lakko, kapina, ihan miten vain

minä opiskelija

Olen jo vuoden miettinyt että lukioissa, ammattikorkeakouluissa ja ylemmissä asteissa olevien opiskelijoiden pitäisi ruveta lakkoon. Onko halua lakolle? Ensinnäkin olemme tulevaisuuden veronmaksajia, joten luulisi lakon onnistuvan. Haluan ensin tietää muiden mielipiteen, ennen kuin rupean edes suunnittelemaan lakkoa. Lakko pitäisi kuitenkin aloittaa samana päivänä kaikissa kouluissa, jotta sillä olisi enemmän tehoa. Pitäisi myös saada jokaiseen kouluun rohkea opiskelija, joka johdattaisi koulun opiskelijat ulos. Vaatimuslistaan voisi laittaa seuraavia asioita (pelkkiä ehdotuksia): Opintotuen korotus, pakkoruotsi vapaaehtoiseksi, koulun vapaaehdoistaminen (tarkoittaa sitä että ei ole mitään poissaolo kiintiöitä ja jos opiskelija on niin tyhmä että ei käy tunneilla, hän voi sen tehdä, ilman rangaistusta) jne. Lisää ehdotuksia vaan. Tärkein kysymys: haluatteko kirjoittaa adresseja ja pitää mielenosoituksia, vaiko haluatteko suoraa toimintaa.

5

656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hahahax

      Mikä ääliö!

    • AMKsta

      Juurihan syksyllä lakkoiltiin. Porthania pääsi uutisiin ja kaikkea, en olis muistanut koko juttua enää nyt, jos en olisi huomannut tällaista topikkia. Hassu homma..

      Ongelmana on vaan se, ettei lakkoilu oikein toimi, kun jollain saattaa olla valmistuminen kiinni jostain nahkaisista opintopisteistä tai juuri "tällä hetkellä niin tärkee juttu, ettei millään voi kyllä olla veke koulusta". Kova oli yritys viimeeksi, mutta laihat tulokset, jossen ihan väärässä oo.
      En osaa luottaa siihen, että lakkoilu koulunpenkiltä kantaisi hedelmää vaatimusten toteuttamiseksi valtion puolelta. Mitäs jos kahden kuukauden lakkoilun jälkeen vastaus on sama kuin nyt?
      Katsotaanpa miten tulevat vaalit parantaisi asiaa, ehdokkailla on ainakin mihin vedota.

      • gth

        Ongelmana oli siinä että kyseessä oli vain yksi koulu. Kaikki opiskelijat pitäisi saada lakkoon, ei vain muutamaa henkilöä.


    • mie1111111112
    • hihihih

      tökkiikö elämä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      409
      3437
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1571
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      85
      1379
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      110
      1377
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1338
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1296
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1199
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      81
      1115
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      29
      1007
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      34
      913
    Aihe