doggini on nyt pari päivää yskinyt, ei kuitenkaan jatkuvasti. kurkkuun oon yrittänyt kattoa, mutta ei mitään näy, eikä tunnu mitään ylimääräistä olevan missään. onko syytä huoleen? :/
yskä
chiuw87
6841
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
vaikka matoja.
matokuurin n. kk sitten... viikko kuurin jälkeen oli kahden viikon valeraskaus ja nyt yskä.. ei tietääkseni ole syönyt mitään "epämääräistä"
Olin eräällä koirien ensiapuluennolla, jossa luennoi erään eläinklinikan hoitaja. Siis tiesi mistä puhui. Se sanoi että ottavansa aina tanskandogin joka yskii niin heti lääkärille, sillä yskiminen voi olla merkki keuhkokuumeesta, ja ilmeisesti sellainen on sitten koiran menoa ellei saa heti kunnon lääkitystä ja hoitoa. Mutta älä nyt panikoi,suosittelen kuitenkin että käytät lemmikkiäsi pika puoliin lääkärissä. Ainahan se on parempi olla varma asiasta.
koira ytskii kunnolla. Koirallasi voi olla kennelyskä, joka hoitamattomana voi viedä hengen koiraltasi. Tai sillä voi olla nielurisojen tulehdus, joka on kivulias "kurkkukipu".
Eihän yski sisäänpäin... Jos näin tekee voi nenäontelossa olla ylimäistä tai jopa nenäpunkkeja
kiitoksia neuvoista :)
oletkin jo saanut vastauksia mutta yskiminen voi johtua myös sydän ongelmista, kannattaa tarkistuttaa sekin puoli. Mun doggi sai juuri sydänlääkkeet ja sekin yskii välillä ja kakoo. Hän kyllä onkin jo 10 ja puoli vuotias,muuten täysin kunnossa :)