Vaikkei tää

3195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jostain lehdestä olen lueskellut, että niitä palaavia yrityksiä olisi enemmänkin. Vaan palaava hyvin hissukseen...

Äänestä
  • Varmaan tulee aika, jolloin kaivamme esiin kaikki suomalaiset yritykset ja suosimme suomalaista tuotantoa vaikka tuotteet olisivat kalliimpia, ostetaan harvemmin, mutta kotimaista. Kotimaan työpaikoista ja veronmaksajista kannattaa pitää kiinni.

    Tämä ei ole muotia vielä, mutta toivottavasti jonain päivänä.

    Äänestä

  • Markkinavaltti kirjoitti:

    Varmaan tulee aika, jolloin kaivamme esiin kaikki suomalaiset yritykset ja suosimme suomalaista tuotantoa vaikka tuotteet olisivat kalliimpia, ostetaan harvemmin, mutta kotimaista. Kotimaan työpaikoista ja veronmaksajista kannattaa pitää kiinni.

    Tämä ei ole muotia vielä, mutta toivottavasti jonain päivänä.

    Ainakin minä luen tosi tarkkaan tuoteselosteet ja ostan silloin kun se on mahdollista vain Suomessa valmistettuja suomalaisia tuotteita. Lidlin kierrän kaukaa.

    On muuten hyvä havaita, että sellaisetkin tuotteet,joita on luullut täysin suomalaisiksi, saattavatkin olla valmistettu eri puolilla EU:ta. Varsinaisen ahaa-elämyksen koin, kun lueskelin Jyväshyvän ja Kantolan keksipakettien tuoteselosteita. Hyllyyn jäivät.

    Onneksi on Vanajan keksitehdas ja pienempiä yrittäjiä, jotka ovat taatusti suomalaisia.

    Muuten usein nuo kaupassa paistettavat leivonnaiset ja leivät on esileivottu ihan muualla kuin Suomessa.

    Niin kauan kuin kuluttajat ostavat alkuperää kyselemättä, on turha ihmetellä yritysten ulkomaille muuttoa. Jos kieltäytyisimme ulkomailla valmistetuista tuotteista silloin, kun täysin suomalainenkin tuote on saatavissa, niin moni Suomea markkina-alueenaan pitävä tuottaja alkaisi palauttaa tuotantoaan Suomeen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tänne kuuluistkaan kirjoitti:

jotain positiivista
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200701035552022_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu