Siis paljonko toi indeksikorotus oikein on? Erottu ollaan 2001 ja siitä asti ex on maksanut samaa elaria.
indeksikorotus
paljonkon
13819
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
jostain, että 5 % en kyllä ole varma?
Itse en edes tiedä pitääkö se jotenkin itse hoitaa vai pitääkö exän automaattisesti huolehtia itse korotuksesta? En tiiä, kaipa joku osaa neuvoa, ei ole tullut soitettua elatustoimeen.
""Elinkustannusindeksin nousu lokakuusta 2001 lokakuuhun 2006 oli 6,7 %.
elatusavut nousevat 5 prosenttia 1.1.2007 lukien. Korotus koskee ennen 1.1.2002 vahvistettuja elatusapuja.""
--- ---- --- --- --- --- ---
Sinua korotuksen ei pitäisi koskea, koska tämä on sinun ensimmäinen korotus, ja se hypätään yli.
se aiempi korotus -02 ei olisi koskenut sinua, koska se koski niitä, kenellä sopimus vahvistettu
ennen 1.1. 2000
Tarkoitatteko todella,että indeksikorotus koskee vain ennen 1.1.2002 tehtyjä elatussopimuksia? Eli,jos sopimus on tehty 2002 kesäkuussa,ei korotusta tule?
Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista.
kyse ja sitä tarkoittaa. Tosin elatusvelvollinen voi vapaaehtoisesti korottaa elatusapua indeksin verran, mutta et voi vaatia.
minua. Kirjoitit: "Sinua korotuksen ei pitäisi koskea, koska tämä on sinun ensimmäinen korotus, ja se hypätään yli." Erottu on 2001 ja sillon on tehty sopparit. Kai se on kuitenkin ennen 2002?
joku sääntö et ensimmäinen hypätään yli? En oo oikein perillä asioista ku tyytyväisenä olen ottanut vain sen mitä annetaan...
ensimmäinen korotus hypätään aina yli.
On sääntö.
Ja tuolle ed.kysyjälle. Kyllä korotus sinuulle nyt tulee, se 2002 korotus oli se ylihypätty korotus (kun erottu 2001), ja
nyt sinulle tulee eka 5% korotus toisin kuin tuossa äsken väitettiin.
tämä "se aiempi korotus -02 ei olisi koskenut sinua, koska se koski niitä, kenellä sopimus vahvistettu
ennen 1.1. 2000"
Miten jotkut aina vaan voi käsittää kaikki päin peetä, tuossa on jo yritystä.
nyt, jos ex maksanut ennen 120€.
oli kyllä siten että kun nyt tuli indeksikorotus,sekä lisäksi korotettiin minimi elareita..niin tuo summa ois todellisuudess enemmän,alla olevan mukaisesti.
Elatusavut ja elatustuki nousevat
Täysmääräinen elatustuki yhdelle lapselle on 129 euroa 91 senttiä kalenterikuukaudessa vuoden 2007 alusta.
STM:n kuntatiedote elatusapujen ja elatustuen määristä KT 15/2006
ei ole minimi elatusta.
""Täysmääräinen elatustuki yhdelle lapselle on 129 euroa 91 senttiä kalenterikuukaudessa vuoden 2007 alusta.""
Tämä on siis elatusTUKI, kunnan maksama.
ElatusAPU on se etävanhemman maksama.
Ne ovat kaksi eri asiaa.
elatusapuun tuli indeksikorotus.
elatustukeen tuli korotus sekä indeksikorotus
näinhän se menee.