Nyt pitäisi saada puuhattua lapinporokoiralle oikean kokoinen kuljetusboxi joka mahtuisi sedan auton takapenkille (peugeot 406).
Mielessä olisi sellainen "lentoboxin" tyyppinen ratkaisu, mutta mikä olisi sopiva koko? Mistä löytyy kustannustehokkaaseen hintaan?
Mielessä olisi sellainen "lentoboxin" tyyppinen ratkaisu, mutta mikä olisi sopiva koko? Mistä löytyy kustannustehokkaaseen hintaan?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mahtaako se kuljetusboksi olla oikein hyvä takapenkille laitettuna. Porkkis tarvitsee kuitenkin jo ihan kunnon kokoisen boksin ja sellainen asettuu sinne vähän vinoon penkin kaltevuuden takia.
Itse suosittelisin takapenkille jotain penkinsuojusta ja sitten koiralle hyviin valjaisiin ja turvavyön lukkoon kiinnitettävää koiran turvavyötä tai turvavaljaita. Meillä ainakin koira matkustanut valjaissa ihan hyvin.
http://terrieri.net/kauppa/index.php?main_page=product_info&products_id=807
http://www.vaasanelainkeskus.fi/template_tpage1.asp?s=260〈=1&sua=1&tk=360068
Juu, olishan ne valjaat ihan kätevät, jos koira vain niissä pysyis penkillä. Meillä koiruus on sitä mieltä, että jalkotila on penkkiä turvallisempi paikka matkustaa, joten turvavaljaista huolimatta se jotenkin onnistuu ennemmin tai myöhemmin ujuttamaan itsensä takapenkin jalkotilaan ja on sitten turvavyön kanssa ihan solmussa siinä ahtaassa tilassa. Ratkaisuksi on siis mietitty kuljetusboksia ja siksi tarvitsisimme tietoja, minkä kokoisissa bokseissa porokoirianne mahdollisesti kuljetatte.