Uusi kuivaruoka

Kissani ovat syöneet acanansa loppuun ja mietiskelen merkin vaihtamista, jotta kisuille tulisi välillä vaihtelua. Acanan verkkokaupassa oli myynnissä orijen- merkkistä ruokaa. Lihan määrä vaikutti hyvältä, mutta yrtit hämmentää. Mitä mieltä olette? Ruuan nettiosoite on www.orijen.fi.
3422
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vaikka Orijenissa olisi paljon lihaa, niin kalsiumin ja fosforin pitoisuudet ovat aivan liian korkeat. Ne saisivat olla vain 1 %. Myös uudessa Acanassa on liian korkeat pitoisuudet kalsiumia ja fosforia. Vanha Acana oli hyvä ruoka.

Kokeile välillä vaikka Royal Canin Maine Coonia, jos et muuta keksi.

Äänestä
  • Määrä on kyllä isompi kuin normaalisti, mutta se varmaan johtuu suuresta lihapitoisuudesta. Siinä kun on ilmeisesti käytetty kokonaista kanaa ja kananmunaa, joka selittää korkeamma määrän. Kalsiummia saa kuitenkin olla ruuassa 1,2-1,4, joten siinä ei ole hirveästi suurempi. Fosforissa taas suositus on yksi, mutta toisaalta sen täytyy olla korkeampi, koska kalsiumia on enemmän. Tiedä sitten minkälaisia tterveydellisiä vaikutuksia tuolla on pitempi aikaisessa käytössä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


cle0patra kirjoitti:

Kissani ovat syöneet acanansa loppuun ja mietiskelen merkin vaihtamista, jotta kisuille tulisi välillä vaihtelua. Acanan verkkokaupassa oli myynnissä orijen- merkkistä ruokaa. Lihan määrä vaikutti hyvältä, mutta yrtit hämmentää. Mitä mieltä olette? Ruuan nettiosoite on www.orijen.fi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu