Mikä sopii olohuoneen kalusteiden väriksi, jos parketti on pähkinää, seinät ja katto valkoiset ja ikkunanpokat tummaksi petsatut (wenge)? Keittiö valkoinen, tasot pähkinää. Niin ja ikkunoissa puusälekaihtimet (lähellä tammea). Tila melko pieni.
Kalusteiden sävy pähkinäparketin kanssa?
5
1816
Vastaukset
- peukku68
ensinnäkin kun sisustat niin unohda talon kiinteät osat eli ikkunat ja ovet. Ne on mitä on ja niistä on turha piitata.
Pähkinän kanssa sopii itseasiassa mielestäni kaikki muu sävystä riippuen paitsi tammi joka on aina kellervä. Mäntykin arveluttaa pahasti eikä ole tyylillisesti sama akastia joten sen voi jättää suosiolla pois.
Ottaisin joko astetta tummemmat tai vaaleammat kalusteet. pieneen tilaan vaaleammat tai jopa kirsikkaa tai valkoista/kermaa. Keittiökaapitkin voi unohtaa olkkarin kanssa, ne soinnutetaan keittiön kaluihin ja katsotaan ettei riitele samassa tilassa toistensa kanssa. Väri voi olla eri ja mutokieli sama tai toisinpäin muoto eri ja väri sama..
Jos koko kämppä on kahta tai kolema väriä niin se on tylsä sama on jos se on samalla sarjalla kalustettu.
Muuten harmaa sopii osaan pähkinää hienosti samoin muutkin ihan värit. Karta kuitenkin muuta vaaleaa kuin valkoisia sävyjä..- eri mieltä
En yhdistäisi missään nimessä kirsikkaa ja pähkinää omassa talossani. Toki esim.vuokralla asuessa menee, jos keittiön kaapit on kirsikkaa ja pöytäkalusto pähkinää, jota on myös useita eri sävyjä. Muutenkin kirsikka on värinä mauton ja vanhanaikainen.
Kyllä ikkunapokilla ja ovillakin on oma merkitys sisustuksessa.
Pyökki ja pähkinä sopivat hyvin sisustukseenne, toki valkoinenkin, mutta se on tylsää.
Kyllä myös tammi sopii pähkinän kanssa, vaikka paras mahdollinen olekaan. Tosin tammihuoneklaujakin on petsattu eri sävyihin.
Siinä olen samaa mieltä, että harmaa sopii upeasti pähkinän kanssa. - peukku68
eri mieltä kirjoitti:
En yhdistäisi missään nimessä kirsikkaa ja pähkinää omassa talossani. Toki esim.vuokralla asuessa menee, jos keittiön kaapit on kirsikkaa ja pöytäkalusto pähkinää, jota on myös useita eri sävyjä. Muutenkin kirsikka on värinä mauton ja vanhanaikainen.
Kyllä ikkunapokilla ja ovillakin on oma merkitys sisustuksessa.
Pyökki ja pähkinä sopivat hyvin sisustukseenne, toki valkoinenkin, mutta se on tylsää.
Kyllä myös tammi sopii pähkinän kanssa, vaikka paras mahdollinen olekaan. Tosin tammihuoneklaujakin on petsattu eri sävyihin.
Siinä olen samaa mieltä, että harmaa sopii upeasti pähkinän kanssa.kirsikkaa on vain ainakin kymmentä eri sävyä riippuen valmistajasta ja materiaalista. Miksi se värinä on vanha? Paljon vanhempiakin on ja kirsikka tietysti on ollut aika pinnallanyt, mutta on todella kodikas ja mukava väri; ei vaalea eikä tumma vaan oikeana sävynä siinä välissä.
Pähkinässä on usein vähän punertavaa kirsikan sävyä seassa, meillä aika paljonkin. Tosin joku pähkinä on jopa harmaata, jälleen valmistajatsa riippuen..
Mikä ero on vuokralla asumisen sisutamisessa ja muussa sisustamisessa?
Edelleen jauhan ja vänkään ovista ja ikkunoista. On aivan mahdotonta alkaa sisutamaan niin että kaikki sopii toisiinsa jos otetaan huomioon ovet ja ikkunatkin. Ne nyt ovat mitä ovat ja vaikka muu huusholli olisi mitä väriä niin ne jäävät sivuosaan aina taustalle. Tavallaan niillä on sama rooli sisutuksessa kuin katolla. Hankittaessa voi kikkailla, mutta asuessa harva alkaa niistä mitään vaihtamaan!
Pyökki on se kaikkein vanhin ja kyllästymispisteen saavuttanein puu mitä voi olla! Eikös pyökkiä ole ollut joka lähtöön jo reilun kymmenen vuoden ajan? Se jos joku tuo mieleen sotkan halpishyllyt...
Silloin kun puhun puusta niin puhun kyllä puun omasta väristä. Petsillähän sen kirsikankin saa vaikka wengeksi ja pyökin kirsikaksi.. Tammen väri on uutena harmahtava, mutta noin vuodessa se alkaa olla kelelrvä ja muistuttaa itseasiassa jo pahimmillaan tavallista pyökkiä!
- väreiksi huonekaluihin
pyökkiä ja pähkinää. Vaaleaa eli pyökkiä siksi, koska kerroit tilan olevan pieni. Mausta pähkinällä. Keittiiöön pähkinänvärinen kalusto. Tehosteväreiksi käy harmaa, oranssi, lime, oliivi, turkoosikin myös karpalonpunainen on kaunis pähkinän ja ja harmaan kanssa.
- catsu
Wenge ja maalattu valkoinen sopivat varmasti. Mielestäni myös kirsikka tai tummaksi ruskeanpunertavaksi petsattu puu PIENINÄ määrinä sopii (aito kirsikka tummenee tumman punaruskeaksi). Mielestäni kaiken ei tarvitse olla samaa puuta (vaikka usein sitä suositellaan varmana valintana), voi tulla hieman tylsä kokonaisuus.
Tässä yksi esimerkki: voisitte poimia noista ikkunanpokista tuon wenge-sävyn johonkin kalusteeseen esim. tv-tasoon. Sen kaveriksi voisi taas hankkia esim. kirsikkapuisen olohuoneen pöydän metallijaloin ja nojatuolit joissa puuosat kirsikkaa sohvassa kirsikkajalat. Ruokapöytä ja tuolit voisivat olla wengeä.
Vinkki: tilaa parkettifirmojen esitteitä esim. Kährs. Niissä on sisustussuunnittelijoiden näkemyksiä siitä millaiset huonekalut sopivat millaiseenkin lattiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1041761
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla151561- 1401484
- 981430
- 781361
- 1191219
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n2741121- 691021
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18995- 38992