Apua !!!

Haluaisin omella ,mutta kun...

Voisiko joku auttaa kun minun ompelukone katkaisee aina ylälangan ja olen yrittänyt säätää ylälangan kireyttä vaikka millä tavalla mutta aina ylälanka katkeaa kun alan omella , missä vika en tiedä enkä ymmärrä , tietääkö kukaan miten tästä ongelmasta pääsen .

13

11735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käsintekijä

      oletko tarkistanut neulan ettei se ole poikki kärjestä.

    • minulla

      Minun koneessani lanka usein jotenkin löystyy rullalta ja sotkeutuu huomaamatta rullapidikkeeseen. Ja sitten lanka katkeaa ihan koko ajan ja sitten minä kiroilen ja sätin konettani, kunnes huomaan, mistä on kyse.

      • konstia katkaista

        Ylälangan saa katki myös siten, että se ylälanka on löysällä kun aloittaa ompelun. Pitää siis vetää sekä ala- että ylälankaa yhtä aikaa kevyesti taaksepäin ennen kuin laittaa sen kankaan paininjalan alle. Näin varmistat, että molemmat tulevat rullalta ja puolalta tasaisesti ja suunnilleen samalla "vastuksella". Ylälanka ei saa jäädä löysälle mistään kohtaan, vaan kulkee suorana pujotuskohdasta toiseen.

        Ongelmia on aiheuttanut myös neula, joka on jotenkin huonoa metallia (?) ja kuluu jotenkin teräväksi siitä reiän reunasta -> katkaisee langan aina, tekee mitä hyvänsä. Joskus lankakin voi olla sutta, eikä sillä voi ommella kuin varovasti käsin. Mitäs vielä? Kokeile vaihtaa ommel toiseksi ja sitten takaisin. Omassa koneessa ylälanka jää jonkus puristuksiin, vaikka säädöt ovat OK, ja ompeleen vaihtaminen löysää ne kiristyslevyt.

        Jos ompelukone on renkannut, kannattaa tehdä kokeilu aina ensin jonnekin muualle kuin siihen varsinaiseen työhön, ettei mene kallis kangas pilalle.


      • Katrihelena

        Neulan vaihto auttoi! Kiitos!


    • munmunkone

      Mun kone oikein ohjeissaan neuvoo,että ompelun alkaessa langat pitää vetää taakse ja pitää niitä siellä ompelun aloittaessaan.
      Ja jos sen unohtaa,tulee vähintäinkin komea sykkyrä ja jumittaa!
      Eli otat molemmat,sekä ylä- ja alalangat ja vedät ne taakse ja pidät hieman kireällä aloittaessasi ompelun.
      Päästät sitten irti,kun tikkiä on alkanut kunnolla muodostua.
      Ei mun kone kyl katko lankaa,se vaan vetää ne sykkyrälle ja sotkuun.....

    • JMS

      Mulla on samanlainen ongelma vanhassa (vm. -65) singerissä. Luulisin että ylälangankiristäjä toimii jotenkin liian tehokkaasti. Olisiko sen jousitus jo heikentynyt tms. Kun selvittelin hommaa niin ongelman ydin oli joka tapauksessa siinä että ylälanka on liian kireällä tai lanka ei vaan luista sieltä kaikkien mutkien kautta riittävän hyvin.

      Juu, mutta homma ratkesi sillä että hankin ohutta ompelukonelankaa. Sitä löytyi ihan lähi S-marketista, ja siinä paketissa tosiaan luki "ompelukonelanka". Entiseen "käsilankaan" nähden se on ohuempaa ja liukkaampaa.

      Niin ja kannattaa myös tarkistaa ohjeista vielä kerran että olet laittanut langat oikein... :)

    • äää

      on täää kyllä:D tulin etsimään selkeyttä samaan ongelmaan, mutta jokainen on vain listannut "vastaukseksi" mitä ongelmia itsellään on. Ärsyttävää.

    • ........

      Lanka on pujotettu oikein, sen ei pitäisi katketa. Oletko tarkistanut onko syöttölevyn alla pölyä.

    • Ompelufani

      Minulla on myös ollut ongelmia ylälangan katkeamisesta.MInulla on kaksi vuotta vanha Pfaff select 3.0 malli.Kone on muuten laadukas, mutta ompelulankojen pitää olla laadukkaita ja ohuita , muuten langat katkeavat ja tikki on huonoa.

      Kysyjälle neuvoksi, tarkista että sekä ylä, että alalanka on samaa laatua ja onko neulan koko oikea lankaan nähden, näin minulle kertoi ompelukoneiden korjaaja.
      Koneen puhdistaminen on myös tärkeää ja öljyäminen.

    • 3+16

      Kannattaa tarkistaa myös se pistolevyn reikä, jos on reunat huonossa kunnossa (neulanhakkaama) niin levy vaihtoon.

    • rrrraaatikkaaa

      Langoissa on myös eroja.
      Olen huomannut,että hyvälaatuinen polyesterilanka toimii paremmin kuin halpis puuvillalanka.
      Polyesterilanka ei aiheuta ongelmia jatkossakaan,valmiissa tuotteessa.
      Puuvillalanka saattaa kutistua pesuissa ja pilata valmiin vaatteen.

      Halpislangoilla ei saa kuin harmia,koska niiden paksuus vaihtelee ja jumittavat siksi neulan silmään.

      Halvemmaksi tulee ostaa kunnon lankaa ja laatuneulat,kuin pelleillä halpiksilla.
      Halvoissa neuloissakin voi olla särmiä,jotka rikkovat langan ja aiheuttavat sykkyröitä/katkeamisia.
      Langan paksuus on oltava suhteessa neulan silmän kokoon.
      Pienelle neulalle ohut lanka ja isommalle neulalle paksumpi.
      Jos tätä ei huomaa,niin voi olla ongelmia.

      Koneen käyttöohjeessa yleensä neuvotaan langankiristimien optimiarvot yms.
      Jos kone ei toimi niillä ohjeilla,joita käyttöohje antaa,niin myyjä on vastuussa siitä,miksei kone toimi.
      Ongelmatilanteissa joissa käyttöohjekkaan ei auta,on siis syytä kääntyä ensin koneen myyneen liikkeen puoleen.
      Puhelin siis käteen. Varsinkin jos takuuta on vielä jäljellä.
      Minun Pfaffissani oli 7 vuoden takuu mutta joillakin koneilla takuu voi olla lyhyempi.
      Myyjällä on toki vastuu takuun jälkeenkin.
      Jos koneen toiminnassa on ongelmia,voi myyjään ottaa yhteyttä vaikka takuu olisikin mennyt umpeen.
      Myyjä on yleensä se,jonka kuuluisi tietää myymiensä koneiden toiminnasta kaikki.
      Jos ei ole,hän on väärällä alalla.
      Myyjän kuuluu olla myös myymänsä koneen käytön opastaja,joten soitto myyjälle voi auttaa paljon.
      Jollei hän osaa neuvoa ja konetta ei voi käyttää niin on mahdollisuus saada oikeutta valittamalla kuluttajasuojalautakuntaan (vai mikä se oli?)
      Sitä kautta voi saada viimeistään huonot kaupat peruttua ja ainakin osan rahoista takaisin.
      Sillä lain mukaan kone kuin kone on oltava sellainen,että sillä edes jotenkin voi ommella.

    • Anonyymi

      Minulla ylälangan katkeilu johtui huonolaatuisesta langasta. Heti kun vaihdoin uudet langat niin ongelma hävisi.

    • Anonyymi

      Osta uus😎

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      134
      10834
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3570
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      90
      2847
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      70
      1474
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      316
      1355
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    7. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      1280
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      143
      1255
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1206
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1160
    Aihe