tiedostot

Pitäis siirtää sähköpostiin tulleita tiedostoja tikulle,tulostamista varten.Rakennuspiirustukset.
5310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Elikkäs... Siirto onnistuu helposti vaikkapa seuraavalla tavalla.
Jos käytät tietokoneellasi jotain omaa sähköpostin
lukuun tarkoitettua ohjelmaa, mene kyseisen postin kohdalle, ota se kuva/liite ja etsi sieltä "Tallenna". Tallenna se kuva/liite vaikka työpöydälle tai suoraan oman tietokoneen kautta siirrettävälle asemalle, eli sille muistitikulle. Asematunnuksena on varmaankin G tai joku muu, riippuen laitteiston kokoonpanosta. Voit myös sieltä työpöydältä sen laittaa. Valitse kuva ja paina oikeanpuoleisella hiiren painikkeella. Sitten ota se Send To/Lähetä valikko ja valitse kohteeksi se muistitikku, eli joku siirrettävä asema. Sama onnistuu myös selaimen kautta luettavan sähköpostin kautta, tallennat sen sieltä postistasi.

Oletan nyt, että käytössä on Windows.

Äänestä

Ittelleskös meinaat kämppää rakennella?

Äänestä

Kannattaa tehdä Omiin tiedostoihin uusi kansio ja nimetä se vaikka "Rakennuspiirustukset".Sähköpostiohjelmassa etsi kohta työkalupalkista "Tiedosto" ja avaa se,klikkaa "Tallenna nimellä",avautuu ikkuna josta nyt etsit sen juuri tekemäsi uuden kansion ja ei muuta kuin sinne...

Äänestä
  • Nyt voit kopioida tikullesi koko kansion ja aina kun sinne tulee lisää,löydät ne kivasti yhdestä paikasta.

    Äänestä

Oletan että liitteinä?

Imaise se posti kokonaan ensin koneelle sillä postiohjelmalla mitä käytät, avaa liite, tallenna jonnekin mistä löydät, iske tikku koneeseen, siirrä se paketti tikulle.

Noin siis lyhyesti. Eikä se todellakaan tuon vaikeampaa ole.

Eli itsellä se homma toimisi näin:

1: Menen gmailiini sisään tunnuksillani ja etsin sen haluamani postin jossa on se liite, avaan postin ja sen liitteen, valitsen Lataa.

2: Selain (opera) kysyy avataanko vai tallennetaanko tiedosto, valitsen Tallenna, valitsen uudessa ikkunassa minne tiedosto tallennetaan (työpöytä). Klikkaan Ok.

3: Tiedosto ladattu koneelleni, suljen selaimen.

4 Kiinnitän usb-tikun koneen taakse ja avaan Oman Tietokoneen jonne ilmestyy hetken päästä uusi levyasema (tikku)

5: Napsautan liitteen päällä hiiren kakkospainiketta (oikea) ja valitsen Kopioi.

6: Menen tikun osoittamalle levyasemalle X ja avaan sen kaksoisklikkauksella ja hiiren kakkosella taas painallus ja valitse Liitä.

Nyt tiedosto on siirretty tikulle turvallisesti jolloin voit irrottaa sen koneesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muistitikulle kirjoitti:

Pitäis siirtää sähköpostiin tulleita tiedostoja tikulle,tulostamista varten.Rakennuspiirustukset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu