Olen kaksos tyttöjen yh-äiti..isä ilmoitti 2viikkoa ennen la:ta että ei kestäkään vastuuta ja muuttaa pois...siis sillä oli toinen!! Se oli minulle todella rankka kokemus, onneksi on äiti!! Nyt pärjätään tyttöjen kanssa tosi hyvin kolmestaan.. Tytöt on nyt kolme vee ja isä ei ole nähnyt heitä kuin vilaukselta pari kertaa..
No nyt yhtenä iltana tyttöjen isä ja sen uusi vaimo änkäsivät kylään ja vaimo itku silmässä tilitti että kun hän ei voi saada lapsia niin voisiko tytöt kyläillä heillä ja jos jossain vaiheessa sitten yhteishuoltajuus tulisi kysymykseen!!! Olen vieläkin ihan sekaisin mitä pitäisi tehdä...onhan se kuitenkin tyttöjen biologinen isä, mutta tuntuu vaimolla olevan kovemmat tapaamis halut kuin tyttöjen isällä... Ja miten tytöt suhtautuisi kun ei heillä ole isää ollut tähänkään mennessä.. APUA AUTTAKAA!! Mitä mä teen??
No nyt yhtenä iltana tyttöjen isä ja sen uusi vaimo änkäsivät kylään ja vaimo itku silmässä tilitti että kun hän ei voi saada lapsia niin voisiko tytöt kyläillä heillä ja jos jossain vaiheessa sitten yhteishuoltajuus tulisi kysymykseen!!! Olen vieläkin ihan sekaisin mitä pitäisi tehdä...onhan se kuitenkin tyttöjen biologinen isä, mutta tuntuu vaimolla olevan kovemmat tapaamis halut kuin tyttöjen isällä... Ja miten tytöt suhtautuisi kun ei heillä ole isää ollut tähänkään mennessä.. APUA AUTTAKAA!! Mitä mä teen??
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kuten itse jo sanoit,tiedät vallan hyvin mitä tässä ajetaan takaa.. Onhan lapsilla oikeus molempiin vanhempiin ja sinun täytyy toki antaa entiselle miehellesi mahdollisuus olla tyttöjen elämässä. Mutta muutokset tapahtuvat pikkuhiljaa,jos sikseen tulee..
Yhteishuoltajuuteen ei mielestäni kannata näillä eväillä lähteä.
Tsemppiä sinulle! Kuuntele sydämesi ääntä,tiedät kyllä mitä tehdä.
missään nimessä. Lapseton uusi vaimo haluaa lapsesi. Että pääsee leikkimään perhettä sinun lapsillasi. Et menetä mitään vaikka pidät huoltajuuden itselläsi.
sulle suuren kunnioituksen ja ihailun kun olet pärjännyt tässä sankarillisessa tehtäväsä!
niin todella vmäinen tilanne tämä on aina äidille ja elämä on todella epäreilua.oon samaa mieltä edellisten kanssa....
lapsillesi on edusi tuntea isänsä, mutta sillä edellytyksellä että tämä todella välittää heistä, ja lapsethan näkee kaiken.
sun varmaan täytyis järjestää isän kanssa keskustelu ilman tätä toista naista (itsesi takiakin, on liikaa musta sulta vaaadit että rupeet lapsistasi hänen kanssaan neuvottelemaan) ja kysellä is'ältä miksi hän oikeestaan haluaa lapsiaan nähdä. jos tulee sellanen olo että se on tää naikkonen vaan joka haluaa lapsia, en ainakaan sinuna haluisi kauheen usein antaa lapsia (toki harvoin) isälle, koska ne lapset hyvin nopeesti huomaa ettei isää kiinnosta ja se oon todella traumatisoivaa... kauhee tilanne! voimia sulee, tulet niitä tarvitsemaan!
Niin, lapsilla on myös isä. Ja lapsilla on oikeus tavata isäänsä. Onko se teille parisuhteeseen kykenemättömille niin vaikeata tajuttavaksi???
ymmärtämisen vaikeutta???? Eli isää ei lapset kiinnosta, ole koskaan kiinnostanut, litomaan lähti ennen lasten syntymää. Älä jauha paskaa mistään isyydestä jos sitä ei ole koskaan ollutkaan.
...yh-mammalla koulut käymättä. Biologian tunnit ainakin. Sinä olet lapsillesi isän valinnut, joten lopeta ruikuttaminen.
tältä palstalta inttämästä asian vierestä ja tuhlaamasta muitten aikaa!
Lastesi huoltajuutta älä nyt ainakaan mene muuttamaan. Se ei ole millään tavalla perusteltua tai tarpeellista. Ota yhteyttä lastensuojeluun ja järjestäkää neuvottelu, jossa ole sinä ja tyttöjen isä läsnä. Ei tämä uusi vaimo. Tämä asia on hoidettava teidän kahden välillä ja lastensuojelun ihminen toimii neuvonantajana. Sovitte siinä neuvottelussa miten toimitte, mutta älä luovu huoltajuudesta missään vaiheessa. Siitä on sinulle vain harmia. Voihan olla vielä sekin, että haluavat nyt leikkiä kotia ja muutaman kuukauden kulttua tilanne on sama kuin ennenkin, olet tyttöjen kanssa päät pyörällä ei näy isää eikä hänen vaimoaan. Eroavat tai muuten tulee ongelmia. Onhan se todella voimia viepää alkaa tutustumaan ihan vento vieraisiin tyttöihin heidän isänsäkin, jollei ole ollut juurikaan tekemisissä. Katso ihan rauhassa, vedä henkeä ja usko, että kaikki kääntyy hyväksi. Usko pois tiedän mistä puhun. Meillä vain isä kyllästyi vuodessa.....
Minä kun en tekisi mitään sinun sijassasi nyt. Jos isä haluaa tavata lapsiaan, hän itse ottakoon selvää asioista. Eiköhän sulla ole riittävästi tekemistä niissä kahdessa pienessä ihmisessä. Jos isä itse suostuu ottamaan selvää asioista, niin käy samalla ehkä selville sekin, onko hän ihan oikeasti kiinnostunut lapsistaan. Onhan noitakin miehiä nähty, jotka nostavat vain omia "osakkeitaan" sillä, että sattuu olemaan isä jollekin.Tarkoitan siis ihan pelkkää tietoa.
Oma exä on juuri sellainen, joka ruikuttaa naispuolisille kuinka ei näe lapsiaan jne...Jotkut naiset ovat jopa soittaneet minulle ja haukkuneet minut. Totuus on kuitenkin se, että exälle viina maistuu paremmin kuin hyvin ja elarit menee myös juomisiin. Ja kun hän ei juo niin pitää velat maksaa muille, joilta on viinat hankittu ym selityksiä piisaa. Enkä kyllä exän naisystävän takia alkaisi omaa elämääni uusiksi suunnittelemaan, eiköhän se sinunkin exäsi osaa asiansa hoitaa, jos haluaa!!!!
Muistatko vielä, että kuka valitsi isän lapsillesi?
Saahan sitä esittää enkeliä aina, kun toinen sitä haluaa, mutta totuus on, että ei kaikkea jaksa. Jos nyt kannustatte kaksosten äitiä tekemään exän puolesta paljonkin ja asiat menevätkin metikköön. Jos isällä on energiaa häiritä toisen elämää tämän ns. katkon jälkeen, hänellä on sitten energiaa hoitaa itselleen tapaamisetkin. Menköön isä lastenvalvojalle ja sopikoon itse sinne ajan, miksi ihmeessä lasten äidin se pitäisi tehdä, joka on ollut siinä luulossa, ettei toinen välitä????
Meillä mies teki mulle ihan saman. Itse ei kyllä sormeaan nostanut tehdäkseen aloitetta mihinkään suuntaa ja kuinka kävi. Vuosien riesa, olin välillä hankalien tilanteden takia sairiksella töistäkin. Loppujen lopuksi, kun kaikki piti olla ok, mies ei ole koommin lapsille soittanut eikä muutenkaan näyttäytynyt. Tein turhaa työtä, edes elareita mies ei maksa ja vielä varattomaksikin julistettiin. Lasten isä, mutta ilman moraalia!!!!
Ja sinä suorastaan väen väkisin halusit lapset juuri hänen kanssaan! Moraaliteko?
joka koko ajan inttää lasten isän valinnasta? hanki vähän kokemusta elämästä niin huomaat ettei elämä ole aivan yksinkertaista ja ihmiset voivat muuttua! ja valehdella!
mutta lapsistaan on isäkin vastuussa ainakin pitäis olla, ei se äiti ole yksin raskaaksi tullut!
isällä oikeus tavata lasta mutta eipä ole leillista oikeutta sillä sen naikkosella.sanot niille että tulevat käymään ku sinulle sopii ja tee sille naiselle selväksi että lapset ovat sinun, eivät hänen!sanot vaan suoraan että SINÄ olet lapsien äiti ja SINÄ päätät lasten asioista!
Moi
kerro vähän taustaa. Onko isä tunnustanut lapset. Onko maksanut 3 vuotta elatusmaksua ja onko nähnyt näitä tyttöjä tämän 3:n vuoden aikana. Mikä on nykyinen huoltajuusmuoto yksinhuoltoko?
Eivät lapset kyllä kenenkään uuden emännän leikkikaluaja ole enkä itse lähtisi asiaa viemään mihinkään. En missään tapauksessa enää suostuisi yhteishuoltoon...
Anneli
Lastesi puolesta ole tyytyväinen, jos exäsi edes tässä vaiheessa haluaisi tavata tyttäriään. Lapsilla on oikeus molempiin vanhempiin.
Ja minusta on hienoa, jos uusi vaimo haluaa olla lasten elämässä mukana. Mitä lapset siinä häviäisivät?
Huoltajuutta en kuitenkaan menisi muuttamaan. Minäkin olen virallisesti yh, vaikka isä tapaa lapsiaan säännöllisesti ja osallistuu heidän elämäänsä kuin kuka tahansa yhteishuoltajaisä. Ei lasten tapaaminen vaadi yhteishuoltajuutta.
Siis HÄH?
Toihan on kuin elokuvasta, vaikee edes uskoa.
Jos tosijuttu niin nauraisin partaani enkä kyllä harkitsis lasten antamista niille hetkekskään. Se nainenhan vei jo miehen, kohta olis muksutkin matkalla ties minne;)