Mistähän johtuu että 10viikon ikäinen lapsemme on alkanut pulauttelemaan kovasti? Ennen ei ole ollut näin runsasta pulauttelua, mutta nyt tuntuu että puolet ja ehkä enemmänkin syödystä maidosta tulee pois. Annoskoot ovat normaaleja joten liikaakaan ei saa ja ei olla käännelty ja muokkailtu sylissä että ei siitäkään pitäs johtua..
Pulauttelusta
Vaatteet vaihtoon :P
3314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
En osaa sanoa, että mistä tuo johtuu, mutta meidän tyttö, 3vko on pulautellu ihan alusta alkaen paljon. Neuvolassa sanottiin, että ei se voi ruokaa liikaa saada, vauvoilla ei kuulemma ole tapana ylensyödä. Joten pyykkikone vaan pyörimään!
pulautteli johtui vain ja ainoastaan ylensyönnistä. Se todettiin sairaalassa, koska vauva pulautteli oikein kunnolla. Hoitsut siellä sano etteivät koskaan ole sellaisia läjiä nähneet. Ei siis mitään pikku pulautuksia vaan oksennukseen verrattavia määriä. Tutkittiin ultralla läpät ym. ja oli kunnossa. Mutta poika söikin yhdellä kerralla n. 300-500 ml edestä, kun taas kaverin poika syö alle 50 ml kerrallaan. Mut kun huuto ei loppunut ennen kuin sai omasta mielestään terpeeksi.
...menee ohi, onneksi.
Meilläkin tyttö pulautteli tuossa iässä,
taisi olla tuonne 3,5 kk ikään asti.
Röyhtäytä vaan huolella ja vaikka kesken syönninkin.
Anna vaan pesukoneen laulaa ;-)