Ettei syntyis pahempaa sotaa.
Mutta kun tuo oma kuvaaminen pohjaa peinteisiin filmivehkeisiin näissä järjestelmäkameroissa ja kun nyt on tullut lupauduttua jälkikasvulle maksumieheksi digivastaavan hankkimiseksi, niin:
Haussa olisi innokkaalle harrastelijalle, joka on muutamia vuosia kuvaillut digipokkarilla ja sitä ennen "vanhoilla" järjestelmilläni, digijärkkäri.
Mutta kun tuo oma kuvaaminen pohjaa peinteisiin filmivehkeisiin näissä järjestelmäkameroissa ja kun nyt on tullut lupauduttua jälkikasvulle maksumieheksi digivastaavan hankkimiseksi, niin:
Haussa olisi innokkaalle harrastelijalle, joka on muutamia vuosia kuvaillut digipokkarilla ja sitä ennen "vanhoilla" järjestelmilläni, digijärkkäri.
Vastaukset 15
Vanhimmat
keskeneräisenä.
Jatkona edelliseen: Hintaluokka sais olla 1000€ - muutama satanen.
Saaja on esittänyt toivomuksia: Olympus E400, Nikonin D80 ja Canonin 400 (jotain)esim.
(Lisäksi vaihtoehtona Nikonin D200, mutta olen ymmärtänyt, että hintaluokka vähän pompsahtaa)
Nikonia sympatiseeran jonkin verran merkkinä koska yksi omista perinteisistä on ko. merkkiä ja siihen olen ollut tyytyväinen. Olympuksesta ei ole omia kokemuksia ja Canonia kohtaan on pieniä varauksia, tosin ei kameroista johtuvista kokemuksista, mutta muutamasta muusta tuotteesta.
Mutta liekö näissä kovin ratkaisevia eroja.
Ja mahtaako vanhoja putkia pystyä käyttämään hyväksi nykyisissä digivehkeissä ?
Noista Nikon D80 kitti, jos on vanhastaan nikonin laseja. Tosin D80 ei osaa mitata valotusta vanhoilla laseilla, mitä D200 tekee. Ominaisuus on ilmeisesti ko rungossa, mutta kytketty pois eikä crackia ole ainakaan vielä verkossa.
... mitään ratkaisevia eroja noissa ominaisuuksien puolesta. Minäkin annan ääneni D80:le omista sympatioistani johtuen. D200 ei olennaisesti eroa noista muista muuten mutta se on selkeästi järeämpi ja kalliimpi ja toi optiikkayhteensopivuus tuli jo mainittuakin. Noi kamerat ovat fyysisesti erilaisia joten kannattanee se tuntumaasiakin ottaa huomioon.
Kamerapuolella runsaasti foorumeita seuranneena minulle on syntynyt käsitys, että kamerapuolella canon on erittäin luotettava valinta ja sen käyttäjät lienevät varsin tyytyväistä väkeä. Itselläni ei ole ollut kuin yksi canonin digipokkari, mutta se on ollut hyvä ja kestävä sillä se palvelee jo seitsemättä vuottaan ilman mitään ongelmia.
Olympus poikkeaa noista muista siinä että siinä on hiukan pienempi kenno 4/3 standardi ja sen kuvasuhde on tuo 4/3 kun muissa on 3/2. Vastapainoksi Olympuksen E-systeemi on fullframe.
Kannattanee katella varmaan vähän silläkinmielellä jos vaikka itsekininnostut tuosta digitouhusta.
ne vanhat putket on?
Pentaxiin käy kaikki vanhat putket hienosti.
itselläni olympus E-400 ja olen kameraan erittäin tyytyväinen ,suosittelen
Miten ihmeessä ko. mallin lcd-näytön saa päälle
KUVATTAESSA!? Manuaalia selaamalla ei meinaa
millään selvitä. Hihat palaa ihan kohta ...
e-400 on peilikamera joten kuvaa ei saada suoraan näytölle koska etsimen peili on kennon edessä ja siirtyy pois edestä vasta kun laukaisinta painetaan
pistäppäs googleen ja hämmästy
Jos ei olisi Canonin optiikkaa, niin tuohon vaihtaisin heti. Pentax on hieno kameramerkki ja vähän toista kuin joku Panasony.
Siitä vaan kysymään!
Noniin, perinteiseen tapaan jengi kehuu omiaan ... vaikka oikeasti olisi pitänyt kysyä, millainen se nyk. filmijärkkäri on. Tai vielä täsmällisemmin: millainen objektiivi siinä on. Jos "lasi" on hyvä ja sopii "oikeanmerkkiseen" digijärkkäriin, olet säästänyt pitkän pennin. Kas kun vähääkään vakavemmin harrastettaessa lasitavaraan uppoaa enemmän rahaa kuin runkoon. Kittiobjektiiveilla ei nimittäin saa paljoa kummempaa aikaiseksi kuin hyvällä kompaktillakaan.
Sekä MicroPC- että TIETOKONE-lehti saivat syksyn digijärkkärivertailujensa voittajaksi Olympuksen.
http://www.olympus.fi/consumer/dslr_E-400.htm
Se minua kiinnostaisi itseänikin ehkä muutenkin eniten - siitä huolimatta, että olen ollut 1980-luvulta alkaen tyytyväinen Canon-leiriläinen. Vanha järkkärirunko AE-1 ja siihen useampia laseja sekä seitsemättä vuotta vanha digipokkari PowerShot S20. Canon-pokkarin ostin vaimolleni joululahjaksikin pari viikkoa sitten, ja ensituntumat ovat varsin lupaavia.
Suosittelen noiden kahden lehden tuoreiden vertailutestien lukemista.
Ostaisitko auton, jos se olisi "testivoittaja" Aku Ankassa tai MeNaisissa? Noihin tietokonelehtien kameratesteihin kannattaa suhtautua varauksella,esim. kun kerran ottavat loppuarvostelussa paremmin huomioon HP:n valikkojärjestelmän kuin Fujin kohtuullisen kohinattoman kennon.
... olemassa testiä mihin ei pitäisi suhtautua varauksella? minun milestäni ne kaikki ihan joka ikinen on osa tuotteen markkinointia.
Riippuu testistä. Jos oma merkki pärjää, niin testi on luotettava.
Jostakin saattaa löytyä testi jossa myös Olympus pärjää.