muistikortti häiriö?

eli. omistan canonin digikameran. äskön otin tuossa kuvia, ja aloin poistelemaan osaa, se yhtäkkiä tiletti. no sitten siihen tuli " muistikortti häiriö" mitä tehdä? :o kuvia ei pysty ottamaan, ei pysty siirtämään koneelle, eikä edes katsomaan ottamiani kuvia. mitä teen jotta ongelma poistuisi?

olen yrittänyt etsiä ohjekirjaa, mutta en nyt tähän hätään sitä löytäny.

toivottavasti saan vastauksen teiltä? :)
4664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Löysin netistä seuraavaa

Muistikortti voi vaurioitua tai mennä sekaisin, jos:

kameralla otetaan kuvia nopeammin kuin se pystyy tallentamaan
kamerasta otetaan virta pois, kun se on tallentamassa kuvia
kameran virta on vähissä
kortti otetaan kamerasta tiedon tallennuksen aikana
kortti saa staattisen sähköiskun hankaussähköstä
kortti on erittäin voimakkaassa magneettikentässä

Äänestä
  • ehkä otin poistelin niit aika tiiheeseen tahtiin ja näin, mutta mitäs ? onko kaikki kuvat sit hävinny ja kortti paskana?

    Äänestä

Kortti vaikka kuvan lukijaan ja aukaise kohta Oma tietokone, sen jälkeen tarkista "Ominaisuudet" kohdasta onko kortilla kuinka paljon tietoja. Ja siitä jatkat eteenpäin.
Jos siellä on sisältöä, niin ainakin korjausohjelmalla kuvat on usein palautettavissa.
P.S.
Ja katso että kortin lukitus ei ole mennyt päälle.

Äänestä

vienti valokuvausliikkeeseen, josta sain 6 eurolla cd:n, jossa olivat ottamani kuvat. Jollain rescue-ohjelmalla avattu. Ei siis hinnalla kirottu.

Sen jälkeen kortin formatointi omalla kameralla ja on pelittänyt taas normaalisti.

Kortti saa "oikosulun" jostain syystä ja se pitää saada avattua. Syita turha arvailla sillä kortti on aikamoinen viritys eli elektroninen laite sinällään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua kirjoitti:

eli. omistan canonin digikameran. äskön otin tuossa kuvia, ja aloin poistelemaan osaa, se yhtäkkiä tiletti. no sitten siihen tuli " muistikortti häiriö" mitä tehdä? :o kuvia ei pysty ottamaan, ei pysty siirtämään koneelle, eikä edes katsomaan ottamiani kuvia. mitä teen jotta ongelma poistuisi?

olen yrittänyt etsiä ohjekirjaa, mutta en nyt tähän hätään sitä löytäny.

toivottavasti saan vastauksen teiltä? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu