~lemmikkiä hankkimassa~

Olisin ostamassa piakkoin uutta lemmikkiä, enkä tiedä mikä lemmikki olisi minulle sopiva.. Olisiko ehdotuksia? Haluan vain yhden lemmikin joten sen pitäisi olla sellainen jota voi pitää yksin. Voiko kani elää yksin ilman lajitoveria?
9661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kani on laumaeläin, joten niitä olisi hyvä olla vähintään kaksi. Osa kaneista selviää yksin toisia paremmin, mutta jos lähtökohtana heti on, että haluaa vain yhden lemmikin, suosittelisin ehdottomasti jotain muuta kuin kania. Nekin kanit jotka selviävät yksin, ovat useimmissa tapauksissa onnellisempia lajitoverin seurassa. Myös jyrsijöistä valtaosa on laumaeläimiä.

Ykden lemmikin haluville parhaita vaihtoehtoja jyrsijöistä olisi syyrialainen (eli ns. "kultahamsteri"), venäjänkääpiöhamsteri talvikko tai uroshiiri. Näistä syyrialaiset ovat täysin erakoita ja talvikot ja uroshiiretkin tulevat vain harvoin aikuisina toimeen samaa sukupuolta olevien lajitovereiden kanssa.

Uudemmista lemmikkilajeista esim. lemmikkisiilit ovat varsin itsenäisiä tapauksia.

Jos jokin näistä lajeista kiinnostaa, lisätietoja voi lähteä etsimään mm. näiden linkkien kautta:

http://hamsteriyhdistys.net/
http://www.hamsteri.info/forum/
http://hiiret.fi/
http://hiirifoorumi.net/
http://www.suomensiiliyhdistys.fi/

Äänestä
  • Mutta jos olet paljon pois.On jokaisella eläimellä miel. kaveri.Ei ole kiva kenenkään olla yksin n. 10 t. päivässä.pari tuntia omist kanssa ja tas yksin kun hän menee iltamenoille/harrastuksiin, nukkumaan.

    Äänestä

  • Myös kissan kirjoitti:

    Mutta jos olet paljon pois.On jokaisella eläimellä miel. kaveri.Ei ole kiva kenenkään olla yksin n. 10 t. päivässä.pari tuntia omist kanssa ja tas yksin kun hän menee iltamenoille/harrastuksiin, nukkumaan.

    "Mutta jos olet paljon pois.On jokaisella eläimellä miel. kaveri.Ei ole kiva kenenkään olla yksin n. 10 t. päivässä.pari tuntia omist kanssa ja tas yksin kun hän menee iltamenoille/harrastuksiin, nukkumaan."

    Osa lajeista on puhtaasti erakoita (kuten esim. nuo syyrialaiset) ja niille ei kaveria kannata edes harkita vaikka olisi kuinka paljon poissa. Lajitoverin seura olisi niille useimmissa tapauksissa hyvin stressaavaa ja päättyisi todennäköisesti joko toisen tai molempien kuolemaan. Vastakkaista sukupuoltakaan ne eivät siedä kuin sen lyhyen aikaa, mitä toinen on kiimassa. Myös uroshiiri ja talvikkopareissa/porukoissa tilanne menee useimmiten siihen, että syntyy joko avoimia tappeluita, tai että vahvempi ei päästä toista syömään ja/tai juomaan. Vaikka monet näistä tottuvatkin ihmiskäsittelyyn, harva niistä varsinaisesti kaipaa ihmistäkään seurakseen, kunhan niillä on tilava ja virikkeellinen asuinympäristö.

    Useimmat lajit toki kaipaavat seuraa joko lajitoveristaan ja/tai ihmisestä. Useimmat sosiaaliset lajit ennenkaikkea siitä lajitoverista.

    Äänestä

Sitten on vielä chinchilla joka vaatiikin jo hieman enemmän lajiin perehtymistä,mutta sehän ei haittaa vaikka onkin päivällä yksin sillä se on yöeläin ja tarvitsee rauhaa nukkuakseen päivällä.

Äänestä

Hei minulla on hiiriä myynnissä 2kpl.jos sinua kiinnostaa niin kannattaa lukea.uroshiiri tulee toimeen yksin hienosti.itselläni on myös kani joka kyllä kaipaa seuraa, ja sitten jos ei ole paljon lemmikilleen aikaa niin tarvitsisi toisen kanin kaveriksi.jos hiiri kiinnostaa lue lisää ja ota yhteyttä

Äänestä

No jos sinä olet yöeläjä niin ehkä siili.
Kääpiösiili on terraario eläin ja sitä saa kun mennee eri palstoille.Niitä siili kasvattajjia löytyy Ympäri suomea ja turku on se paikka jonka osaan oikein kertoa.- Mutta myös Siperian maaorava tai Richardsonin maaorava on hyvä hankkia... mutta jos o allergia niin ehkä ei.

Mutta kani voi elää ilman kumppania.=D
Mutta kannattaa harkita ehdotuksiani.

P.s Siili on yksinäinen eläin.

Äänestä

Riippuu pitkälti siitä, mikä eläin kiinnostaa, onko allergioita tai muuta vastaavaa.
Jos mulla ei ois allergiaa ottaisin ehdottomasti kissan tai koiran, mutta jos olet paljon poissa kotoa kannattaa hankkia joku "itsekseen pärjäilevä" eläin. Kultahamsteri( siis tuo syyris) on ihana lemmikki, ei missään tapauksessa kaipaa lajiseuraa. Jos pidät matelijoista, leopardigekko, maakilppari tai joku semmonen on hyvä. Ja onhan fretti (en tiedä vaan että kaipaako lajitroveria), chinchilla ja siilikin harkittavia.. Lemmikkejä on vaikka mitä!

Äänestä

No esimerkiksi hamsteri. Se on yksin eläjä. Minulla on ollut hamsteri, se on kyllä aika katselulemmikki mutta ei siitä mitään haittaakaan ollut.

Äänestä

Hamsteri olisi hyvä vaihto ehto ,koska sitä ei voi pitää toisen laji toverin kanssa.Ne on kans sulosii! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jansu- kirjoitti:

Olisin ostamassa piakkoin uutta lemmikkiä, enkä tiedä mikä lemmikki olisi minulle sopiva.. Olisiko ehdotuksia? Haluan vain yhden lemmikin joten sen pitäisi olla sellainen jota voi pitää yksin. Voiko kani elää yksin ilman lajitoveria?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu