Väite

niisku-myy46

Onnellisuus on korvien välissä - ainakin osittain. Onnellisuus on asenne elämään. Kykykin se on; taito poimia mustien kivien joukosta pienet kirkkaat kivensirpaleet.

Väitän, että vanhemmat pariskunnat, jotka enää vain "syövät" toistensa elämänhalua ja -voimia, täytyisi erottaa väkisin. Juuh... Tuntuu varmasti hullulle, mutta tätä minä olen mieltä.

Samoin väkivaltaiset avioliitot tulisi "katkaista" yhteiskunnan toimesta.

Mihin asioihin sinä haluaisit puuttua raalla kädellä? Auto valtiolle ekan rattijuopumuksen jälkeen; putket poikki vastuuttomilta? Huumediilerit Siperiaan?

Kerro.

16

1237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tok-Fia

      ku**i poikki.

      • alasti pakkasella lyhyeen kettinkiin kiinni ilman
        ruokaa ja juomaa sekä muutaman kerran päivässä
        kunnon huitaisu harjanvarrella persuksiin!


    • DoeJohn

      .. täysin samaa mieltä noista kaikista. On monta muutakin mitä tuonne pitäis lisätä, mut just nyt lyö tyhjää sen verran, ettei tuu mieleen ..

      No, rattijuopot, narkkarit ja etenkin pedofiilit .. niillä vois täyttää vaikka soita ..

    • Onnellisuus on tie, ei päämäärä.
      Jos et ole tyytyväinen elämääsi täsä ja nyt niin miten sinä voisit olla sitä jossain muualla.
      Laina sanoja mutta tosia.
      Tuohon väittämääsi vanhemmista pariskunnista olen vankasti eri mieltä.
      Miten sinä voit sanoa noin??????????
      Vai ymmärsinkö tekstisi jotenkin väärin. Hmmm....

      • niisku-myy46

        kuinka kaksi vanhempaa ihmistä vain kiusaa toisiaan olemalla yhdessä. Siksi väitän, että joskus olisi parempi jonkun virallisen tahon puuttua asioihin. Lähiomaiset eivät voi auttaa; he ovat ainoastaan likasankoja, joille kaadetaan kaikki ja vaaditaan ymmärrystä... Ei ole herkkua pitemmän päälle.


    • jpntar

      ....Niin. Onnellinen ihminen taitaa olla kuolemassa sukupuuttoon..:(...Osaammeko me enää löytääkään sitä ihan pientäkin aihetta onneen? Näyttää välistä, että maailmassa on vain kurjuutta ja itkua..Nykymaailma se syö ihmiset hengiltä...ja tulee riitoja ja kaikkea muuta.
      Minun mielestäni lapsia ei saisi synnyttää maailmaan ellei niistä pidä sitten huolta! Lapsi on viaton.

      • DoeJohn

        aivan totta. On ihanaa seurata oman lapsen kehittymistä ja varttumista ilman maailman pahuuksien vaikuttamista mielipiteisiin ja tajuntaan. Muutenkin on ihanaa seurata lasten vilpitöntä iloa erilaisista pienistä asioista.

        Meillä aikuisilla on niin niin paljon opittavaa lapsiltamme. Ikuna ei pidä aikuistua aivan täysin (= ei tarkoita lapsellista käyttäytymistä kuitenkaan)

        Itselläni oli elämässäni so far raskain syksy ja loppuvuosi. Otin itteäni niskasta kiinni ja aloin iloitsemaan pienistäkin asioista, mitkä positiivisina elämässäni olivat. Kannatti todellakin! Suosittelen muillekin erittäin lämpimästi ... ;D


    • yxi

      en kerro!

    • huumeisiin,

      pitäisi hirttää torille, ja jättää siihen korppien nokittaviksi.

      "Sitä saa, mitä tilaa."

      • DoeJohn

        .. viedä perinteisesti aamunkoitteessa navetan taa ja ..

        t. kaupunkilainen


      • Tok-Fia
        DoeJohn kirjoitti:

        .. viedä perinteisesti aamunkoitteessa navetan taa ja ..

        t. kaupunkilainen

        navetan takana?

        T: Uteliaisuudesta tunnettu Tokis


      • DoeJohn
        Tok-Fia kirjoitti:

        navetan takana?

        T: Uteliaisuudesta tunnettu Tokis

        .. miten pitkään olluna siellä lahden väärällä(?) puolella? ;D

        Eikös siellä ennen vanhaan isännät antaneet nikkeliä mm. teurastettaville otuksille? Käsittääkseni siitä peräisin tuo vanha sanonta .. Korjatkoon joku jos tietää paremmin .. ;D


      • Tok-Fia
        DoeJohn kirjoitti:

        .. miten pitkään olluna siellä lahden väärällä(?) puolella? ;D

        Eikös siellä ennen vanhaan isännät antaneet nikkeliä mm. teurastettaville otuksille? Käsittääkseni siitä peräisin tuo vanha sanonta .. Korjatkoon joku jos tietää paremmin .. ;D

        hui..vai sellaista...no,sinne joutavat tuollaiset:((

        Täällä olen ollut 26v.


      • DoeJohn
        Tok-Fia kirjoitti:

        hui..vai sellaista...no,sinne joutavat tuollaiset:((

        Täällä olen ollut 26v.

        ei kai tuollaista enää näin urbaani aikana tapahdu .. EU:kin vaikuttaa .. siis teuraseläinten viimeisiin hetkiin ..

        Diilareille mahdollisimman ikävä loppu. Näin olen mieltä vaikka voissa paistettais .. ;D


      • Tok-Fia
        DoeJohn kirjoitti:

        ei kai tuollaista enää näin urbaani aikana tapahdu .. EU:kin vaikuttaa .. siis teuraseläinten viimeisiin hetkiin ..

        Diilareille mahdollisimman ikävä loppu. Näin olen mieltä vaikka voissa paistettais .. ;D

        Onneksi tieto niistä vaaroista on mennyt perille mun vanhimmalle ainakin,nuorin ei vielä ymmärrä sellaisista joten siitä tulen keskustelemaan hänen kanssaan myöhemmin.
        Hyvin kouluissakin on puhuttu huumeista ym...
        Tupakan vaaroistakin on keskusteltu ja lapset ovat hyvin vihaisia minulle kun mä tupakoin:((


    • niisku-myy46

      tuttavan tuttavaani. Hän on jo eläkkeellä oleva nainen. Lapsensa hoitanut yksin, koska mies kuollut nuorena. Hän, jos kuka, on sinut elämänsä ja itsensä kanssa. Nainen on suht vahvasti ylipainoinen; "joka ei kestä katsoa, kääntäköön katseensa pois" on kommentti omasta ulkonäöstä. Hän täyttää vuotensa elämällä; matkustelee jne. Nauttii myös yksinäisyydestä...On tyytyväinen, vaikkei mikään "porho" olekaan.

      Jos meidät tavikset pistettäisiin vaikkapa asunnottoman toverimme asemaan, niin huh. Jopa osaisimme arvostaa kotiamme. Ja ylipäätään kaikkea sitä, mitä katsomme kuuluvan meille ihan päivänselvästi.

      Se on kuitenkin niin pienestä kiinni, esim. terveys ja elämä yleensä. Mitä vanhemmaksi tulen, sitä enempi huomaan arvostavani sitä, että ylipäätään aamulla herään ja vielä terveenä ;)

      Perjantai-iltana oli telkussa ohjelma, jossa piispa kiersi poliisin mukana yhden yön. Taisipa olla joku viikonlopun öistä. Korutonta kertomaa oli se, mitä telkusta näkyi. Huumeita, vanhempiensa pahoinpitelemiä nuoria yms.

      Kun ihmisellä on kaikki paremmin kuin koskaan, hän on silti tosi onneton - onhan aika absurdia...

    Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3548
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      104
      3453
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      97
      3039
    4. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      76
      2923
    5. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      61
      2723
    6. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      96
      2521
    7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      17
      2222
    8. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      45
      2006
    9. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      17
      1916
    10. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1524
    Aihe