Juu tulin Sunnuntaina Teneriffalta. Ja oli Playa de las americasissa. Säät oli sellästa 22-25 astetta. Ja olin Finnmatkojen hotellissa Parque Cristobal todella hyvä hotelli suosittelen lapsi perheille. Ainut moitinta mastkasta on lentomatka. Koneeseen saa ottaa vähemmän matkatavaraa 15 kg ruumaan ja matkustamoon 5 kg eli vähemmän kuin finnairiin. Ja tosi ahtaassa joutuu istumaan iso jalkanen joutuu laitaa jalat käytävälle oon 175 cm åitkä ja joudun laittaa jalat käytävälle. Sit jos edessä istuva kallistaa istuintaan niin tulee viel ahtaampi. Ja sit viel yks juttu finnmatkojen lennoilla ei näe matkan etenemistä monitorista niinkun finnairilla. Muuten hyvä.
Sunnuntaina tulin.
Tyytyväinen2007
92576
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
SpanAir vai mikä?
ihmettelin,kun olen meinaan kanssa käynyt Teneriffalla Fin-matkojen reissulla ja silloin lennettiin Finnairin suurimmalla koneella MD-11 tyyppisellä. Ja olen ainakin kuvitellut,että Fin-matkat taittuvat pääasiassa Finnairin koneilla.
lentokone nykyään ainakin osassa matkoja, tässä lainaus finnmatkojen sivuilta: Finnmatkat Lomalennon operoi TUIfly Nordic , joka on osa maailman suurinta tilauslentoyhtiötä, TUI Airlinesia. Samaan konserniin kuuluvat englantilaiset ThomsonFly, saksalaiset HapagFly, Hapag-Lloyd Express, TUI Airlines Belgium ja ranskalainen CorsairFly.
Yhteensä TUI Airlinesilla on yli 100 lentokonetta ja se lentää yli 60 lentokentältä Euroopassa 150 eri lomakohteeseen. Talvella 2005-2006 Helsingistä lentää yksi Boeing 757 –tyyppinen kone viiteen eri lomakohteeseen.
TUIfly Nordic lentää tilauslentoja Finnmatkojen lisäksi Norjasta ja Tanskasta Star Tourille sekä Ruotsin Fritidsresorille. Sillä on yhteensä kuusi lentokonetta ja runsaat 400 työntekijää Pohjoismaissa.
Pitääkin tosiaan ottaa huomioon,kiitos tiedoista!
Finnair on lentänyt Kanarialle MD-11 koneella?? Kyllä se lentää 757 koneilla ja miksi lentäisi noin lyhyttä matkaa MD-11? en usko tuota?
Heippa, lensimme kanarialle noin 15 v. sitten MD-11 nykyään on 757
kone MD-11,jossa on kaksi käytävää ja koneeseen mahtuu jotain 300-400 matkustajaa. Kannattaa uskoa,sillä tämä on täysin totta. Olen kyllä jälkeenpäin käynyt Teneriffalla kahdesti Boeing 757.lla. Toinen niistä laskeutuikin Pohjoiselle lentokentälle.
Missä asuitte, olitteko kenties Playa Paraisossa?
Vähän kutkuttaisi tietää, onnistuimmeko tällä kertaa hotellin valinnassa, eli käviöiden kommentteja. Tällä palstalla on toki haussa löytynyt jotakin Dunas Paraisosta, mutta kommentit ovat usein vähän "heiteltyjä". Tämän kaltaista palautetta kun itse tähän palstalle kirjoitat on kiva lukea.
Minuako tarkoitit? Tosin en ole juuri tähän ketjuun mitään kirjoittanut..;)
Mutta juu, olimme Playa Paraisossa ja hotelli oli Dunas Paraiso.
Hotelli oli kyllä hieno, mutta jotain toivomisen varaa silti löytyi. Meidän huoneeseen esim. oli tuplabuukkaus, vaikka sattuuhan noita. Harmi vaan, että olimme ehtineet purkaa kamppeet, olisin nimittäin mielelläni voinut vaihtaakin toiseen huoneeseen. Meidän huoneen parveke oli altaalle päin, mutta varjon puolella, eli eipä paljon tullut partsilla aurinkoa otettua, vaikka siellä oli ne aurinkopeditkin. Kannattaa siis laittaa vielä finnmatkoille toivomus huoneesta, joka on altaan ja auringon puolella. Tai jos ette pidä melusta iltaisin, niin pyytää vielä huone mahdollisimman kaukaa ravintolaan nähden. Allasbaari, joka tarjoilee iltaisin juomaa, oli aivan meidän huoneen alapuolella, mutta meillä on onneksi hyvät unenlahjat. :)
Illallisella ruokaa löytyi buffetista toki montaa lajia, mutta laatu oli vähän niin ja näin. Kyllä sieltä siis aina jotain syötävää löytyi, mutta ei välttämättä mitään gurmee-elämyksiä. Päiväsaikaan sai allasbaarista hampurilaisia (itse kokoamalla), salaattia yms. Tosin me todettiin lounas seisovassa pöydässä monena päivänä onnistuneeksi. Ja aamiainen oli aina hyvä.
Respan henkilökunnan palvelualttius oli myös vaihtelevaa, osa oli oikein iloista sakkia, osa taas ei. Mutta aina saimme asiamme hoidettua, kuten reklamaation siivoojan(?) varastamasta tupakka-askista (ei rahallisesti iso menetys, mutta periaate). Säilyttäkää kaikki kuitit, jotta saatte lähtiessä panttirahat takaisin mm. allaspyyhkeistä ja tv:n kaukosäätimestä.
Suosittelen vuokraamaan auton hotellin aulasta Morenton(?) tytöiltä, pitävät pöytää ihan siinä pääsisäänkäynnin vieressä. Hinnat on ok ja auton saa seuraavana päivänä alle hotellin parkkihallista.
Ai ja allas-alueista vielä..niitähän on kaksi, ylemmällä on viileä allas ja alemmalla lämmitetty. Molemmat alueet täyttyvät heti aamusta, joten sinne on vaan hyökättävä muiden mukana viimeistään tasan yhdeksältä varaamaan paikkoja, muuten jää ilman tai joutuu tunkemaan itsensä johonkin tosi pieneen välikköön niitten aurinkopetien kanssa.