Aloitimpa vuoden tauon jälkeen syömään pillereitä. Harmonettia, jota söin ennen taukoakin ja olin tyytyväinen, kun ei ollut sivuvaikutuksia. Nyt kun aloitin uudestaan, niin tulee todella huono olo ja tiputtelee jatkuvasti. Pahoinvointi on suoraan verrattavissa raskauspahoinvointiin. Yölläkin voi tulla huono olo. Raskaana en ole. Pillereistä johtunee. Onko kellään parempia vaihtoehtoja tiedossa? Vai lopetanko kokonaan?
Pillereistä huono olo?
Vierailija
1141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos olet vasta aloittanut pillerit (3 kuukauden sisällä), niin en suosittele vielä lopettamaan. Voi niitä sivuoireita aluksi tulla vaikkei aiemmin ole tullutkaan. Niiden pitäisi kyllä kadota kolmen ekan liuskan aikana.
Mitään muita vaihtoehtoja on ihan turha suositella, kun yhdelle sopii toinen merkki ja toiselle joku muu. Lääkäri osaa kyllä kertoa enemmän, jos koet tarpeelliseksi. Älä kuitenkaan lopeta pillereitä ennen sitä. Aika moista hormonivuoristorataa nimittäin jos aloitat pillerit, lopetat ne ja kohta käytä taas lääkäriltä hakemassa uudet. Lyhyet tauot eivät ole suositeltavia.