Luin, että General Motors suunnittelee sähköautoa, joka toimii litium-akulla. Eli saman tyyppistä akkua kuin mitä kännyköissä on ja, joidenka piraattimallit aina silloin tällöin räjähtelevät. Kun puhelimen akku tekee taskussa räjähtäessään haavan jalkaan ja pilaa housut, tuollainen tuhansia kertoja suurempi ja tehokkaampi akku varmaan olisi aika hienon näköinen räjähtäessään... Pum! :D
sähköauto
akfoo
3283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Korkeintaan koko konehuone räjähtää miljoonan peen päreiksi ja kuljettaja paskoo housuunsa :D
Jos sähköauto yleistyy niin akut tuskin tulevat osoittautumaan epäluotettaviksi tai vaarallisiksi ja riskejä hallitaan myös akuston ja muun sähköjärjestelmän valvontajärjestelmillä/varojärjestelmillä.
Sähköauton kehitystä ja etenkin sähköauton mittavaa sarjatuotantoa rajoitetaan todella agressiivisesti (mittava sarjatuotanto toistaiseksi kielletty) mm jotta taataan nykyisen eliitin edut. Muitakin keinotekoisia esteitä sähköauton menestymiselle on asetettu.
Tässä eräs hieno sähköauto:
http://www.teslamotors.com
http://en.wikipedia.org/wiki/Tesla_Roadster
A) General Motors ei varmasti ole tunkemassa automallia ekaksi markkinoille, turvallisuus on tärkeää autoja suunnitellessa.
B) Litium akkujakin on erilaisia, kännykän ja auton litium akut eroavat takuulla toisistaan paljon.
C) Litium on vain aine akun sisällä, akku voi olla muuten täysin erilainen
D) Tuskinpa general motors on valmistamassa autonsa akkuja kiinassa halvalla työvoimalla