Jos vahtimestari näkee pahoinpitelyn

tapahtui ravintolan edutalla sulkemisaikaan klo.04.00. useampi mies tönii yhden maahan sekä potkii ja pahoinpitelee. vahtimestari näkee muttei tee mitään? pari silminnäkijää soittaa poliisit paikalle mutta tekijät livohkaan. syyllistyykö ravintolan vahtimestari tässä johonkin? onko ravintola vastuussa mistää?
2333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Varsin kinkkinen kysymys, sillä tapaukseen voidaan soveltaa useita lakeja:

1. Laki yksityisistä turvallisuuspaleluista
2. Laki järjestyksenvalvojista
3. Rikoslaki
4. Pakkokeinolaki

Mikään niistä ei velvoita, mutta vahtimestarilla on kyllä oikeus, kuten jokamiehelläkin, ottaa tekijä kiinni.
Jos taas vahimestari tahallaan päästää vaikka jo kiinni ottamansa rikoksentekijän karkuun, saattaa kyseeseen tulla rikoksetekijän suojeleminen.

Jos vahtimestari ei ole vartija tai järjestyksenvalvoja, vaan ns. pystymetsästä, niin hänellä on vain pakkokeinolain mukaiset jokamiehenoikeudet.

Esimerkki Laista yksityisistä turvallisuuspalveluista:

Vartijan oikeudet ja velvollisuudet
28 §
Vartijan oikeudet
Vartijalla on oikeus poistaa henkilö vartioimisalueelta, jos poistettava ei noudata vartioimisalueen omistajan tai haltijan taikka tämän edustajan antamaa poistumiskehotusta taikka jos on ilmeistä, ettei poistettavalla ole oikeutta oleskella vartioimisalueella ja vartija on kehottanut häntä poistumaan.

Vartijalla on vartioimistehtävää suorittaessaan oikeus ottaa kiinni verekseltä tai pakenemasta tavattu rikoksentekijä, jos rikoksesta saattaa seurata vankeutta tai jos rikos on lievä pahoinpitely, näpistys, lievä kavallus, lievä luvaton käyttö, lievä moottorikulkuneuvon käyttövarkaus, lievä vahingonteko tai lievä petos. Vartija saa ottaa kiinni myös sen, joka on viranomaisen antaman etsintäkuulutuksen mukaan pidätettävä tai vangittava. Kiinni otettu on viipymättä luovutettava poliisille.

Äänestä
  • kiitti paljon!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


munakax kirjoitti:

tapahtui ravintolan edutalla sulkemisaikaan klo.04.00. useampi mies tönii yhden maahan sekä potkii ja pahoinpitelee. vahtimestari näkee muttei tee mitään? pari silminnäkijää soittaa poliisit paikalle mutta tekijät livohkaan. syyllistyykö ravintolan vahtimestari tässä johonkin? onko ravintola vastuussa mistää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu