ne pidetään kotona. Pari juttua vähän mietityttää niinku, mistä kastemaljan voi hankkia? ja tuoko se pappi kastekynttilän vai pitääkö se itse ostaa? ja mitä ristiäisissä vois tarjota vieraille? Kiitos etukäteen vastauksista.
-sini-
-sini-
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kastemalja voi olla mikä tahansa laakea (lasinen)kulho, niin että papin käsi mahtuu siitä ammentamaan vettä. meillä oli iittalan ultimathule-sarjan kulho, joka siis on ollut kotonani aikaisemmin ihan muussa käytössä kuin kastemaljana ja on edelleenkin. mutta kulhona se on todella kaunis.
ja kastepöydällä pitää olla valkoinen liina, kastemalja, kukkia, kynttilä ja raamattu. pappi tuo mukanaan kastekynttilä, mutta pöydällä pitää olla valmmiksi palava kynttilä, josta pappi ottaa tulen kastekynttilään.
kurkkaa:
http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/884A722A85BFF899C2256FEA003B7DE8?OpenDocument&lang=FI
löytyy vastaus moneen pulmaan.
Kastepöydälle on hyvä varata myös valkoinen,
kaunis, pieni (pitsireunainen?) nenäliina,
jolla pappi voi kasteen jälkeenkuivata vauvan päätä.
Ristiäisjuhlassa voi tarjota kahvin kanssa
jotakin suolaista,
esim. voileipäkakkua,
pasteijoita,
coctailpiirakoita,
croisannetja,
kasvispiirakkaa jne.
ja makeampaa kastettavaa, esim.
pullaa, kuivakakkua, mokkapaloja,
pikkuleipiä, marja/hedelmäpiirakkaa,
täytekakkua...