Antroposofian pseudotieteellinen maailmankuva
”Koko oppirakennelma, joka on vain eräs versio teosofiasta lisättynä roimalla annoksella pseudotieteellistä luulottelukulttuuria, halutaan esittää tieteellisenä oppijärjestelmänä.”
Artikkelini tavoitteena on tarkastella, mihin lähtökohtiin antroposofian monet sovellutukset pohjautuvat.
http://www.skepsis.fi/lehti/2001/2001-3erva.html
Kirjoittaja, VTT Heikki Ervasti, toimii Turun yliopistossa dosenttina.
Missä vanhempien vastuu?
2
743
Vastaukset
- meuhkaat?
anna ihmisten elää elämäänsä.
- vastuu?
VTT Heikki Ervasti, mies Turun Yliopiston sosiaalipolitiikan laitokselta ja skeptikko, haluaa artikkelillaan tuoda esiin fundamentalistisen näkemyksensä Steiner-koulusta ja opastaa Suomen vanhempia koulun valinnassa lapselleen.
Tarkoitus ei ole tässä kohta kohdalta käydä läpi hänen koko luomustaan, vain lyhyesti.
Näin Ervasti kirjoitti: ”Steiner rakensi ajattelunsa suoraan vanhojen teosofisten oppien pohjalle.”
Ja vain muutamaa riviä myöhemmin: ”Filosofisessa vaiheessaan Steiner tutki toki tieto-opillisia ongelmia, mutta hänen tieto-opilliset näkemyksensäkin loivat pohjaa hänen antroposofiselle vaiheelleen.”
Hän ei osaa päättää kantaansa siitä, rakentuiko Steinerin ajattelu suoraan vanhojen teosofisten oppien pohjalle vai oliko sen pohja Steinerin väitöskirjassaan esittämän, hänen itsensä luoman tietoteorian mukaista. Aihe saattoi olla vieras Ervastille, koska Turun yliopiston kirjaston opinnäytteiden hyllystä löytyy Ervastin teos: ”Hyvinvointivaltio ja palkkatyö: tutkimus sosiaalipolitiikan ja palkkatyöjärjestelmän suhteista”.
Ervasti lainaa tämän tietoteoria-kirjan Totuus ja Tiede esipuheesta yhden käsitteen ”ihmishengen vapaa luomus”. Olisi ollut korrektia lainata oudosta käsitteestä alkuperäistekstistä kokonainen lause tai jopa kaksi. Ne olisivat kuuluneet näin: ”Näiden tutkimusten tulos on, ettei totuus ole, kuten tavallisesti oletetaan, todellisen käsitteellinen heijastuma, vaan ihmishengen vapaa luomus, jota ei lainkaan olisi olemassa, ellemme sitä itse tuottaisi. Tietotoiminnan tehtävä ei ole toistaa jo toisaalla olemassa olevaa, vaan sen tehtävä on luoda kokonaan uusi alue, joka yhdessä aistien välittämän maailman kanssa vasta muodostaa koko todellisuuden.”
Esitys siitä, miten Steiner tähän tutkimustulokseen päätyi, vaati koko hänen väitöskirjansa laajuuden. Ervasti olisi tähän tulokseen voinut ottaa kantaa asiallisesti, jos hän kuitenkin näki sen luovan pohjaa antroposofialle.
Antroposofian sovelluksia Ervasti esittelee lähinnä kriittisten kirjoitusten ja oman skeptikkonäkemyksensä valossa. Opetus ja lääkintä eivät ole niin helposti mitattavia alueita kuin eri viljelymenetelmien tuotteet. Onkin mielenkiintoista, että tällä mitattavammalla alueella laatututkimuksissa on yhä uudelleen ilmennyt, että Ervastin ”pseudotieteelliseksi” nimittämän ajattelun pohjalta syntynyt biodynaaminen menetelmä tuottaa mittauksin tilastollisesti merkittävässä määrin parempia tuotteita kuin ”tieteellinen” viljely keinolannoittein. Siinä eräs osoitus Steinerin tietoteorian käyttökelpoisuudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2324451Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii752874- 472403
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431697- 781389
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘821176PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 64860
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86854Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53842