Saako Amigoita enää nykyään mistään ja kuinka paljon maksaa? Ihan mikä tahansa Amiga kelpaa. Olen kuullut, että jokuu liike myy Amigaa nykypäivänä.
Sitten olis toinenkin kysymys: Toimiiko vanhemman Amigan pelit uudemmassa Amigassa?
Mistä Amiga?
7
1193
Vastaukset
- =)))
Kannattaa koittaa huuto.netiä.
A500 pelit toimivat A1200:ssa.. Voisi viritellä itsekin tuon kiinni =D - aaaa
http://www.gentle-eye.fi/
Ja riippuu pelistä, oikein tehty peli toimii kun puhutaan ns "classic" amigoista.
Amigalle on tulossa ilmeisesti tämän vuoden puolella uutta rautaa uudella os4 käyttiksellä, aikaisempia virityksiä on ollut (amigaone, pegasos). Näillä luotetaan emulaatioon, jotta vanhat pelit yms toimivat. - RetroFriikki
Onko nuo uudemmat Amigat esim. AmigaOne ym. hyviä ja mikä niiden hinta on?
- KimmoK--the*nisti
Q: Onko ne hyviä?
A: Riippuu mihin vertaa. Ne on tyhjää parempia. Ne on erilaisia kuin entiset. Ne on erilaisia kuin tavallinen PC (takuuhuollot yms. hankalampia).
Q: Hinta?
A: Kalliita ovat. Mutta mikäpä kiva harraste ois ilmainen / halpa? Ei juuri mikään.
Arvaus että seuraavaksi tarjolle tuleva AOS4 yhteensopiva kompuutteri maksaa 500-1000€. Eikä sitä voi paljon muille suositella kuin topsinörteille jotka tykkää näprätä erilkoisen ja harvinaisen vehkeen kanssa. - satunnainen kävijä
KimmoK--the*nisti kirjoitti:
Q: Onko ne hyviä?
A: Riippuu mihin vertaa. Ne on tyhjää parempia. Ne on erilaisia kuin entiset. Ne on erilaisia kuin tavallinen PC (takuuhuollot yms. hankalampia).
Q: Hinta?
A: Kalliita ovat. Mutta mikäpä kiva harraste ois ilmainen / halpa? Ei juuri mikään.
Arvaus että seuraavaksi tarjolle tuleva AOS4 yhteensopiva kompuutteri maksaa 500-1000€. Eikä sitä voi paljon muille suositella kuin topsinörteille jotka tykkää näprätä erilkoisen ja harvinaisen vehkeen kanssa.Niin, ajaako nuo uudet amigat vanhojen amigoiden softia?
- Onni Stuu
satunnainen kävijä kirjoitti:
Niin, ajaako nuo uudet amigat vanhojen amigoiden softia?
Uusi = 1993 laite? No jos on tietämystä yleisimmistä kasarikoodareiden virheistä - kukaan ei ole täydellinen! - niin useimmat ohjelmat saa toimimaan vähällä vaivalla ohjelmaa muuttamatta. Pelien suhteenkaan ei itse tarvitse osata koodata, http://www.whdload.de/ sisältää uskaltaisin sanoa, kattavan kokoelman patcheja jotka yleensä poistavat turhan levykeaseman rääkkäämisen ja korjaavat epäyhteensopivuuksia.
Jos on kyseessä PowerPC-pohjainen kone, jossa käyttöjärjestelmä "sinne päin" (http://os4.hyperion-entertainment.biz/ XOR http://www.morphosppc.com/ ) niin noihinhan saa UAE-emulaattorin, jos todella on tarvetta käyttää esim. jotain 20 vuotta vanhaa ohjelmaa, jossa kenties on käytössä tiedostojärjestelmä, mutta kaikki muu onkin "laitteistosidonnaista". - jorma_m_amiga
Onni Stuu kirjoitti:
Uusi = 1993 laite? No jos on tietämystä yleisimmistä kasarikoodareiden virheistä - kukaan ei ole täydellinen! - niin useimmat ohjelmat saa toimimaan vähällä vaivalla ohjelmaa muuttamatta. Pelien suhteenkaan ei itse tarvitse osata koodata, http://www.whdload.de/ sisältää uskaltaisin sanoa, kattavan kokoelman patcheja jotka yleensä poistavat turhan levykeaseman rääkkäämisen ja korjaavat epäyhteensopivuuksia.
Jos on kyseessä PowerPC-pohjainen kone, jossa käyttöjärjestelmä "sinne päin" (http://os4.hyperion-entertainment.biz/ XOR http://www.morphosppc.com/ ) niin noihinhan saa UAE-emulaattorin, jos todella on tarvetta käyttää esim. jotain 20 vuotta vanhaa ohjelmaa, jossa kenties on käytössä tiedostojärjestelmä, mutta kaikki muu onkin "laitteistosidonnaista".Myyn amigan pelava kone.
Mukana lisämuisti, midi-liitäntä,
2 jousticia pelejä paljon.
Hinta 70 e plus
postikulut lähettäjältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542888
- 612721
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p412254- 632017
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa402012- 551985
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41975Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit113904Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.123869Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit37844