Paljonko lamellihirsitalo painuu?

Ollaan rakentamassa tasakertasta lamellihirsitaloa. Mietitään juuri kaappien korkeutta. Kaivataan kokemuksia siitä, paljonko lamellihirsitalonne on painunut ja missä ajassa?
42473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

varmaankin monenlaisia vastauksia kysymykseesi, riippuen siitä, miten hyvin tai millaisen sään vallitessa runko on pystytetty tai siitä miten kuivaa tavaraa hirret ovat olleet. Seuraavassa yksi esimerkki, jonka kirjoitin tälle palstalle joskus aiemmin:
Oman mökkini painumista olen saanut vielä "odotella". Itselleni tuli mökkipaketti tontille viime elokuun 1. päivä. Ja jos joku muistaa kelit elokuussa aina syyskuun alkuun, niin hellettä ja aurinkoahan piisasi, ainakin eteläosassa maata.
"Lamellihirren " paksuus oli 90mm ja mökki sain pystyyn siten, että ensimmäisen kerran rakennelma sai vettä taivaalta, kun aluskate oli jo katolla. Salvokset vedin rakennusvaiheessa niin tiukalle kuin vain sain. Mökin tulevaa painumista mietiskelin ja joku tuttava sanoikin, vitsinä, että ei tuo mökki enää painu vaan päinvastoin "nousee" on se niin kuivana tehty.
Tunnetustihan kelit ovat muuttuneet tuon hellejakson jälkeen, takkaa on poltettu ja mökki on mukavan lämmin. Vedon tunnetta ei tuulellakaan nurkissa tunnu (vaikka joku muuta väittää, niin totta on). Ja siihen tuttavan "vitsiin", joka nyt onkin muuttunut toistaiseksi "todeksi": kireälle vedetyt kierretangot ovat nyt sen verran kireällä, että salvoksien alimmaisen hirren alaosa on murtunut hieman auki (eli mutteri/prikka on pyrkinyt painumaan hirren sisään painaen hirrenpään auki).
Mielenkiinnolla odotan, miten on tilanne ensi syksynä, jokohan normaali painuminen olisi alkanut. Kaikenkaikkiaan kyllä hirsi on varsin elävä materiaali.

Äänestä

Viime kesän helteillä pystytetty. Rakennustöiden aikana painui 7mm. Syksyllä kun tuli sateet ja kosteammat kelit talo nousi lähtökorkoonsa vaikka oli kattopaino päällä. Lamellihirsi 202x260 kuusi.

Äänestä

eli sen 2mm/vuosi, samanvahvune pyöröhirsimökkimme 81/2" on tippunu 20vuodes 80mm eli 4mm/vuosi (ensimmäisen 2 vuotensa jälkeen yht. siis).
niin 'ne' kehuu et sit on lopus kun rännit makaa maas, kahotaan ja ihmetellään lastenlastenlasten kans sit sitä..?!?

Äänestä

Iso mäntylamelli, kasattu kesällä 2004.
Painunut yht. n. 2.5-3cm.

Kesä 2004 oli tosin sateisin kesä 27 vuoteen. Hirret eivät saaneet suoraa vettä käytännössä yhtään, mutta
ilmankosteus oli kaikkiaan niin hurja ett...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uups kirjoitti:

Ollaan rakentamassa tasakertasta lamellihirsitaloa. Mietitään juuri kaappien korkeutta. Kaivataan kokemuksia siitä, paljonko lamellihirsitalonne on painunut ja missä ajassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu