totuttaminen kuljetuskoppiin

Millä tavalla olette totuttaneet kissanne kuljetuskoppiin ja yleensäkkin autossa matkustamiseen?

Itselläni on 5kk vanha kissa ja matkustaminen uuteen kotiin oli yhtä tuskaa. Sen jälkeen ei olla kuljeteltu kopissa.

Kissa naukui ja rääkyi niin, että hävetti aivan mahdottomasti kuljettaa kissaa pihan läpi ja rappukäytävässä.

Olen muutaman kerran kuljettanut kissaa kopissa sisällä jotta huomaisi, että mitään hätää ei ole, mutta naukuminen alkaa heti. Onko teillä kokemusta?
6393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Oman kissani ei koskaan ole tottunut kuljetuskoppiin, vaikka mitä konsteja ollaan yritetty. Alkuun rääkyi kamalasti autossakin. Pitkään aikaan en vienyt kissaa olleenkaan autoon vaan annoin se oppia luottamaan itseeni. Kerran sitten vain otin kissan mukaan ja istuin sen kanssa takapenkille mieheni ajaessa. Pistin kissan valjaisiin ja annoin sen katsella ikkunasta pihalle koko automatkan ajan. Kertaakaan ei valjaissa ole rääkynyt,itkenyt tai naukunut.

Kuljetuskoppi on toki kissalle turvallisin, joten ei muuta kuin onnea yritykselle. Itse kokeilisin viedä kissan autoon ensin ilman koppia, jolloin se ei pelkäisi ehkä enää autoa. Sen jälkeen voisit kokeilla kopin kanssa. Ja pitää muistaa, että kaikista kissoista ei ole autossa matkaajiksi vaan ne inhoavat, pelkäävät taikka voivat pahoin.

Äänestä

kuljetusboxit on kissoilla koko ajan käytössä nukkumapaikkana. Ne hakeutuvat sinne aina vapaa ehtoisesti, eikä kuljettaminen ole ongelma.
Autossa matkustamiseen ei auta kuin totuttelu, mutta anna kissan tottua ensin boxiinsa, tee sille pehmeä peti sinne, ota ovi pois, ettei vahingossa sulkeudu kissan nukkuessa siellä. Kun kissa on kotiutunut boxiinsa laita ovi paikalleen ja ota vaikka kauppa reissulle mukaan, että tottuu. Pikkuhiljaa.

Äänestä

kuljetuskoppa ennen matkaa feliwayllä. se voi vähän rauhoittaa.

toiset on saanut avun bachin kukkaterapiasta. sitä suosittelee mm. mirjam numminen
http://www.ipsitilla.fi/

meilläkin nukutaan kotona kopassa.

voi myös koittaa ruokkia kissan kopassa..

kissoille on olemassa myös turvavyövaljaita, jos koppailu ei ota onnistuakseen. koppa varmastikin olisi turvallisempi.

Äänestä

Yritä asetella koppa siten, että kissa näkee tielle. Näin ei tule niin helposti pahoinvointia ja maisemat pitävät kissan ajatukset muualla kuin sen omassa surkeudessa.

Naapureista ei kannata välittää liikaa, koska kaikilla on joskus hankaluuksia lasten ja eläinten kanssa. Hyvinkin järkevä kissa voi kipeänä tai oudoissa olosuhteissa käyttäytyä oudosti.

Äänestä
  • ei maisemia kestetä. kun koppa peitetään niin, ettei ylimääräistä liikettä näy, kissat on ihan tyytyväisiä.

    Äänestä

vasta vanhemmalla iällä kuljetuskoppaan, kun tuli kokeiltua hänen ollessa jotain samaa ikäluokkaa kuin sinun kissasi. Kaksi tuntia rääkymistä autossa, pissailua ja vonguntaa. Ja kun vielä siinä tuoksinnassa kuskin hermo alkoi mennä heikkoon kuntoon ;D ,olikin tragedian ainekset koossa...KUMPI LÄHTEE KATTI VAI MINÄ????

Mutta nyt aikuisena kissana ensimmäisen reissunsa kuljetusloodassa tehtyään, ei ollut puhettakaan häiriöistä. En sitten tiedä, mistä johtui?? En totutellut kisua mitenkään, se vaan hyväksyi homman.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hese kirjoitti:

Millä tavalla olette totuttaneet kissanne kuljetuskoppiin ja yleensäkkin autossa matkustamiseen?

Itselläni on 5kk vanha kissa ja matkustaminen uuteen kotiin oli yhtä tuskaa. Sen jälkeen ei olla kuljeteltu kopissa.

Kissa naukui ja rääkyi niin, että hävetti aivan mahdottomasti kuljettaa kissaa pihan läpi ja rappukäytävässä.

Olen muutaman kerran kuljettanut kissaa kopissa sisällä jotta huomaisi, että mitään hätää ei ole, mutta naukuminen alkaa heti. Onko teillä kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu