Voisikohan kyseisen koiran omistajat kertoa rodusta?
Brasilianterrieri
Mippe
1390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Minulla on noin vuoden kokemus elämästä kahden hyvin erilaisen brassin kanssa. Toinen koirista on aluksi hyvin epäluuloinen kaikkea kohtaan ja toinen taas ottaa avosylin kaikki vastaan. Vahtikoirataipumus näkyy kovana räksyttämisenä äkillisten äänien tai muun epätavallisen ilmestyessä elämään.
Brassi on aktiivisen ihmisen koira ja tarvitsee päivittäin riittävästi liikuntaa ja muita aktiviteetteja (niinkuin muutkin koirat). Energiaa on paljon. Ainaskin meidän pojissa näkyy, jos lenkkeily on jäänyt vähemmälle. Tuhoja on yksin ollessa tullut jonkin verran, esim. sohvaan on tehty nyrkin mentävä reikä. Positiivista on se, että pojat pysyvät hyvin kotipihassa irti ollessaan.
Brassi on myös erittäin hyvä vieressä nukkuja ja nukkuu mielellään niin pitkään kuin muu porukkakin. Itse olen ollut hyvin tyytyväinen rotuvalintaani.