Kakadu kateissa

Lakun faija

Etsintäkuulutus!

Ostin aikoinaan (1996) Suomessa syntyneen ja täällä käsin kasvatetun Alba Kakadun silloiselta kasvattajaltaan. Siksi se on rengastettukin. Nimeksi tuli Laku, jota se osaakin hokea ahkerasti.

Sittemmin jouduin Lakusta luopumaan ja nyt yritän jäljittää sen nykyistä omistajaa siksi, että minulla on edelleen sen syntymätodistus. Asiapaperina se on erittäin arvokas, sillä a) täällä syntynyt ja b) oikeasti käsin kasvatettu lintu on erittäin harvinainen. Eli kallis.

Koska täällä on paljon Kakadu-ihmisiä toivonkin, että joku tuntisi Lakun ja sen nykyisen omistajan ja saisimme jotenkin yhteyden toisiimme.

Kiitos avustasi ja pidä asia mielessäsi vaikka et Lakua vielä olisi nähnytkään. Se voi tulla vastaan myäöhemmin.

2

452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ansku21

      Moi!

      Oleko mahdollisesti Kari?
      Onko lintu ostettu Timo Vellamolta Outokummusta?
      Voin mahdollisesti tietää Lakun nykyisen omistajan jos kyseessä on sama lintu
      Laitatko viestiä [email protected] ?

    • latinorock

      mulla on sellanen kakadu ja se hokee aina ku mä tuun töistä et "tahtoo laku".. soita numeroon:0407869829/unna jujkala

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      3205
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1849
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1789
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1664
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1574
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      340
      1491
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1349
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1268
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1122
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1105
    Aihe