Haluan omalta osaltani lausua varoituksen sanasen steinerkoulua lapsilleen opiskelupaikaksi harkitseville. Miettikää kaksi kertaa, että haluatteko tosiaan laittaa jälkikasvunne kouluun, josta varoitetaan Uskontojen uhrien tuki ry:n sivulla? Vanhempani eivät tienneet mitään Steinerin synkästä uskonnosta, kun he laittoivat minut steinerkouluuun. Vuosia kärsin epäpätevän outoon uskontoon hurahtaneen opettajan käsissä. Lapsenne koulutus ei ole mikään pikkuasia! Se kannattaa antaa oikeasti pätevien ihmisten tehtäväksi. Tutustukaa myös antroposofiaan, ennen kuin harkitsette steinerkoulua, sillä pedagokiikka perustuu kyseiselle oppirakennelmalle.
Lukekaa myös Ylen MOT -ohjelman artikkeli Steinerkoulusta!
http://www.yle.fi/mot/020401/kasis.htm
Steineruskonnon uhri
8
1931
Vastaukset
- Jarimus
Maailmassa mikään ei ole täydellistä, ei Steiner-koulukaan. Tämä entinen oppilas on siitä hyvä esimerkki. Steiner-koulu kasvatti hänessä onnettomaksi itsensä kokevan skeptikon, joka jo viime toukokuussa ahkeroi palstalle ainakin 16 viestiä surua purkaakseen. Vielä ei suru ole hellittänyt. Uskontojen Uhrien Tuki ei ole siihen kyennyt. Ei se ihme ole, sillä heidän auktoriteettinsä on herännäisuskovainen Hiltunen, jonka vahvaa uskoa ei pidä epäillä.
Yhtä asiaa ihmettelen. Steinerin ajatusten pohjalta on maailmaan syntynyt kymmeniätuhansia erilaisia käytännön sovelluksia. Niitä on ympäri maailman, idea on kansainvälinen. Kun sitä vertaa siihen, mitä käytännön sovelluksia aatteelleen on skeptikoilla, niin joutuu ymmälle. Onko skeptikoilla muuta käytännön sovellusta kuin louskuttaa nettipalstoilla muiden käytännön sovelluksista kuin kettu pihlajapuun alla, happamia, happamia...?- n,mvxzihu
Tässä hyvä esimerkki mitä steiner-koulu saa aikaan, jopa niin suurta pettymystä ja vihaa koulua kohtaan, että jaksaa vaivautua entisenä oppilaana kirjoittamaan tänne palstalle varoittavan esimerkin koulua harkitseville. Itse en myöskään voi suositella steiner-koulua kellekkäään.
- Jarimus
n,mvxzihu kirjoitti:
Tässä hyvä esimerkki mitä steiner-koulu saa aikaan, jopa niin suurta pettymystä ja vihaa koulua kohtaan, että jaksaa vaivautua entisenä oppilaana kirjoittamaan tänne palstalle varoittavan esimerkin koulua harkitseville. Itse en myöskään voi suositella steiner-koulua kellekkäään.
Kuinka kauan olet suruasi jo yksin kantanut? Mitäs jos menisit keskustelemaan tuon opettajasi kanssa, menisit rohkeasti selvittelemään asiaasi. Se voisi avata ongelmaa, se voisi auttaa kääntämään katseesi menneisyydestä tulevaan. Ei ole hyvä edetä elämää selkä menosuuntaan. Keskustelusta olisi hyötyä myös opettajalle, joka on ilmeisesti kohdallasi toiminut taitamattomasti. Hän osaisi kertomasi perusteella korjata toimintaansa, ellei ole vielä oppinut.
- evankelioi
Jarimus kirjoitti:
Kuinka kauan olet suruasi jo yksin kantanut? Mitäs jos menisit keskustelemaan tuon opettajasi kanssa, menisit rohkeasti selvittelemään asiaasi. Se voisi avata ongelmaa, se voisi auttaa kääntämään katseesi menneisyydestä tulevaan. Ei ole hyvä edetä elämää selkä menosuuntaan. Keskustelusta olisi hyötyä myös opettajalle, joka on ilmeisesti kohdallasi toiminut taitamattomasti. Hän osaisi kertomasi perusteella korjata toimintaansa, ellei ole vielä oppinut.
ehkäpä tuo opekin vielä luopuu hirviömäisestä harhauskonnollisuudestaan, jota antroposofinen steinerilaisuuskin on!
- Steinerlapsi-
Itse olen opiskellut 12 vuotta steiner-koulussa enkä ole
a) joutunut kertaakaan "aivopesun" uhriksi
b) saanut huonoa opetusta
c) joutunut syrjityksi kenekään toimesta
Selvennykseksi voisi vielä sanoa, että olen hakemassa Hankeniin- hankeniin
Todistit juuuri väittämäsi vääräksi. Kuka tervejärkinen hakee Hankeniin. Ai niin, jos ei muualle pääse.
- ....
hankeniin kirjoitti:
Todistit juuuri väittämäsi vääräksi. Kuka tervejärkinen hakee Hankeniin. Ai niin, jos ei muualle pääse.
Tottakai haen suomenruotsalaisena Hankeniin koska haluan opiskella yliopistossa äidinkielelläni. Eikä Hankeniin ole todellakaan helppoa päästä
- ovat
käyneet steineria jo 3 vuotta, eikä heillä ole ollut mitään tavallisesta poikkeavaa uskotoa. Ihan tavallisia evlut juttuja, niinkuin muissakin kouluissa. Sekä niistäkin on vapaus olla pois. Joten mikä ihmeen kulttijutty tää on??? Ja missä s.koulussa tällaista sairasta on opetettu?0
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1953924Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t532799Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per801370Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101199Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020991- 46964
- 48911
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt225907Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä107696