Talvihaalareiden palo...

Katsokaapas lasten talvihaalareiden paloturvallisuustesti. http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1295934

Äitiyspakkaushaalari ei siis todellakaan ole laatutavaraa...
7560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Videoista katsottuna toisia haalareita sytytettiin melkein 20 sekuntia ja joitakin tuskin viittäkään. Ei vaikuttanut kovin tasapuoliselta. Mutta ehkä niillä oli jokin kriteeri sytykselle, en tiedä tarkemmin, koska en juttua ole lukenut.

Mutta pelkkien videoiden perusteella vaikutti siis Reiman maksetulta mainokselta.

Äänestä
  • Piti oikeen katsoa tarkemmin uudestaan, että näinkö oikeen. Ei näyttänyt mitenkään vakuuttavalta. Yhdessä pidettiin sytytintä vaikka kuinka kauan ja yhdessä oli sytytin kiinni jo siinä vaiheessa kun video alkoi, eli ei tietoa kuinka kauan sitä on sytytetty.

    Mutta en minä lapsilleni haalareita paloturvallisuuden perusteella valitse. Haalarin toimivuus normaalioloissa on paljon tärkeämpi kriteeri.

    Äänestä

  • -äiti- kirjoitti:

    Piti oikeen katsoa tarkemmin uudestaan, että näinkö oikeen. Ei näyttänyt mitenkään vakuuttavalta. Yhdessä pidettiin sytytintä vaikka kuinka kauan ja yhdessä oli sytytin kiinni jo siinä vaiheessa kun video alkoi, eli ei tietoa kuinka kauan sitä on sytytetty.

    Mutta en minä lapsilleni haalareita paloturvallisuuden perusteella valitse. Haalarin toimivuus normaalioloissa on paljon tärkeämpi kriteeri.

    Kävinpä vielä huvikseni katsomassa, kuinka kauan mitäkin haalaria sytytettiin.

    Remo ja H&M haalareita sytytettiin 4 sekuntia, beaver haalaria peräti 20 sekuntia, Reimatec haalaria 2 sekuntia ja äitiyspakkaushaalaria vain 1 sekunti.

    Äänestä

  • -äiti- kirjoitti:

    Kävinpä vielä huvikseni katsomassa, kuinka kauan mitäkin haalaria sytytettiin.

    Remo ja H&M haalareita sytytettiin 4 sekuntia, beaver haalaria peräti 20 sekuntia, Reimatec haalaria 2 sekuntia ja äitiyspakkaushaalaria vain 1 sekunti.

    niitä haalareita liekitettiin niin kauan kunnes palo alkoi ja ajattelin että ehkä se palomies tietää millon syttyy. Ehkä reima nyt vaan oli materiaalia joka on paloturvallinen eikä roihahda.

    Äänestä

  • ymmärsin että kirjoitti:

    niitä haalareita liekitettiin niin kauan kunnes palo alkoi ja ajattelin että ehkä se palomies tietää millon syttyy. Ehkä reima nyt vaan oli materiaalia joka on paloturvallinen eikä roihahda.

    Pistin eilen iltasanomille palautetta testistä koska testi ei voi olla mitenkään vertailukelpoinen jos toista sytytetää 1-2 s ja toista yli 18 s. Eivät ole vastanneet palautteeseen mitään.

    On tosiaan vastuutonta tehdä testejä jos lähtöarvot eivät ole testissä samat. Kyllä se Reimakin (sytytettiin alle 2 s) olisi roihahtanut jos sitä olisi sytytetty lähes 20 s kuten Orginal Beaveria.

    Kukahan oli testin maksanut?

    Anne

    Äänestä

"Testin tarkoitus
...
Sytyttimenä käytettiin tavallista kaasupoltinta. Poltinta pyrittiin kohdistamaan haalarin ulkomateriaaliin niin kauan kunnes haalari syttyi tuleen. Tämän jälkeen seurattiin, miten tuli etenee haalareissa."
lainaus iltasanomien nettiartikkelista

Artikkelissa mainittiin myös, ettei testissä ollut tarkoitus mitata yksittäisten haalareiden paremmuutta, vaan kiinnittää ihmisten huomio vaatteiden, myös lasten vaatteiden paloturvallisuuden puutteeseen.

Kommentoisin vielä tuota äitiyspakkauksen haalaria verrattuna muihin. Sehän oli "testin" ainut vauvahaalari, muut testatut haalarit oli tarkoitettu leikki-ikäisille. Vauvathan ulkoilee yleensä vaunuissa tai rattaissa, jolloin paloriskit on aikapaljon pienemmät, kuin leikki-ikäisillä, jotka touhuilevat vapaammin pihoilla ja näin joutuvat helpommin tekemisiin ulkoroihujen, kuumien pakoputkien muiden vaaranpaikkojen kanssa.

Äänestä
  • Sehän on "vauvahaalari" eli siis vaunuissa käytettävä, mutta kun ottaa huomioon haalarin koon (70-80 cm) niin moni lapsi kävelee jo tämän kokoisena ja se sai miettimään että miksihän äityispakkaushaalari on niin "isoa" kokoa. Miksei voisi olla pienempi. Se haalari on muuten ulkoiluhaalarina surkeuden huippu. Ainoastaan pulkassakin istuessaan meillä tyttö kastui läpi asti. Ostin kuitenkin pikaisesti hälle hiukan paremman haalarin.
    Äitiyspakkaushaalari ei sovellu ulkoleikkeihin ollenkaan.
    Tää kyllä nyt poikkesi hiukan aiheesta :(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


...turvallisuustesti kirjoitti:

Katsokaapas lasten talvihaalareiden paloturvallisuustesti. http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1295934

Äitiyspakkaushaalari ei siis todellakaan ole laatutavaraa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu