Olis mukava kuulla jos jollain ois kokemuksia KASTOR INFERNO II tai KASTOR INFERNO SUPER malleista. Kiuas on mielenkiintoinen juuri lupausten vuoksi, AFS ilman kierto ja pehmeät löylyt, ei grillifiilistä ja kiukaaseen mahtuu suuri kivimäärä.
Onko kokemuksia Kastor sähökiukaista?
Saunava
219960
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Mutta tuo AirFlowSysteem on vähän epämääräinen... Kaikki tuon malliset kiukaat toimivat samalla periaatteella? Ja mitä nyt VTT tutkimukset ovat osoittaneet niin tuota ilmavirta on aika pientä kiukaan läpi. Saunan ilmastointi on tuossakin tapuksessa ratkaisevammassa osassa...
Mainoksessa afs näyttää teknisesti hyvältä. Lattiatason ilma ja mahdolliset löylyveteen sekoitetut hajusteiden höyryt läpivirtaavat kiuaskivien välistä saunojillle hengitettäväksi. Onko se ilma puhdasta verrattaessa siihen ilmaan joka tulee normaalin ilmanvaihdon myötä suoraan saunojille nautittavaksi?
Jos en ihan väärin muista, niin joku Superia vastaava oli tekniikan maailman rakennusliitteen kiuastestissä taannoin. Leppoisat löylyt oli - ehkä siitä syystä että siinä ei kivet lämmenneet ollenkaan niin kuumiksi kuin muissa vaikka kuinka lämmitettiin. Kivet ei kosketa vastuksiin ja niistä loppuu lämpö jos vähänkään enempää löylyttelee.
Inferno II:lla taisin joskus jossain hotellissa saunotella yhden ehtoon, ihan hyvät löylyt oli.
On ollut tuollainen Inferno II muutaman kuukauden. Hyvät löylyt ja ilma kiertää hyvin meidän saunassa ainakin. Tosin varmaan eniten ratkaisee miten saunan ilmastointi on tehty ....
toista vuotta ollut inferno II saunassa ja kyllä se mun mielestä on ollut se paras sähkökiuas mitä olen kokenut,en usko että sitä pääsee lähemmäksi puukiukaan kosteita löylyjä,en ole ainakaan kokenut,luulen että kosteat/pehmeät löylyt ovat sen suuren kivimäärän ansiota,mulla on tuloilma aika alhaalla lattian pinnassa ja lähellä kiuasta,ihan sen takia että se afs vois imeä ilmaa,kyllä mä vähän epäilen koko afs-touhua koska siinähän on niin hirveesti kiviä tiellä,mutta en vaihtais inferno-kiuasta muuhun merkkiin
30kg kiveä.. onkos se paljon sun mielestä?
taidat olla kuumeessa koko tyyppi tai sitten kastorin myyntimies.
Tavallinen grilli sulla on ja sillä selvä.
Tarkista mikä tahansa hetivalmis ja kivimassaa löytyykin jo lähes 80kg niin siinä sulle jotain löylyä!
Vai että vaivaiset 80kg kiviä.
Itsellä on rivarisaunan kiukaassa 140kg kiviä.
Loppuun muutama hymiö ettei oteta liian vakavasti ;)
:) :) :) :) :)
kerro mikä kiuas sulla on kun noin hymyilet ,)
...sanoa täällä, syytetään heti myyntitykiksi. Vaikka olenkin pelkkä tyytyväinen asiakas :)
Ikikiuas sillä siellä on...
Tuosta Kastorista sen verran että tuo AFS on kyllä pelkkä myynti kikka. Eli saunahuoneen ilmastointi on ratkaisevassa asemassa... Varsinkin kun puhutaan sähkökiukaalla varustetusta saunasta.
on se ihanaa, että ihminen on sitä ylpeämpi, mitä isomman kasan on jaksanut kiviä saunaansa kantaa. Onnittelut!
Kuntohan siinä kasvaa :)
Mökilläkin on kiukaassa 1000kg kiviä. Ja pirun hyvät löylyt...
Luulimme hankkivamme todella hyvän kiukaan (Kastor Inferno). Pian huomasimme, että laadukkaat oliviinikivet alkoivat murentua ja lattia oli koko ajan mustan jauhon ja murun peitossa. Vaihdoimme kiviä useaan otteeseen, kyselimme neuvoa asiantuntijaliikkeestä ja kaikki pyörittelivät päätään. Lisäksi ongelmana oli se, että yli puolet pienen löylykauhan vesistä valui jatkuvasti läpi kiukaan lorottaen äänekkäästi lattialle. Puolessatoista vuodessa Kastor Inferno on mustuttanut paitsi vaaleat lattialaattojen saumat, myös saunan paneloinnin kiukaan takana sekä noin neliömetrin kattoa kiukaan yllä kivipölyllään.
Entinen muinaismuisto Helo oli superia tähän verrattuna. Nyt etsimme uutta kiuasta, kun koko panelointi on vaihdettu.
Meillä on ollut 23 v. Kastor VM 8 Sarja no 1050 kiuas. Viimeiset 10 v. on käytetty kesällä mökkikiuasta. Kiuas toimii hyvin edelleenkin ja löylyt on kotiväen mieluiset. Arvelemme, että se on kuitenkin sähkökiukaitten maailman ennätys luokkaa käyttöiän suhteen. Olemme jo ryhtyneet tutkimaan uusia korvaavia kiukaita, viimeksi 15.3.2014 Jyväskylän raksamessuilla. Ei löytynyt kiuasta jossa vastukset olisivat irti kivistä. Keskustelu vasuten kontaktista kiviin aiheutti vain ärtymystä esittelijöissä. Fysiikan lämpölaajenemislakien mukaan vastus elää ja hieroo kiveä vastaan ja lopulta vaurioituu.
Tuo kiuas eli muistaakseni Kastor Interno Super 6 on ollut varmaan 6-7 vuotta.
Ei ongelmaa ja löylyt hyvät. Vastukset on siellä alhaalla ja kokemuksen mukaan kivet lämpenevät todella nopeasti! Säädin on digi ja oven vieressä(Otin kiukaan kaaresta irto ja sijoitin erillikoteloon jonka sain kastorista ilmaiseksi...plussaa heill).. Käytän keraamisia Kerkes-kiviä ja se voi vaikuttaa asiaan. Kaikkivieraat kehuvat löylyjä ja he ovat yleensä "puukiuasvieraita".
Ilmavirrasta en tiedä mutta homma toimii kiukaalla hyvin. Seikka että vesi tippuu ensin kiville eikä päädy vastuksille jos kivet tarpeeksi kuumat on minusta se jippo!
En nyt tiedä mutta seuraava kiuan on sellainen jossa vastukset on irti ja kiver kerraamiset, luultavasti nämä vastukset kestävät kauemmin kuin kiinni kivissä olevat.
Huono puoli lienee että teho voi loppua, mutta taukoja pidettäessä ei ole muodostunut ongelmaksi!
Paras kiuas ikinä ja vastaava on seuraavakin, vahinko ettei enää tehdä ja ylipäänsä siirtynyt Helolle!
Inferno 2 .8kw 4 vuotta ekavastus sökö jaksoi vielä lämmetä jotenkin kahdella nyt toinen pimeäksi .kerkeksen kivet kiukaassa.hinta tolkuton laatuun nähden.mökillä vielä kärsitään kastorin vesisäiliösellä 23 ,varsinkin lasiluukku huono.ei ikinä näitä enää
Meillä oli Kastor Inferno II pitkään. Hyvät löylyt siitä lähti, mutta se perustuu keskivertoa suurempaan kivimäärään.
AFS ei kai käytännössä tarkoita muuta kuin että kiukaassa on kaksinkertainen vaippa, joka on päältä komistettu pienellä ritilällä. Kyllä se ilma virtaa kivitilan läpi, eikä niinkään noitten peltikuorien välistä. AFS-lyhenne on pelkkää markkinointikikkailua.
Vaihdoimme saunaamme Harvian Cilindron, johon meni 80 kg kiviä. Nyt löylyt ovat parhaat mitä olemme tässä saunassa saaneet ikinä!
Tuosta Inferno kakkosesta vielä, että sen säätimet on sijoitettu älyttömään paikkaan kiukaan päälle. Löylyvettä roiskuu aina säätimiin, ja niitä jouduttiinkin korjaamaan kahteen otteeseen.
Muuten hyvä kiuas.
Totta!
Erittäin hyvää palautetta 2007 kysyttyyn kysymykseen!
Kastor sähkökiuas, toimi moitteetomasti, vaan eilen paloi vastus. Ikää kiukaalla oli 25 vuotta.