Pinttynyt

Arabian kannu

löysin kirpparilta vanhan kauniin Arabian kannun, joka on kuitenkin pinttynyt melkoisen likaiseksi. Onko kellään neuvoja miten sen saisi taas puhtaaksi?

7

750

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soodaa

      kostutat sienen tai vastaavan ja hankaat soodaa pintaan, anna vaikuttaa tovin, sitte peset normaalisti.

      • vinkistä

        kokeilen heti jahka joudan käymään kaupassa :)


    • vettä

      Sellaisen keinon olen havainnut hyväksi kun laittaa astiaan vettä. Kiehuttaa levyllä ja laittaa pyykkipulveria sekaan ja antaa kiehua niin pinttymät lähtee.

      • Kemisti

        Osta apteekista sitruunahappoa ja kaada kiehuvaa sitruunahappoliuosta kannuun mikäli se on kuuman kestävä.
        Sopiva seos on 100g/litra sitruunahappoa.
        Sitruunahappo on monin verroin tehokkaampaa kuin etikkahappo tuollaisen astian puhdistuksessa.
        Pyykinpesuaine kiehuvana on myös kokeilun arvoinen keino kun ei tiedä mitä se lika on.
        Pyykinpesuainenne alkalisus ajaa saman asiankuin sooda, mutta pyykinpesuaineessa on lisäksi valkaisuainetta.
        Elleivät nämä keinot tepsi voit kokeilla hangata VIM:illä tai vastaavalla.


      • zaza
        Kemisti kirjoitti:

        Osta apteekista sitruunahappoa ja kaada kiehuvaa sitruunahappoliuosta kannuun mikäli se on kuuman kestävä.
        Sopiva seos on 100g/litra sitruunahappoa.
        Sitruunahappo on monin verroin tehokkaampaa kuin etikkahappo tuollaisen astian puhdistuksessa.
        Pyykinpesuaine kiehuvana on myös kokeilun arvoinen keino kun ei tiedä mitä se lika on.
        Pyykinpesuainenne alkalisus ajaa saman asiankuin sooda, mutta pyykinpesuaineessa on lisäksi valkaisuainetta.
        Elleivät nämä keinot tepsi voit kokeilla hangata VIM:illä tai vastaavalla.

        kannu tiskikoneeseen!


    • kyllä mamma tietää

      Missä suhteessa laitat etikkaa ja suolaa pinttyneeseen kukkamaljakkoon?

      Ostin Nanny Stillin vihreän Pompadour-maljakon ja eikös siellä ole pinttyneitä kukkavesien jäämiä :( Pohdiskelen tässä, miten ne saisi parhaiten ja maljakkoa vahingoittamatta pois.


      Hei! Hyvä kun kysyit, olen tainnut unohtaa kukkamaljakoiden puhdistusohjeet kokonaan pois. Laita 3 rkl suolaa ja 1 rkl etikkaa maljakkoon, ravistele hieman että seos leviää joka puolelle. Anna vaikuttaa puoli tuntia. Ravistele uudelleen. Pese sitten maljakko normaalisti, huuhdo ja kuivaa. Jos hankaustehoa halutaan lisää, voi joukoon laittaa myös munankuoria tai perunankuoria.
      Jos maljakko on iso, ainemäärät voi tuplata tai triplata.

      http://kysymammalta.blogspot.com/2010/11/taman-blogin-kayttoohje-ja-yleista.html#uds-search-results

    • muistakaapa tämä...

      mitään vanhoja astioita ei saa pestä tiskikoneessa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7190
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2577
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      108
      2120
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1568
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1109
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      990
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      979
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      87
      925
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      739
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      738
    Aihe