Hyvät ihmiset! Nyt kun saamme tämän vuoden alusta
lähtien pitkälle tulevaisuuteen lisää kuukausituloa peräti 2.21 % Onko joukossamme matkaajia jotka riemusta kiljahdellen rientävät shoppailemaan?
Vakavasti ottaen,meistä useimmat varmaan tuntevat olevansa unohdettu kansalainen. Voimmeko olla varmoja maaliskuussa valitsemaamme edustajaan,saako hänkään,lupauksistaan huolimatta,riemusta kiljahtamaan? Tiedämme,että joukossamme on matkaajia jotka kuukauden lopussa laskevat kukkaronsa kolikot tarkkaan,jotta vielä muutma päivä riittäisi.
2.21
4
1049
Vastaukset
- sinihelmikki
jyllää. Naapurillani oli taloudellisia vaikeuksia. Hän haki apua sossusta. Paperisodan jälkeen tuli päätös: hän saisi 99 senttiä kuussa. Eilen kysyin oliko raha tullut, olihan se. Henkilö on 86 v ja asuu kotona yksin.
- paappa pohjanmaalta
Ei ole oikeastaan perusteita purnaamiseen. Olen äänestänyt lukuisia kertoja päättäjiä eduskuntaan. Samoin kuntaan. Luulen, että suurin osa eläkeläisistä on tehnyt samoin.
Jos me nyt haukumme heitä, on syytä katsoa peiliin. Väitän, että nytkin me tulemme äänestämään niitä samoja tuttuja naamoja. Vaihdamme yleensä ehdokasta vain, jos entinen luopuu ehdokkuudesta. Samaa puoluetta hänen pitää kuitenkin edustaa. Tietääkseni vain nuoret ovat niitä ns. liikkuvia äänestäjiä.
Suuri osa meistä on ollut tavalla tai toisella mukana myös ammattiyhdistyksessä. Käsi sydämelle, kuka meistä ajatteli silloin eläkkeellä olevia ja vaati yhdistysväkeä ottamaan heidätkin siinä kehutussa kolmikannassa huomioon. Eiköhän se sen hetkinen oma suu ollut tärkein. Nyt nautimme niitä hedelmiä.
Nytkin annamme täyden tukemme pääministerille ja hallitukselle. Eivät nauttisi muuten niin korkeata arvosanaa. Ottivathan he huomioon myös eläkeläiset ja nostivathan kansaeläkkeitä 5 eurolla/kk vai paljonko se oli.
Turhat pulinat pois. Käytöksemme ja ajatuksemme osoittavat, että olemme toden tullen sangen tyytyväisiä oloihimme.- rantakallio11
Hyvät ystävät! Joukossamme on eläketuloonsa tyytyväisiäkin matkaajia,mutta liian paljon niitä jotka taistelee toimeentulostaan.Ellemme pidä ääntä näitten puolesta,olemme välinpitämättömiä,omaan hyvään oloon vaipuvia.Teen vapaaehtoistyötä ihmisten parissa joilla ei aina mene hyvin.Etupäässä 13-18 v.
vaikeuksiin joutuneet.Riita-ja rikosasioiden käsittely tuo esiin perheen taloudelliset huolet aina isovanhempiin asti.Ei ole mikään lottovoitto syntyä Suomeen.Mutta kuitenkin saamme olla ylpeitä kotimaastamme. - jenkaten
rantakallio11 kirjoitti:
Hyvät ystävät! Joukossamme on eläketuloonsa tyytyväisiäkin matkaajia,mutta liian paljon niitä jotka taistelee toimeentulostaan.Ellemme pidä ääntä näitten puolesta,olemme välinpitämättömiä,omaan hyvään oloon vaipuvia.Teen vapaaehtoistyötä ihmisten parissa joilla ei aina mene hyvin.Etupäässä 13-18 v.
vaikeuksiin joutuneet.Riita-ja rikosasioiden käsittely tuo esiin perheen taloudelliset huolet aina isovanhempiin asti.Ei ole mikään lottovoitto syntyä Suomeen.Mutta kuitenkin saamme olla ylpeitä kotimaastamme.arvon.Euron suhde vanhaan markkaan ei ole sel-
vinnyt lähes tulkoonkaan kaikille.Euro hinnat
antaa täysin väärän kuvan tuotteiden todellisis-
ta hinnoista.Herrat ei aikanaan pitäneet huolta
siitä,että kansalaiset oppii oikein laskemaan
markan ja euron eron.Tässä on yksi syy huomatta-
vaan velkaantumiseen.
Kauppiaat on saaneet muotoilla hinnat mielei-
sekseen ja se tuntuu eläkeläisen ja pienempi tu-
loisen elämässä.
Eikös tämä ole jonkinlaista harhauttamista,jos
tuote maksoi ennen "markkaviisikymmentä pen-
niä",niin sama tuote maksaa nyt "euroviisikym-
mentä senttiä."Markoissa "898.5 markkaa."
Tällaiset hintojen muutokset alkoivat heti eu-
ron tulon jälkeen.
Markka aikana sanottiin jo 15:n pennin korotuk-
sesta.Nykyään ei ole mikään ihme 50:n sentin ko-
rotus,joka on markoissa 3 markkaa.
Tätä menoa ei pienempi tuloiset kauan puhu hy-
vi vointi Suomesta.
On pistänyt vähän miettimään.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!591718Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r1321388Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka701241La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt10836- 64811
- 69691
Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa
Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko39531- 36477
- 45476
- 52442