tietääkö joku ja onko kellään ollu V-metatarsaali murtumaa,,ja todellisudessaan kuin kauan se vie ennenkun paranee,,on monta käsitettä tästä,,mulle ei laitettu mitään kun tiukka side tähän tv:keskuksessa ja toiset sanoo että pitää olla liimaside tai kipasata,,tämä sattu 11,12,06 ja se ei tunnu paranevan ollenkaan ,turpoo ja on kova särky ja menee tunnottomaksi,,särkylääkkeitä määrättiin vaan olen popsinut niitä roppakaupalla eikä niistä apuu ole,,eli nyt,pitäskö mennä sairaalaan ortolle?
pinna menee,,köpötellessä,,
V-metatarsaali
6
9177
Vastaukset
- Mrs House
Riippuu mm murtuman paikasta. Jos aivan luun tyvipäässä, voi olla hidas ja vaatia toimenpidettäkin, koska sinne kiinnittyvä jänne kiskoo kappaletta irralleen. Yleensä kovapohjainen kenkä riittää, tässä tärkeä että päkiällä ponnistus estyy. 4 viikkoa voi kyllä mennä. rtg kyllä kertoo onko kiinnittynyt.
- kipeä
11,12,2006 murtui se ei tullu kuntoon vaikka kuinka sanottiin että 5 viikko vie. ja jouduin ordtolle 7,2,2007 kuvattiin ei ole lähtenyt luutumaan nyt 4 viikkoa liimaside ja kovakenkä jos ei luudu niin operoidaan,että kauan kestää,,
- Lasu
kipeä kirjoitti:
11,12,2006 murtui se ei tullu kuntoon vaikka kuinka sanottiin että 5 viikko vie. ja jouduin ordtolle 7,2,2007 kuvattiin ei ole lähtenyt luutumaan nyt 4 viikkoa liimaside ja kovakenkä jos ei luudu niin operoidaan,että kauan kestää,,
Mulla murtui 5. metatarsaali jo heinäkuussa. Silloin lääkäri sanoi kyseessä olevan venähdys... jalka kuvattiin tammikuussa ja kuvissa näkyi selvä murtuma. Nyt odottelen luudutusleikkausta. Kipu alkaa olla sietämätön :( Kummallista hermosäryn tapaista vihlomista... eli kipulääkkeitä syön nyt leikkaukseen asti.
- esko
Lasu kirjoitti:
Mulla murtui 5. metatarsaali jo heinäkuussa. Silloin lääkäri sanoi kyseessä olevan venähdys... jalka kuvattiin tammikuussa ja kuvissa näkyi selvä murtuma. Nyt odottelen luudutusleikkausta. Kipu alkaa olla sietämätön :( Kummallista hermosäryn tapaista vihlomista... eli kipulääkkeitä syön nyt leikkaukseen asti.
joo,mulle ordopedi sanoi arvauskeskus on jättänyt hoitamatta,,puutteellisen hoidon vuoksi,,ei kontrolliin laitettu,kun sanottiin että ei siinä mitään ole kävele vaan ,,kipu on joka päivästä ei saa nukuttuu,,en tiiä johtuuko se särky jänteistä vai mistä,ja on turvoksissa,,kipu lääkkeitä panacod.
katotaan nyt 8 päivä joutuuko puukotukseen tuonnempana,,, - Kävelemään?
Mikä on mielestäsi murtuneella jalkapöydälle kovapohjainen kenkä. Pitääkö sellainen hommata vielä erikkeeseen vai käykö joku kaapissa olevista normaalikengistä?
- Anonyymi
Minulla on myös sama murtuma ja siihen on hoitona 4 viikkoa liimasidettä. Käytän kyynärsauvoja päkiävarauskiellon vuoksi. Ekan viikon jälkeisessä kontrolliröntgenissä murtumarako oli kasvanut. Sanottiin, että voi jatkaa samalla hoitolinjalla, eikä tarvetta lisäkontrolleille. Varasin muuta kautta itselleni vielä lääkärinajan, haluan varmistua että jalka on kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713518
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851536Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251269- 1581222
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192988- 35971
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16953Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk92794- 62745