Netti tappaa scientologian.
Ennen uuden ja tuntemattoman matkaan lähtemistä ihmiset etsivät referenssejä netistä, tässä scientologia ei pärjää.
Jo nyt riippumattomat tahot raportoivat scientologien määrän vähenemisen:
http://www.adherents.com/Religions_By_Adherents.html
Scientologian kuolinkellot soivat...
Ennen uuden ja tuntemattoman matkaan lähtemistä ihmiset etsivät referenssejä netistä, tässä scientologia ei pärjää.
Jo nyt riippumattomat tahot raportoivat scientologien määrän vähenemisen:
http://www.adherents.com/Religions_By_Adherents.html
Scientologian kuolinkellot soivat...
Vastaukset 34
Vanhimmat
....in mankind, and therefore never send to know for whom the bells tolls; it tolls for thee."
Shintossa on yksi nolla liian vähän.
Shinto-tilaston nollat ovat kunnossa, katso tarkemmin shinto-tekstin loppu: http://www.adherents.com/Religions_By_Adherents.html#Shinto
Toivottavasti tiede jonain päivänä pääsee niin pitkälle, että se kykenee selittämään todenmukaisesti kaikki elämän ilmiöt, myös ne, joita tapahtuu uskonnoissa. Silloin se ei enää alennu leimaamaan ihmisiä hulluiksi (määrittele sana hullu) vain siitä syystä, että ei itse ymmärrä asioita. Sinä päivänä uskontoja ei enää tarvita ja ne loppuvat itsestään.
Netti ja virtuaalimaailma ei tapa ketään eikä mitään. Ihmisten medialukutaito paranee ja he oppivat näkemään, mitä voi uskoa ja mitä ei. Silloin saattaa jopa media muuttua paremmaksi, kun ihmisiä ei voi enää huijata yhtä helposti.
Tiivistettynä:
Ihmisten medialukutaito paranee = huijarit vähenee. Niin politiikassa, mediassa, liike-elämässä kuin uskonnoissakin. Ja myös Scientologiassa.
Ps. Linkki on hyvä ja mielenkiintoinen. Ja siinähän selkeästi sanotaan, että Scientologia ON uskonto. Siinä mainitaan myös, miksi sen scientologien kannattajat ovat niin vähissä. Scientologiaan voi kuulua kuka tahansa mistä tahansa uskonnosta ilman että eroaisi omasta uskonnostaan. Se auttaa ymmärtämään OMAA uskontoaan paremmin.
>...Scientologia ON uskonto...
>...Scientologia auttaa ymmärtämään OMAA uskontoaan paremmin.
Onko Scientologia korkeamman tason uskonto, joka on kerros "OMAN uskonnon" päällä?
Voiko Scientologia olla kenenkään "OMA uskonto"!?
"Onko Scientologia korkeamman tason uskonto, joka on kerros "OMAN uskonnon" päällä? "
Tavallaan on. Mutta hei, olen vain saarnaaja, en virallinen taho.
"Voiko Scientologia olla kenenkään "OMA uskonto"!? "
Minulle se on. Siis voi. En kuulu mihinkään kirkkoon enkä uskontokuntaan, en edes Scientologiakirkkoon varsinaisesti (minua ei ole heitetty kirkosta ulos). Mutta henkisyyteen uskon ja scientologiasta olen itse saanut suurimman avun. This IS true.
..maksanut tuosta lystistä, kikkinen auditointineen,purif-hoitoineen ja ylihintaisine kurssineen ?
D :)
Sinä se olet maksanaut itsesi kirkollesi kipeeksi
ja vastineena on että uskot...
>>Mutta henkisyyteen uskon ja scientologiasta olen itse saanut suurimman avun.
Miten paljon maksoin? No, jonkun mielestä paljon, jonkun mielestä vähän. Jonkun mielestä liikaa, jonkun toisen mielestä liian vähän. Jonkun mielestä olin pummi, jonkun toisen mielestä olin orja.
Riippuu näkökulmasta, dekkari, näkökulmasta.
Sulle tekisi hyvää kylpeä rahassa (kirjaimellisesti). Monistappa tietokoneella kauniita suurisummaisia seteleitä ja pane ne ammeeseen ja kylve niissä. Tai jos sulla ei ole ammetta, niin kesällä vaikka lasten muoviseen uima-altaaseen. Tai porealtaaseen. Suosittelen. Valaistut.
Vastineeksi sain tiedon siitä, että olen henkinen olento. Aiemmin olin toivonut mutta hieman epäillyt sitä. Sain itselleni varman tiedon ja henkisenä olentona on mukavampi olla kuin pelkkänä liikkuvana lihaläskikasana, se riittää minulle. Sinusta en tiedä.
"Mitä apua sitten hait? Mitä scientologia tarjosi sinulle henkisyyteen, mitä et olisi voinut muualta löytää?"
Pakko myöntää, etten ollut hakenut apua vielä mistään ja olin suuren elämänmuutoksen edessä, joka vähän ahdisti. Olin tutustunut aiemmin buddhalaisuuteen ja teosofiaan, joten tuon tyyppiset jutut olivat hieman tuttuja. Olin tosi kiireinen keski-eurooppalaisella metro-asemalla, kun nuori kaveri otti hihasta ja pyysi ostamaan kirjan. Sanoin, että jumalauta ei mitään kirjoja, ne tulevat tällä hetkellä silmistä ja korvista ulos. Hän nauroi ja katsoi silmiin, "niin, SIKSI sinun on ostettava tämä kirja". Ostin kirjan päästäkseni hänestä eroon ja auttaakseni köyhää opiskelijaa kenties. Kirja oli noin vuoden hyllyssä. Kerran otin sen käteen ja aloin lukea ja se kolahti minuun.
Scientologia vain tuli kohdalleni, se olisi voinut kai olla joku muukin. Mutta yksi asia, mitä muut eivät olisi voineet antaa, on engrammien (tiedottomuuden tila)poistaminen. Koska muilla ei sitä taitoa ole. Ja se muutti elämäni totaalisesti ja teki minusta tietoisesti henkisen ihmisen.
"Itse en koe scientologiaa erityisen henkisenä, pikemminkin mielenkiintoisena sarjana menetelmiä pyrkiä kohottamaan itsetietoisuuttaan"
Sinähän et ole varsinaisesti tehnyt scientologia-prosesseja, vai oletko? Ne ovat tarkkoja ja ne on tehtävä täsmällisesti oikein. Siinä ACD on oikeassa. Ja jos olet, niin anteeksi vaan, jotain on mennyt pahasti pieleen. Kaikki on kuitenkin korjattavissa. Ja sitäpaitsi, jos itse tunnet saaneesi sieltä Freezonereilta parempaa, niin mikäs siinä sitten. "What is true for you is true for you".
Mutta huom. jälleen kerran, olen vain saarnaaja,
en virallinen taho ja tarinoita riittää.
>>Pakko myöntää, etten ollut hakenut apua vielä mistään ja olin suuren elämänmuutoksen edessä, joka vähän ahdisti.>Sinähän et ole varsinaisesti tehnyt scientologia-prosesseja, vai oletko? Ne ovat tarkkoja ja ne on tehtävä täsmällisesti oikein.>Siinä ACD on oikeassa.>Ja jos olet, niin anteeksi vaan, jotain on mennyt pahasti pieleen.
Ymmärrätkö lainkaan, että sinua ainoastaan käytetään hyväksi?
Tottakai tiedän, että minua on käytetty hyväksi. Ei vain Scientologiassa, vaan kaikkialla muuallakin, missä olen ollut.
Ketä SINÄ olet käyttänyt hyväksesi? Jos olet niin rikas kuin annat ymmärtää, niin aika montaa, luulisin. Jokainen länsieurooppalainen on suuri toisten hyväksikäyttäjä.
Siis myös minä. Miksi minua ei saisi käyttää hyväksi? Kerro?
Voihan vittu mikä amatööri! Takas vaan opiskelemaan kommunikaation alkeita, mars, mars!
>>Tottakai tiedän, että minua on käytetty hyväksi. Ei vain Scientologiassa, vaan kaikkialla muuallakin, missä olen ollut.>Ketä SINÄ olet käyttänyt hyväksesi? Jos olet niin rikas kuin annat ymmärtää, niin aika montaa, luulisin. Jokainen länsieurooppalainen on suuri toisten hyväksikäyttäjä.>Miksi minua ei saisi käyttää hyväksi? Kerro?
"Aivan. Scientologia tarjoaa helppoja ratkaisuja vaikeisiin ongelmiin. Sen sijaan, että scientologian tarjoamat keinot kannustaisivat ratkaisemaan ongelmia, ne perustuvatkin ongelmien ohittamiseen ikäänkuin niitä ei olisikaan"
Scientologia ei tarjoa lainkaan ratkaisuja, vaan työkalut, joilla jokainen voi sen itse tehdä.
"Ihminen jolla ei ole ongelmia ei hyödy scientologiasta millään lailla"
Tämä on totta. Mutta miltei jokaisella elävällä ja ajattevalla ihmisellä sellaisia on.
"miten paljon ylipäänsä on hyötyä paeta ongelmiaan itsepetokseen, sillä siitähän scientologiassa on pohjimmaltaan kyse"
Antaisitko esimerkin, pls.
"Mikäli tutustuit teosofiaan, voinet kertoa suhteestasi "Hunnuttomaan Isikseen" ja toisaalta mitä yhtäläisyyksiä näet H.P.B:ssä ja Hubbardissa"
En ole ollut teosofi, mutta tiedän mistä puhut. Ainakin se on yhteistä, että molemmat ovat joutuneet kohtuuttoman herjauksen ja valheiden uhreiksi ilman omaa syytään.
"Anteeksi vain, tunnistan kyllä paskanpuhujan. Kehitä hieman metodiasi, toistaiseksi se on liian läpinäkyvää. "
Hienoa että tunnistat! Olen hölmö utelias paskanpuhuja = saarnaaja! On tarkoituskin olla läpinäkyvä, minulla ei ole mitään peiteltävää. Jos en olisi paskanpuhuja, niin luuletko, että kirjoittelisin tällä palstalla?
Mutta muista: What is true for me is true for me.
>>Scientologia ei tarjoa lainkaan ratkaisuja, vaan työkalut, joilla jokainen voi sen itse tehdä.>>"Ihminen jolla ei ole ongelmia ei hyödy scientologiasta millään lailla"
---Tämä on totta. Mutta miltei jokaisella elävällä ja ajattevalla ihmisellä sellaisia on.>"miten paljon ylipäänsä on hyötyä paeta ongelmiaan itsepetokseen, sillä siitähän scientologiassa on pohjimmaltaan kyse"
Antaisitko esimerkin, pls.En ole ollut teosofi, mutta tiedän mistä puhut.>Ainakin se on yhteistä, että molemmat ovat joutuneet kohtuuttoman herjauksen ja valheiden uhreiksi ilman omaa syytään.>Mutta muista: What is true for me is true for me.
herjausta. Mikä sinua oikein vaivaa, todella?
Herjauksen tunnusmerkit täyttyvät, mikäli osoitat että olen esittänyt väitteitä, jotka eivät pitäisi paikkaansa.
>>Mikä sinua oikein vaivaa, todella?
Käviköhän tässä nyt siis niin, ettet tiennytkään sen enempää teosofiasta kuin buddhalaisuudestakaan tuon taivaallista ja siksi oli tarpeen vaihtaa keskustelun aihetta? Kas kun sattumoisin osuit juuri niille samoille aihealueille, jotka ovat itseäni sydäntä lähellä, joten olisi niin mukava rupatella aiheesta. ;-D
...eroilla:
-ei tarvitse kuunnella etiikaupseerin kiukuttelua rahoituksen vähyydestä
-ei tarvitse selitellä rahaliikennettään
-"pappi" ei soittele aamutuimaan taikka iltamyöhään
-ei tarvitse kysyä joka asiasta papilta mielipidettä
-ei tarvitse juosta kinkereissä,jos ei halua.
-eikä tarvitse elää siinä pelossa, että tekee "uskonveljien" milestä jotakin väärin...
eikä tarvitse kirjoitella kirjoitusvirheitä palstalle,jonkun pakottamana....
D :)
..riippuu näkökulmasta.
Sulle scientologina on täysin normaalia tunkea omaisuus kankkulan kaivoon.....
Mulle taas näkökulma kertoo asian olevan vain puhdasta rahastusta yksinkertaisilta ihmisiltä...
Olet siis etikkaupseeri,joka kylpee precleariensa rahoilla ?????
Toisaalta tuollaisella "kylpemisellä" saa äkkiä kohdalleen sääliviä katseita,joista sinulla lienee
kokemusta kirjoittelustasi päätellen ?
D :)
Jatketaan nyt sitten tarinoiden kerrontaa kun kerta aloitettiin....
"Siinä tapauksessa olet toivottoman hyväuskoinen ja skeidologia on juuri sitä mitä ansaitsetkin."
Suomen viralliset scientologit ovat ilmoittaneet että scientologian Suomessa tuhosivat ruotsalaiset. Minulla oli myös kunnia tavata tämä nimeltä mainitsematon (tiedossa kyllä) myöhemmin kirkosta erotettu leidi minkkiturkissaan. Samaistuin heti ensisilmäyksellä enemmän niihin minkkeihin kuin häneen. Epäilyni heräsivät jo siitä, kun joka toisessa lauseessa hän kertoi olevansa OT. Hän kertoi minulle "salaista tietoa" siitä kuinka suomalaiset ovat vielä eläimen tasolla ja he korjaavat täältä pois vain ne muutamat ihmiset. Purskahdin nauruun (olen ehkä buahaahaaan sielunveli) ja sanoin että minä olen aina rakastanut eläimiä. Hän ei enää koskaan ottanut yhteyttä minuun.
"En kuitenkaan tunne yhtään yksittäistä scientologia joka olisi tehnyt elettäkään auttaakseen kehitysmaiden kansalaisia, joita länsimaisina riistämme. "
Minulla on neljä kummilasta kehitysmaissa.
"KOVA TYÖ, josta sinä tuskin osaat edes uneksia. Olethan toki skeido."
Olen tehnyt suurimman osan elämästäni 80-tuntisia viikkoja liike-elämässä.
"Vastausta voit kysäistä keneltä tahansa prostituoidulta"
Siksi olenkin nykyisen työelämän kehityssuuntausta vastaan.
"Mulle taas näkökulma kertoo asian olevan vain puhdasta rahastusta yksinkertaisilta ihmisiltä... "
Valitettavasti olet osittain oikeassa. Katso yllä olevaa lisäystäni. Se on onneksi vain osatotuus. Liike-elämässä olleena en osaa kauhistella näitä vääryyksiä (mitä ne tietysti ovat) niin paljoa, koska niinhän liike-elämässäkin tehdään. Ja tyhmiä kusetetaan kaikkialla - jopa sosiaalitoimistossa. Ja pankissa.
"Olet siis etikkaupseeri,joka kylpee precleariensa rahoilla ????? "
Etiikkaupseeri ei saa palkkaa, meriorganisaatiossa hän on ruokapalkalla. Joillakin on omia rahoja sen verran jemmassa, että voivat kylpeä niissä.
"Toisaalta tuollaisella "kylpemisellä" saa äkkiä kohdalleen sääliviä katseita,joista sinulla lienee
kokemusta kirjoittelustasi päätellen ? "
And so what?
Buddhalaisuudelle ja teosofialle on omat keskustelupalstansa, täällä keskustellaan scientologiasta. Sieltä löytyy varmaan myös enemmän asiantuntemusta, jos kerta olet kiinnostunut.
H.P. Blavatskyn hautaan vieneistä herjauksista ja valheista voit lukea esim. hänen elämäkerrastaan.
1.
"Liike-elämässä olleena en osaa kauhistella näitä vääryyksiä (mitä ne tietysti ovat) niin paljoa, koska niinhän liike-elämässäkin tehdään. Ja tyhmiä kusetetaan kaikkialla - jopa sosiaalitoimistossa. Ja pankissa."
Tuo on vain oma mielipiteesi,sillä aina voi tehdä kantelun kokemastaan vääryydestä.
Onhan se tietysti scientologin kannalta ikävää, jos pankki vie omaisuuden ristiintakauslainan jäätyä maksamatta ja sossutäti ei ymmärrä antaa toimeentulotukea auditointiin...
2.
"Etiikkaupseeri ei saa palkkaa, meriorganisaatiossa hän on ruokapalkalla. Joillakin on omia rahoja sen verran jemmassa, että voivat kylpeä niissä.
Väärin, sillä Etiikkaupseeri elää preclearin lahjoituksilla,vai hyvää hyvyttäänkö rahaa liikkuu etiikkaupseerille ?
Ja saahan etiikkaupseeri osuutensa preclearin maksamista rahoista itselleen....
Ja kyllä etiikkaupseeri pitää huolen precleariensa "jemmojen" löytymisestä....
Vai SeaOrgissa huhkitaan ruokapalkalla ????
Buhahhhaa, sanon minä....
Tuosta kylpemisestä vielä,me ihmiset saadaan kiksejä mitä ihmeellisistä asioista, toiset kiipeää vuoreille, toiset loikki benji-hyppyjä,toiset ottaa rahakylpyjä(tosin toiset pitää ne hillot pankissa korkeakorkoisella).
Saarnaaja = OT?????
D :)
omaan kirkkoosi ja mitä oletkaan saanut vaihtona sieltä??!
..muoto",opetti Ron aikoinaan scientologejaan....
D :)
mahtava irtiotto on taasen tapahtunut ja totuus...BUAHAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
...Melperi taisi todellakin irrota jotakin,sanan varsinaisessa merkityksessä tuon kirjoittelusi jälkeen ?
D :)
Netti on tuonut skientolokiaan enemmän uhmisiä
kun aikoihin!
Sinulla ei ole ilmeisesti mitääm vasikkaa skeidoissa että voisit päivittää materiaaliasi.
ole ajan hermolla niinkuin minä skeido itte
"ajan hermolla olemiseen" taito kirjoittaa huonosti?
Ron totesi, jos haluaa rikastua kannattaa perustaa,oma "USKONTO".