lenni

onko kenelläkään mitään tietoa mistä on tullut nimi lenni?
6633
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Oliskos Lennartista/Leonardista?

Äänestä

meillä vain on ollut mietintää siitä minkä maalainen nimi alunperin on ollut..

Äänestä

siitä biisistä lenni lokinpoikanen

Äänestä
  • miksi tulisi siitä ihan uuesta biisistä, kun on olemassa tunnettu lenni- kalle???? Eihä se nyt mikää iha uus nimi oo.

    Äänestä

... että Lennartista,
mutta tää on vaan veikkaus.

Äänestä

Todennäköisesti nimestä Lennart. Ollut alunperin lempinimi, mutta sittemmin tullut "oikeaksi" nimeksi, kuten vaikkapa Mikki, joka on tavallisesti Mikaelin ja vanhanaikaisen Mikkelin (Michel) lempinimi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


auringonkukkianen kirjoitti:

onko kenelläkään mitään tietoa mistä on tullut nimi lenni?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu