Tällä palstalla paljon parjatut metsäpalvelusopimukset näyttivät arvonsa viime vuonna. Alkuvuodesta 2006 puuta myyneet metsäpalvelusopimuksen tehneet myyjät saivat todella tuntuvia korotuksia: Tukin hinta nousi useissa kaupoissa 7-8 euroa ja kuidunkin hinta 3-4 euroa. Monet alkuvuodesta yksityisille sahoille puunsa myyneet hävisivät useita tuhansia euroja.
Ja vielä kerran niistä ilmaisista taimista ja muokkauksista. On tietysti totta että ilmaisia taimia ei ole, kun UPM tuottaa taimitarhoillaan taimia, niin syntyyhän siitä kustannuksia.
Mielestäni puukauppaa tekevän metsänomistajan kannatta kuitenkin katsoa kokonaisuutta ja miettiä minkä ostajan tarjous antaa hänen leimikostaan parhaan nettotuloksen.
Jos hinta, katkonta, maksuaikataulut jne. ovat kohdallaan ja päälle tarjotaan ilmaiseksi rahanarvoisia etuja, niin kannattaahan ne huomioida.
Mhy:n miesten esittämä ajatus, että tarjousten edullisuutta vertailevan metsänomistajan pitäisi murehtia ilmaisten taimien ym. vaikutusta tulevaan puunhinnan kehitykseen, on naurettava.
Puun hintakehitykseen vaikuttaa maailmantalouden suhdanteet ja monet muutkin tekijät tavoilla, joita kukaan ei pysty ennakoimaan.
Kenenkään ei kannata jättää edullisinta tarjousta hyväksymättä joidenkin tulevien, kuvitteellisten hintavaikutusten takia.
Ja vielä kerran niistä ilmaisista taimista ja muokkauksista. On tietysti totta että ilmaisia taimia ei ole, kun UPM tuottaa taimitarhoillaan taimia, niin syntyyhän siitä kustannuksia.
Mielestäni puukauppaa tekevän metsänomistajan kannatta kuitenkin katsoa kokonaisuutta ja miettiä minkä ostajan tarjous antaa hänen leimikostaan parhaan nettotuloksen.
Jos hinta, katkonta, maksuaikataulut jne. ovat kohdallaan ja päälle tarjotaan ilmaiseksi rahanarvoisia etuja, niin kannattaahan ne huomioida.
Mhy:n miesten esittämä ajatus, että tarjousten edullisuutta vertailevan metsänomistajan pitäisi murehtia ilmaisten taimien ym. vaikutusta tulevaan puunhinnan kehitykseen, on naurettava.
Puun hintakehitykseen vaikuttaa maailmantalouden suhdanteet ja monet muutkin tekijät tavoilla, joita kukaan ei pysty ennakoimaan.
Kenenkään ei kannata jättää edullisinta tarjousta hyväksymättä joidenkin tulevien, kuvitteellisten hintavaikutusten takia.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Hintakorjaus 7-8 euroa ja 3 -4 euroa kauppatekninen juttu, mutta korvasiko sen mitä luvattiin ? Käsi sydämelle !
En oikein ymmärrä mitä Taneli Tarkka tarkoittaa lupauksilla. Kauppaan liittyvät lupaukset ja sopimusehdot annetaan kirjallisesti. Mikäli ostaja niistä poikkeaa, on myyjän helppo hakea korvausta.
Toki poikkeukselliset talvisäät saattavat siirtää joidenkin leimikoiden korjuuta sovitusta aikataulusta.
Surkeita oli UPM:n tarjoukset alkuvuodesta. Ja jos kaikki olisi UPM:lle myyneet, ei olisi niitäkään hintoja tarvinnut korjailla...
Meinaan ne hinnannousut on kyllä ihan niiden yksityisten sahojen ansiota...
Suomessa on nykyään sellainen hintakartelli "paperiton sopimus" metsäyhtiöiden taholla, ettei paljon hinnoilla voi kehua kukaan.
Ostoreviirit on jaettu tarkasti, toisten reviireille ei tulla, eikä sieltä puuta osteta.
Omalla alueellani on Metsäliitto ainoa jolle puuta voi myydä! Ei ole hinnoissa kehumista, maan halvin ostohinta.
Ainoa tapa nostaa hintaa, on myydä puu suoraan sahoille tai hirsirakentamiseen.
Toki voi itsekkin sahauttaa ja myydä sahatavarana suoraan tilalta, tällöin hinta moninkertaistuu.
Paljonkos se UPM maksaa tukista jos tekee isätälinjan kaupat, eli teen itse tukit tienvarteen, ilman avohakkuuta jossa tuhotaan jo 20 vuoden jälkikasvu!! Ei taida tulla mitään korotusta hintaan valmiiksi tehtynä UPM.ltäkään.
2000 motin tukkikaupankin tekee kova tulis vastaan ainakin minulla, sen määrän sahauttamisessa saati markkinoinnissa.Kukaan tervejärkinen lähde hankitahommia enää tekemään kuin pystykaupoilla maksetaan enemmän.Kyllä minä sain tarjoukset 3 eri ostajalta viimekaupoissa.
Kyllähän tarjouksia tulee, mutta kun rupeaa neuvottelemaan näkyy selvästi kenelle puut on jaettu. sitä olen aina ihmetellyt miksi metsäliitto ei kerro jäsenilleen rehellisesti kartelli asioita(miksi jäsentä kusetetaan).
marraskuun vaihteessa...mukavan kokoista päätehakkuu leimikkoa.
Aloin tarjouksia pyytäessäni ihmetellä ,oliko näitten metsäpalvelusopimusten optio syynä, kun kolme isoa ei pärjännyt alkuunkaan hinnoissa yksityiselle sahalle.
Leimikon toteutuneilla hinnoilla,jokainen iso olisi joutunut maksamaan 20 milj,euron sijasta 30 milj.euroa lisähintaa alkuvuodesta ostetuille puille.
Kannatti varmaan jättää 2000 mottia tukkia 60 eurolla ostamatta.
Ostajan puusta maksama hintahan ei ole myyjän ongelma ky tapauksessa.Pienemmillä sahoilla on myös kulut pienemmät ja sitä kautta varaa maksaa, enemmän puusta.
nyt yhtäkkiä pieni pärjäski isolle vaikka kustannus tehokkuuden nimissä isot yhtiöt on vain lopettaneet pienempiä yksiköitä ja keskittänyt suurempiin niin sahaus kuin kattila puolellakin. Taidat vedellä ihan hatusta noita juttujas, senhän pitäs olla just päin vastoin että isoilla kulut pienemmät ja sitä kautta parempi tukin hinta.
ovat tulleet kautta aikojen. Ei se iso ole aina kaunista ja tehokasta. Pikkusahojen hinnanmaksu-
kyky voisi olla suurempikin jos niitten ei tarvitsis miettiä kuinka markkinoida kuitupuut ja sahauksen sivutuotteet isoille yhtiöille kun ovat vieneet hyvät leimikot näitten nenän edestä.
...ainakin on todella raskas hallinto, kun vertaan tuotettuja motteja / henkilö muihin pienempiin sahoihin.
Myynyt puuta myin viimeksi syksyllä tarjoukset kolmelta yhtiöltä täällä päin ei muita ostajia olekkaan.Sitten kuin ajattelet hetken uudestaan vastaustasi voit tulla järkevämpääkin lopputulokseen kuten,siihen että piensahojen käyttökulut ovat todella pienempiä kuin Upm ,Enso,Metsäliitto.Wersovoodille myin siltä parhaan tarjouksen saaneena puut viimeksi,täälläpäin se on maksellut parasta hintaa näinä aikoina.
ja ne onkin syytä korjata oikealle tasolle. Ilman hintatakuuta puukaupat kannattaa tehdä syksyllä ja "haistella puukaupan tuulia".
Ison yhtiön on helppoa tehdä edullisia metsäpalvelu-sopimuksia kun ovat ostaneet halvan raakapuun ja myyneet ne kalliisti jalostettuna.
Siis metsänmyyjät ovat jo maksaneet etukäteen yhtiön tekemät ns. metsäpalvelukset.
Millainen tukkkisaanti on näillä keleillä kuusileimikoilla ? UPM: paperitehtailla on ainakin huutava pula kuusikuidusta ja Raumallekin tuodaan kuusta itä-suomesta asti, joten houkutus alentaa tukkisaantoa mittavaatimusten avulla voi olla suuri. Tarkkailkaa siis katkontaa. Kantohinta ja ilmaiset edut eivät todellakaan kerro kaikkea onnistuneesta puukaupasta.
sitten hakatussa leimikossa tukiprosentti kuusella 86..
Siinä on mukana pystykuidut ja pikkutukit, molemmat lajit laskettu kuituun.
Kuusen keskijäreys kuitu mukana 430 litraa.
Mänty vastaavalla tavalla laskettuna tukki prosentti 94..
Mutta järeys ihan eri luokkaa 1150 litrasia keskimäärin
Ostaja oli yksityinen saha
vähentävät kilpailua, jolla puun hinta muodostetaan toimivilla markkinoilla.
Vai ovatko herrat järjestelleet?
http://www.kilpailuvirasto.fi/cgi-bin/suomi.cgi
Katso sivun alalaidasta "metsäyritysten kartellisakkoesitystä"
Tässä vielä hieman tarkempi osoite, siellä oikein "pihviä"!
http://www.kilpailuvirasto.fi/tiedostot/ratk/r-2004-61-0416.pdf