Millasia paikkoja nuo puistot ovat? kartalla iso vihree alue mut mitä ne pitää sisällään kauniin luonnon lisäksi?? Miten pääsymaksut toimivat ja onko alueilla yleensä kauppaa tai motellia? Onko yleensä täynnä turisteja vai löytääkö sitä rauhallisuuttta....
Kansallispuisto
3
476
Vastaukset
- luonnonihmeitä autoilijalle
Jos tarkoitat siis Natural Park statuksen omaavia paikkoja, niin ne pitävät sisällään aina mitä kummallisimpia luonnonihmeitä. Esim. kivisiä kaaria, kivettyneitä puita, 100m korkeita puita, geysirejä, kanjoneita, yms. yms. jotain ihmeellistä. Niihin on aina sisäänpääsymaksu muistaakseni n. 10-25$/auto/päivä (ei siis välttämättä per henkilö).
Jos aiot vuoden sisällä mennä useaankin puistoon, niin kannattaa ostaa 50$ maksava Annual Pass, jolla autokunta pääsee rajatta kaikkiin yhden vuoden ajan. Itse menin kymmeneen Natural Parkiin ja siis säästin paljon rahaa Annual Passilla.
Ne on amerikkalaiseen tapaan tehty autoilijalle mukavaksi päästä suhtkoht lähelle oleellisia paikkoja, patikointiakin tietysti voi tehdä. Alueiden sisällä ei ole paljon hotelleja, joissakin ei ollenkaan. Mutta puiston välittömässä läheisyydessä on yleensä nippu motelleja, jotka tietenkin ovat sesonkiaikaan sitten aina täynnä, kannattaa siis varata etukäteen.
Sesonkiaikaan ei löydä rauhallisuutta, mutta senongin ulkopuolella voi löytää ja sitten patikoimalla sinne minne autolla ei pääse voi olla rauhallisempaa.
Hienoja paikkoja ovat jokatapauksessa, kannattaa varata pienimpäänkin puistoon 1 päivä ja isoimpiin muutama päivä. - verkosta www.nps.gov
Katsopa http://www.nps.gov/, kaikki Natural Parkit on siellä tarkkaan kuvattu, kartat, kiinnostavat paikat, hinnat, ravintolat, majoitus, ajankohtaista, ja muuta.
Minäkin olen sitä mieltä että pelkästään kaunis luonto ei riitä jenkeissä kansallispuiston "arvonimeen", pitää olla ihmeellinen luonto. - traveller23
National Park on myös suojelualue eikä mikään turistikohde autoileville jenkeille. Nämä alueet ovat siis ajatukseltaan aika vastaavia kun suomalaiset luonnonpuistot mutta luonto on yleensä paljon hienompaa ja maisemat todella upeita. National Park statuksella siis yritetään suojella uniikkia luontoa ja luonnon ihmettä. Osassa puistossa on liikkuminen polkujen ulkopuolella on kielletty. Leiriytyminen on sallittu vain erikseen osoitetuilla alueilla. Turistit eivät myöskään saa roskata luontoa, tehdä nuotioita, metsästää tai muulla tavoin tuhota luontoa.
Olen vieraillut 6 eri osavaltiossa ja käynyt n.30 kansallispuistossa/monumentissa. Osassa puistoja näkee hienoja maisemia jo autosta (Utahissa) tai pienen kävelyn päästä. Joissakin puistoissa pitää tehdä pitkiä päiväretkiä että voi kunnolla nähdä puistoa. Ainoa puisto jossa en ole löytänyt "rauhallisuutta" on Grand Canyon koska vuoden jokaisena päivänä turisteja on niin paljon että rauhallista paikkaa on vaikea löytää. Coloradossa Rocky Mountain National Parkissa (kesäkuu) teimme monta päivän vaellusta ja kahtenä päivänä näimme vain pari ihmistä trailillä joten mitään ruuhkaa ei todellakaan ollut.
Kaikissa puistoissa on park rangereita jotka neuvovat vierailijoita puistoon liittyvissä asioissa, rangerit löytää melkein joka puistosta visitor centeristä. Visitor centereissä on yleensä vessat ja myytävänä kaikenlaista puistoon liittyvää materiaalia; karttoja, julisteita, avaimenperiä, paitoja, kirjoja ja paljon muuta.
National Parkeissa on myös campgroundeja joissa voi majoittua teltan kanssa. Yleensä puiston sisällä ei ole kovin kummoisia hotelleja mutta alueen ulkopuolella olevissa kylissä on yleensä erillaisia majoituspaikkoja motelleja, hotelleja ja B&B-paikkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli399321"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn333883Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi882456Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1262436Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.392334Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on251945Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait151610Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.321431- 711267
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1731062