Onko teillä muilla samoja kokemuksia/ongelmia Clion kanssa eli lasit höyrystyy tosi herkästi eivätkä tahdo pysyä kirkkaina mitenkään. Auto on -99 mallia.
Missä vika?
Lasit höyrystyy!
6
3205
Vastaukset
- mahdollisuutta
a) likainen raitisilmasuodatin
b) sisäilmankierto päällä- Janhu
Sama asia risoo meikäläistä. Alla on -99 Megane neljättä vuotta, eikä tuosta ominaisuudesta tahdo päästä eroon. Raitisilmasuodattimen vaihdoin pari vuotta sitten, eikä se sanottavasti vähentänyt huurtumista. Ostin alkuperäissuodattimen ihan vaan varmuudeksi.. (sikamaisen kallis, yli 50e).
Kuukausi takaperin otin koko suodattimen pois. Mielestäni siitä ei ole sen kummemmin haittaa, siitepölyä kun on talvella melko vähän :)
Eipä tuokaan toimenpide ole hirveästi auttanut, ehkä hivenen lasin kirkastuminen on nopeutunut, vaikka luulisi virtauksen olevan aivan eri luokkaa kuin ennen.
Kun keväällä paineilmalla putsaan suodattimen ja väännän sen paikoilleen, en taida sitä enää ensi talveksi ottaa pois. Ei maksa vaivaa, vaikka helppoahan tuo on. - Janhu
Janhu kirjoitti:
Sama asia risoo meikäläistä. Alla on -99 Megane neljättä vuotta, eikä tuosta ominaisuudesta tahdo päästä eroon. Raitisilmasuodattimen vaihdoin pari vuotta sitten, eikä se sanottavasti vähentänyt huurtumista. Ostin alkuperäissuodattimen ihan vaan varmuudeksi.. (sikamaisen kallis, yli 50e).
Kuukausi takaperin otin koko suodattimen pois. Mielestäni siitä ei ole sen kummemmin haittaa, siitepölyä kun on talvella melko vähän :)
Eipä tuokaan toimenpide ole hirveästi auttanut, ehkä hivenen lasin kirkastuminen on nopeutunut, vaikka luulisi virtauksen olevan aivan eri luokkaa kuin ennen.
Kun keväällä paineilmalla putsaan suodattimen ja väännän sen paikoilleen, en taida sitä enää ensi talveksi ottaa pois. Ei maksa vaivaa, vaikka helppoahan tuo on...alkuperäisen viestin. Voimakas huurtuminen on mulla nimenomaan heti lähdön jälkeinen ongelma. Ärsyttävintä on se kun lasit pamahtavat huuruun parinsadan metrin ajon jälkeen. Lasit pysyvät kyllä sitten pidemmässä ajossa kirkkaina ihan pienelläkin puhalluksella.
- Tuplamegane
Janhu kirjoitti:
..alkuperäisen viestin. Voimakas huurtuminen on mulla nimenomaan heti lähdön jälkeinen ongelma. Ärsyttävintä on se kun lasit pamahtavat huuruun parinsadan metrin ajon jälkeen. Lasit pysyvät kyllä sitten pidemmässä ajossa kirkkaina ihan pienelläkin puhalluksella.
Akuhuurtumista voi vähentää, kun laittaa puhalluksen heti käynnistämisen jälkeen täydelle teholle. Näin saa estettyä kosteuden alkutiivistymisen lasiin.
Vaikka ajoon lähdettäessä voimakas puhallus on kylmää niin se poistaa kuitenkin tehokkaasti kosteutta auton sisältä. Moni kuljettaja tekee juuri sen virheen, että puhalluttaa pienellä teholla tai sisäisellä kierrolla, joka aiheuttaa jopa suhteellisen lämpimälläkin ilmalla lasien huurtumista.
Kun lasit huurtuvat ajon alkaessa, niin sen jälkeen niiden kuivuminen saattaakin kestää yllättävän pitkän ajan. Varsinkin jos autossa on useampia matkustajia niin huurteen kuivuminen laseista kestää helposti jopa kymmenien kilometrien matkan.
Kannattaa siis kestää viileää puhallusta muutaman sata metriä, niin näin useissa tapauksissa välttyy kokonaan lasien huurtumiselta.
- Myös tämä
Voi olla pieni jäähdytysnestevuoto lämmityslaitteessa.
- asdfas
mulla on ollut samaa vikaa vähän joka renussa. lämppärin kenno vuotaa! huomaat siitä kun pyyhit lasia sisältä ja lasi jää "rasvaisen" oloiseksi glygolista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244512
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333523Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543394Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203338Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232920Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282670Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162350Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122341MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142165Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S331774