paljonko

elikkä paljonko olis opel kadetin vm-88 1.6 jakohihnan vaihtoväli??ja jos sattuu huonolla tuurilla meneen kesken ajon hihna poikki särkeekö mitään.vai selviääkö pelkällä vaihdolla ja ajo jatkuu????
3215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

60 000 pidän itsellä vaihtovälinä, eikä mitään ongelmia. Kampiakselilla oleva hihnapyörä saattaa kulua vähän kourumaiseksi, joten jos sellaista esiintyy, kannattaa tarkkailla tilannetta tiheämmin, vaikkapa 30 000 välein. Löystyminen on merkki hihnan kuluneisuudesta. Jos jako sekoaa, ei muuta kun uusi hihna, jako kohdalleen ja ajoa.

Äänestä

Niin ei hajoo mitään. Hihnalla tuskin pääset 30000km Tossakaan ei oo automaattikiristintä eli vesipumpulla kiristetään remmi. Pyörät ja vesipumppu kantsii kans vaihtaa jos vähäkin epäilyttää.

Äänestä
  • Ei pitäisi olla mitään ongelmaa päästä 30 tkm hihnalla, jos nuo hihnapyörät on kunnossa ja hihna oikealla kireydellä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


olis kadetin kirjoitti:

elikkä paljonko olis opel kadetin vm-88 1.6 jakohihnan vaihtoväli??ja jos sattuu huonolla tuurilla meneen kesken ajon hihna poikki särkeekö mitään.vai selviääkö pelkällä vaihdolla ja ajo jatkuu????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu