkoneurakoitsija taannoin totesi, että jos miljoona (silloin koneen hintaluokka) markkaa käteistä olisi, ei todellakaan ostaisi metsäkonetta. Ihmettelin itsekseni, onko omalla ja vieraalla pääomalla muka eroa siinä mielessä, mihin sen sijoittaa.
Jos lainattu miljoona kannattaa laittaa Lokomoon, miksei sitten omaa. Tai jos oman miljoonan sijoittaa vaikka arvopapereihin, eikö sitä kannattaisi yhtä hyvin tehdä velkarahalla?Osakekauppa velkarahalla on melkoisen riskialtista, millä maksatte lainoja pois jos tulee pisempiaikainen laskusuhdanne? Itse sijoitan osakkeisiin vain sellaista rahaa, jolla ei tarvitse lapsille leipää ostaa!
Ps. Torstaina ja perjantaina itä-euroopan omistukseni tulivat alas 340 euroa. - varmaan 8-90 luvun
Paalinpyörittäjä kirjoitti:
Osakekauppa velkarahalla on melkoisen riskialtista, millä maksatte lainoja pois jos tulee pisempiaikainen laskusuhdanne? Itse sijoitan osakkeisiin vain sellaista rahaa, jolla ei tarvitse lapsille leipää ostaa!
Ps. Torstaina ja perjantaina itä-euroopan omistukseni tulivat alas 340 euroa.vaihteen paikkeillta nämä kiiltonahkakenkä/liituraitapuku/salkku/kännykkäjupit jotka pankista lainatuilla rahoilla osteli osakkeita, pröystäili lainatuilla rahoilla ravintoloissa, heh minne nämä miljonäärit on kadonneet.
Säälittävää seurata näitä koulusta tulleita agronomipoikasia/tyttösiä joilla on tyyli sama kun näillä kiiltonahkajupeilla, niiku tuossa edellä joku onneton jo ilmaisikin "kun koulussa sanottiin", ei ole hääppösiä opettajia kouluissa.
- Moosa
Juuri näin, on hienoa, että olet oivaltanut, että vähemmälläkin pärjää. Kyllähän invetstoida voi jos on tuloja ja todellinen tarve. Nyt vaan tuo markkinatalous pyörii niin, että se tyrkyttää siträ ja tätä ja ihmiset investoivat ihan turhankin takia ja markkinatalous kyhertelee käsiään, kun rahaa saa poltettua jos jonkinlaisiin hömpötyksiin.
On oltva itsellä selkärankaa ja näkemystä, mitä juuri minä elämältä haluan ja mihin tuloni kohtuudella riittävät. Silloin on turvallista elää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1416688
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495749- 1234901
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434500Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?533905- 623081
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522976Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242452- 422280
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152207