Luin kääpiösanutseri kirjasta, että koiralle ei saisi antaa ruokaa heti lenkin jälkeen, vaan tunnin-puolentoista tunnin jälkeen. Mikä
tässä on ideana? Miksei ruokaa voisi antaa heti lenkin jälkeen? Osaisiko joku asiantuntija kertoa?
tässä on ideana? Miksei ruokaa voisi antaa heti lenkin jälkeen? Osaisiko joku asiantuntija kertoa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tällä "varoajalla" voidaan vähentää esim. vatsalaukunkiertymän riskiä.
Sama pätee myös ruokailua, ennen pitkää lenkkiä tai muuta fyysisesti raskasta suoritusta.
ilmenee lähinnä isoilla koirilla, mm. joillakin vinttikoiraroduilla. Niillä painotetaan että kaksi tuntia ennen lenkkiä ja sama aika lenkin jälkeen, ei mitään isoa ateriaa. Käppänillä tuota riskiä taitaa olla aika vähän. Eli anna ruokaa vaan jos siltä tuntuu.
Vatsalaukun kiertymä voi tulla pienemmillekin roduille. Itselläni on isompi koira jolle se tapahtui, eläinlääkäri käynnillä juttelin lääkärin kanssa ja hän sanoi on tavannut pienempiäkin rotuja joilla on ollut vatsalaukun kiertymä. Älä leiki koirasi terveydellä.
mutta ongelma on siinä et porukat eivät usko että vatsalaukunkiertymä voi tulla. Antavat ruan heti lenkin jälkeen=( Noh täytyy vaan yritttää saada ne uskomaan.
vatsalaukun kiertymään ovat alttiita kaikki rodut joilla on syvä ja tilava rintakehä. syytä en tiedä, mutta paljon kiertymiä leikannut eläinlääkäri tämän minulle kertoi.