maceio

piia

Hei kaikki maceiossa lomailleet,mietinmillainen lomailupaikka? kahden vaiheilla joko fortaleza tai maceio....vinkkejä?aiempaa kokemusta ei brasiliasta ole,ainoastaan 2 kertaa phuketista josta lomapaikkana ainakin tykkäsimme.Kiitoksia:)

4

915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fortalezassa

      käynyt, mutta vaaralliseksi usein mainittu. Maceio on (vielä) toistaiseksi suht turvallinen, rento ja miellyttävä pikkukaupunki. Rantaa riittää, mutta vaikka paikalliset uivat niin henk koht jätimme väliin ja otimme halvan paikallisen retken puhtaille rannoilla.

      Viikko Maceiossa oli liian vähän, ainakin kaksi kannattaa ottaa.

      • sinju

        Hei!

        Olemme lähdössä viikoksi Porto de Galinhasiin ja sitten viikoksi Maceioon, olisi kiva kuulla enemmänkin Maceiosta: - miten jos esim.käy Gungan tai Praia de Francaisin rannoilla saako sieltä rannoilta pois lähtiessä miten helposti taksikyydin takaisin hotelliin vai miten vaikeaa, vaarallista olisi bussimatkat ko. kohteisiin Matsubara hotellilta ? Miten te hoiditte, otitte paikallisen retken puhtaille rannoille ?
        Olisiko hyviä vinkkejä Maceon ruokailupaikoista, olenko ymmärtänyt oikein, ettei siellä ole illalla oikein menopaikkoja?
        Ostokset, ostospaikat - voiko jotenkin vertailla Galinhasin, Maceion ostospaikkoja, jos joku sattuisi tietämään tälläistäkin.


      • puhtaille rannoille
        sinju kirjoitti:

        Hei!

        Olemme lähdössä viikoksi Porto de Galinhasiin ja sitten viikoksi Maceioon, olisi kiva kuulla enemmänkin Maceiosta: - miten jos esim.käy Gungan tai Praia de Francaisin rannoilla saako sieltä rannoilta pois lähtiessä miten helposti taksikyydin takaisin hotelliin vai miten vaikeaa, vaarallista olisi bussimatkat ko. kohteisiin Matsubara hotellilta ? Miten te hoiditte, otitte paikallisen retken puhtaille rannoille ?
        Olisiko hyviä vinkkejä Maceon ruokailupaikoista, olenko ymmärtänyt oikein, ettei siellä ole illalla oikein menopaikkoja?
        Ostokset, ostospaikat - voiko jotenkin vertailla Galinhasin, Maceion ostospaikkoja, jos joku sattuisi tietämään tälläistäkin.

        Kannattaa mennä paikallisen matkanjärjrstäjän kyydillä. Jos saa auton täyteen, hinta on 15 realia. Kannattaa suomalaisista kerätä porukka. Meillä oli sekaporukka suomalaisia ja brasseja. Me suomalaiset olimme tietysti kuin kusi sukassa koko matkan verrattuna ilmeisesti kaikki paikalliset hittibiisit ulkoa osaaviin brasseihin nähden, jotka hoilasivat paluumatkan. Eli hauskaa oli.


    • Maceio, ok

      Lento Brasseihin on pitkä ja rasittava, ainakin paluumatka. Kaksi vuorokautta menee matkoihin ja viikon verran kestää totutella tällaiseen eksoottiseen trooppiseen paikkaan.Suosittelen Maceioa, Fortalezan rannat suht. samanmoisia ,kaupungin nimittäin. Maceio tuntui kyllä pikkukaupungilta, vaikka 800000 asukasta. kerrostalot 8 kerrosta(Fortaleza 20)Maceion rikkaat asuvat näissä kerrostaloissa,hyvin vartioituina. Molemmissa pystyy lähtemään puhtaammille rannoille, jos haluaa. Maceiossa ihmiset ovat hyvin ystävällisiä ja välittömiä ja kauppiaat uskoivat kyllä kerrasta, jos ei halunnut ostaa mitään. Fortalezassa ei ollut mitään rantatuoleja, ainoastaan barracoissa, Maceiossa hirmu matalat tuolit, joista sai pienehkön petin.Kaunista ja kuumaa molemmissa kaupungeissa, aurinkoa ,musiikkia stressitöntä oloa. Lenkkitossut jalkaan ja menoksi heti kun aurinko nousee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      15
      2151
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1465
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1439
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1302
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1275
    6. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1184
    7. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1124
    8. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1067
    9. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      30
      1059
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1046
    Aihe