Rajaus ja suurennus

Saan digitoidun kuvan wordille. Miten siinä sen rajaisin mieleisekseni ja miten suurentaisin tai pienentäisin. Kiitos neuvoista.
3227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kun klikkaat wordissä kuvan päällä niin kuvatyökalupalkki pitäisi tulla näkyviin. Jos ei tule niin hiiren oikealla kuvan päällä ja valitse "muotoile kuvaa". Kun olet kerran klikannut kuvan päällä hiiren vasemmalla niin kokoa voit muuttaa "vetämällä" hiirellä kuvan kulmasta.
Kuvatyökalupalkista kun valitsee kohdan "asettelu" ja valitsee "tekstin edessä" niin tämän jälkeen kuvaa voit siirtää vetämällä hiirellä.

Äänestä
  • Osaakohan word rajata kuvaa? Openofficen Draw osaa, hieman kuitenkin karheasti.
    Varsinaiset kuvankäsittelyohjelmat tuon hallitsevat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ed Istys kirjoitti:

Saan digitoidun kuvan wordille. Miten siinä sen rajaisin mieleisekseni ja miten suurentaisin tai pienentäisin. Kiitos neuvoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu