Onko kukaan ottanut lainaa matkaa varten? En tarkoita opintolainaa tai luottokorttien luottoa vaan "oikeaa" lainaa tai joustoluottoa. Kokemuksia, mitä pankki vaati ja kuinka takaisin maksun laita. Korot, takaukset?Jos matka kestää esim 3 kuukautta ei sen aikana varmaan takaisin maksu ole mahdollista, eli milloin takasin maksu aloitettava, kokemuksia??????
Lainaa?
RoopeAA
131127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 13
Vanhimmat
ei kokemusta
...tästä tiedosta, siitä oli varmasti aloittajalle (ja minulle joka myös haluaisin kuulla vastauksia) paljon hyötyä.
juuri pari kuukautta sitten että sain hyvän äkkilähdön. Kyseessä oli parin viikon matka ja lainan tarve oli 1000 euroa. Olen muutaman erän lyhentänyt ja maksan loppulainan takaisin nyt veronpalautuksista kun tulevat.
Otin lainan sellaisesta paikasta kuin Aasa ( www.aasa.fi ) ja minulle kokemus oli positiivinen ja kaikki toimi hyvin. Verkkohakemus sivuilla, myönteinen lainapäätös puhelimitse ja paperit tulivat kirjattuna kirjeenä kotiin. Palautin ne ja laina tuli tilille.
Lainan korko oli/on kiinteä 9,8% joka on ihan ok vakuudettomalle lainalle. Järjestelypalkkion ja muut kulut "säästin" takaisin kun sain matkan niin halvalla ottamalla äkkilähdön.
Eli joo, kyllä voi ottaa lainaa myös matkustamiseen. En tosin usko että moni luotonantaja suostuu vasta 3kk päästä alkaviin lyhennyksiin, mutta voihan sitä kokeilla.
Aina välillä reissukuume iskeen ja tili on aikas vaisu. Mutta eikun pankin ihmisten juttusille.
Käyttötarkoitus ? Loma. Asia ok. Paljonko ? 3500 e Selvä, miten lyhennykset ? Vuosi. Sopii , tasaerä vai kertalyhennys ? Vaikkapa kolmessa erässä. Ok tämä, milloin nostat /siirät tilillesi.
Kokonaiskorko 6 %. Maksuehtoissa maininta,takaisinmaksua voi muuttaa molempiin suuntiin.
... itse arvostan myös sitä että voin tehdä hakemukset ja muut kotoa ilman selityksiä. Kaikkihan saavat valita mistä maksavat, sehän on hienoa tässä markkinataloudessa. Itselleni tuon Aasan hintaero omaan pankkiini on hyväksyttävä, mutta en koskaan hakisi Santanderilta (huono palvelu) tai Ellokselta (liian kallis)
Valintoja valintoja...
matkarahaa
ensimmäinen laina ilman kuluja
tienaa lisäansiota
http://www.matkatarjoukset.inno-net.com/matkarahaa/index.html
:)
Itse säästän säästötilille tarvittavan summan ja sitten varaamaan matkaa ja lomaa töistä. Jos ottaisin lainan pankista niin ottaisin sen kyllä ihan omasta pankista, en mistään muualta.
käytiin vaimon kanssa just vähän reissussa ja matkakassaan otettiin täydennystä Aasalta. Ihan normaali laina,lähestulkoon sama kuin jos pankista ois hakenut. tuo oli vaan vähä helpompi.
Googletin vähän näitä ja tuo Aasa näytti olevan kyllä edullisin... mutta mitenkäs näiden matkatoimistojen tarjoamien korttiluottojen kanssa? Eikös ne haeta vaan kerran ja sit voi aina uusia jos haluaa?
On varmaan joku ottanut. Minä en.
Ystävättäreni lähti ensimmäiselle lomamatkalleen vuosia sitten pankkilainalla, kun neuvoin häntä että lainan korko on alhaisempi pankissa kuin matkatoimistolla. Hän makseli sitä sitten 6 kk pois. Kun laina oli maksettu neuvoin häntä laittamaan saman summan säästöön kuukausittain ja sitten seuraavalla kerralla ei lainaa tarvitakaan. Hyvin on toiminut sen jälkeen jo kymmeniä vuosia tämä neuvo.
Lapsiperheenä tämä etukäteissäästäminen pitää aloittaa ajoissa, jotta saa rahan etukäteen kasaan. Ikinä ei ole luotolla tehty lomareissua, korttia käytetty kyllä kohteessa mutta siinäkin alhaisin mahdollinen luottoraja, eli ei ole vaikeaa maksaa laskua kun sen saa.
Jos tarvitsisin lainaa reissua varten menisin ensiksi kysymään omasta pankistani, ja sen jälkeen voisin verrata näihin yllämainittuihin vihjeisiin.
Säästäminen kunniaan, mutta jos on kova kuume niin kai sitä voi lainallakin mennä.
ITse otin Aasalta lainan matkustamiseen (1000 euroa) ja ihan hyvin toimi kaikki.Voin suositella. Äkkilähdön säästö suli kyllä lainan kuluihin suurimmalta osin, mutta pääsinpäs reissuun :D