Miksi?

Miksi kissa on sellainen, että se tiputtaa (dippaa) pampulan vesikuppiinsa ja kaataa sen???
2224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Joillain kissoilla tämä on aivan luontainen ominaisuus ja toiset ovat ehkä juuri keksineet että veden kanssa lutaaminen on kivaa.

Esimerkiksi Maine Coon kissoilla mieltymys vesileikkeihin on luontaista. Sanotaan että kissa tappaa hiiren hukuttamalla. Niin monet leikkihiiret olen itsekin saanut vesikupista kalastella, että todeksi tuo on myönnettävä.

Eipä siinä kai muuta ole tehtävissä kun tukevamman juomakupin ostaminen, ettei kissasi sitä heti kättelyssä kumolleen kaada. Monet Maine Coon kissan omistajat käyttävät suurta koiran kuppia, painavaa keraamista juomakuppia tai jopa pesuvatia kissansa juomakuppina. Siinä on tilaa kissan rakastamille vesileikeille.

Äänestä

Meidän kissa pitää tajuttomasti tops-pumpulipuikoista! Kun vaimo avaa pumpulipuikkopurkin kannen, tulee kissamme sekoboltsiksi ja huutaa yhtäsoittoa!
Leikkien päätyttyä pitää tietenkin välillä syödä. Metkaa on, että otuksemme pitää kantaa pumpulipuikko mukanaan suussaan ruokakuppiin. Kupissa on sitten useita puikkoja. Empiirisenä tarkkailuna on huomannut, että puikot päätyvät aina vain raksukuppiin, ei koskaan pehmeäruokakuppiin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pampulasankari kirjoitti:

Miksi kissa on sellainen, että se tiputtaa (dippaa) pampulan vesikuppiinsa ja kaataa sen???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu