kääntäjille

kääntäjä

Onko kääntäjille mitään toisen asteen koulutusta, joka ei siis vaadi lukiota, vai onko lukioon pakko tuhlata aikaa, kun sitä ollaan vuosia asuttu jo ulkomailla ja englanti on fluent kun sitä käytän perheeni kanssa joka päivä.

onko se niin ettei kokemus auta? vaan yliopisto tutkinto? (ajanhukkaa)...

tai voiko olla niin sanottuna freelancerinä jos on vaikka kääntänyt tekstejä työnäytteiksi?

Kiitos kiva.

2

703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meminirkki

      Englanti on "fluent", entä miten sujuu suomi?

      Voisitko ystävällisesti hankkia itsellesi koulutusta ja sivistystä, ettei meidän rahvaan tarvitsisi enää kärsiä inhottavista kuullosteluista, lihommisista, loukko/loukuista ja kuninkaallisten käyttämistä hevoskärryistä(!) medioita seuratessamme.

    • ole.

      Ammattitutkinnon suorittanut voi myös hakea yliopistoon...aikaansa hukkaamaan. Lukio on kyllä hyvä paikka hankkia sitä surullisen kuuluisaa yleissivistystä niiltäkin aloilta, jotka eivät kiinnosta yhtään; kääntäjällä kun ei voi ikinä olla liikaa tietoa pääkopassaan. Lukiovuosien aikana kirjoitustaitokin kehittyy ihan kummasti.

      Sinuna kuitenkin etsisin ihan muita hommia. Kielen ammattilainen ei kirjoita noin surkeaa tekstiä edes juovuksissa keskustelupalstalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      119
      7041
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      404
      6753
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3413
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      130
      2976
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2564
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      43
      2124
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1864
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1727
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1397
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1287
    Aihe