Doping

Investointituki on maatalouden doping.Se antaa suurtiloille paljon paremmat toimintaedellytykset.Tukea ilman jäävät tilat joutuvat kustantamaan investointinsa omista säästöistään.Millä oikeudella tätä tukimuotoa toteutetaan? Sehän on perustuslakimme vastainen,koska tässä asetetaan viljelijät eriarvoiseen asemaan.Selityksiä Keskustan edustajat!
8700
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Te-keskuksen ohjeissa lukee selvästi.Tarkoitettu PIENILLE ja keskikokoisille tiloille etupäässä.Eriasia on onko pientilalla resursseja tehdä uusia investointeja.

Äänestä

ihannoi suurtuotantoa, niin pien- ja perheviljelmät jää pikkuhiljaa pois.
Sitten jos sen suuren yksikön tuotanto onkinn vääränlaista, niin millä yhtäkkiä veivaat sen toiseksi.
Toki investointituissa on tarkat säännöt, jotta niitä saa, mutta tietysti isommalla tilalla on paremmat mahdollisuudet niitä saada, liikevaihtoa kun on enemmän.

Äänestä
  • tulleensa petetyksi kepun taholta. Vähintään puolet tiloista häviää 10 vuoden kuluessa.
    MTK/kepu on maalannut jussin nurkkaan!

    Äänestä

  • maajussi huomaa kirjoitti:

    tulleensa petetyksi kepun taholta. Vähintään puolet tiloista häviää 10 vuoden kuluessa.
    MTK/kepu on maalannut jussin nurkkaan!

    siellä ois ollu joku toinen puolue ohjaksissa niin se ois loppunu jo. Mietis vähän aikaa taakse päin moniko puolue edes yritti ajaa maanviljeliän asioita ja mitä mtk:hon tulee miten niin pieni porukka voi saada asiansa etenemään kun aikas iso osa viljeliöistä ei sitä katso tarvitsevansa eikä ole jäsenenä.

    Äänestä

mikään demokraattinen missään muussakaan asiassa.
Kysymyksen osoite pitäisi kai olla ennemminkin
ministeriö tai mtk . Kyllä se minulle ainakin on
ajat sitten jo selvinnyt että vain isoista tiloista
pyritään tekemään vieelä isompia, eikä pienistä ole kukaan kiinnostunut. Toimintatavasta on kyllä demokratia kaukana.Pelkästään elintarviketeollisuudella
logistiikkahyöty on melkoinen. Ja hallinnointi
on helpompaa kun hallittavia on vähemmän.
Kyllä vanha systeemi oli ainakin paljon oikeuden-
mukaisempi ja inhimillisempi.Köyhät köyhtyy ja
rikkaat rikastuu,ruokajonot kasvaa mutta
keskimäärin Suomi on rikkaampi kuin koskaan!

Äänestä

työelämän doping.Ne jotka ennestään saavat isoa palkkaa saavat palkankorotusten jälkeen vielä enemmän.Pienipalkkaisia joutuvat kustantamaan elämisensä omista säästöistään.Tässä asetetaan duunarit eriarvoiseen asemaan ja on perustuslain vastainen.Selityksiä SAK

Äänestä
  • Osuva vertaus
    Hyvää sarkasmia

    Äänestä

palkankorotukset ovat todellista dopingia. Nostavat hintoja niin aljon etto tunari ei pysty ostamaan leipomaansa pullaa, törkeetä. Missä mennään sak

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maataloudessa kirjoitti:

Investointituki on maatalouden doping.Se antaa suurtiloille paljon paremmat toimintaedellytykset.Tukea ilman jäävät tilat joutuvat kustantamaan investointinsa omista säästöistään.Millä oikeudella tätä tukimuotoa toteutetaan? Sehän on perustuslakimme vastainen,koska tässä asetetaan viljelijät eriarvoiseen asemaan.Selityksiä Keskustan edustajat!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu